Komunikaty

Linie autobusowe nocne

Autobusy

Sieć komunikacji nocnej praktycznie zawsze różni się od dziennej. W tramwajach wykorzystywane są trzy podstawowe rozwiązania:

  • kursy nocne – linia dzienna kursuje również w nocy (ze zmniejszoną liczbą wozów i częstotliwością);
  • pociągi nocne – nocą na sieci pozostają pojedyncze wozy, poruszające się według ustalonych obiegów (nie ma numerów linii, ani pojęcia częstotliwości ruchu) – system ten przez długie lata był domeną Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego;
  • linie nocne – nocą kursują specjalne linie, odmienne (co najmniej taryfowo) od komunikacji dziennej.
  • We Wrocławiu tramwaje nocne pojawiły się po wojnie 4 maja 1947 roku (pojedyncze kursy nocne). Pierwszą linię nocną (E) uruchomiono 1 czerwca tegoż roku. Również to rozwiązanie nie utrzymało się długo – w 1948 r. zlikwidowano linię E, wprowadzono natomiast kursy nocne linii 0 i 12.

    W 1949 r., po dokonanej analizie funkcjonowania komunikacji zbiorowej, pojawiły się pierwsze zalążki systemu tramwajów nocnych – zlikwidowano kursy nocne linii 12, uruchomiono natomiast nowe linie 10 i 20 (w 1950 r. jeszcze 30). Nocne linie tramwajowe były więc numerowane pełnymi dziesiątkami.

    Zmiana nastąpiła wraz z uruchomieniem w 1956 r. nowej linii Oporów – Kowale. Otrzymała ona numer 34. Linię 10 podzielono na 32 i 33, 20 przenumerowano na 31, a 30 i kursy nocne 0 pozostawiono bez zmian.

    W 1962 r., w związku z wybudowaniem torowiska pomiędzy pl. Legionów (wówczas PKWN) i dworcem Świebodzkim, linia 0 zaczęła zapewniać całodobowe połączenie wszystkich trzech głównych dworców kolejowych miasta. Trzy lata później doszło do modyfikacji trasy kursów nocnych tej linii – na wniosek szpitala im. Rydygiera tramwaje zaczęły nocą kursować przez ul. Chrobrego.

    W 1973 r. próbowano tramwaje nocne zastąpić autobusami. Udało się to jedynie (i to tylko na niepełny rok) na kursach nocnych 0 (linia autobusowa 200). Potem – ze względu na „trudności w gospodarce paliwowo-energetycznej” – „przejściowo” przywrócono tramwaje.

    Kolejne zmiany nadeszły na przełomie 1975 i 76 roku – MPK postanowiło zastąpić nocne tramwaje autobusami i mikrobusami (zależnie od liczby pasażerów). Dokonano tego na liniach 32, 33 i 35 (tworząc marszrutki 202, 203 i 205). Wadą takiego rozwiązania była mała pojemność mikrobusów Nysa – m.in. nie wolno było wozić nimi większego bagażu. Stądteż już w 1977 r. na trasach do dworca Głównego przywrócono kursowanie tramwajów (32 i 35).

    W 1983 r., w związku z reformą taryfy (wprowadzenie kategorii linii nocnych), nocne kursy linii 0 przemianowano na linię 40.

    W latach 90 powróciła idea likwidacji tramwajowej komunikacji nocnej, promowana przez Zarząd Dróg i Komunikacji. Zaproponowano system połączeń autobusowych, z przesiadkami na dworcu Głównym PKS. Rozwiązanie to było długo dyskutowane, a jego wprowadzenie – odwlekane w czasie. Ostatecznie – po ponad 10 latach – tramwaje nocne zostały zlikwidowane 1 września 2003 roku.

    za: http://www.historia.transport.pwr.wroc.pl/miejski/wroclaw/trlnnoc/.

    Poniżej przedstawiamy wykaz nocnych linii autobusowych we Wrocławiu, tych aktualnych i już dawno zawieszonych:

    Nr Trasa Obsługa Robocze Sobota Niedziela Uwagi hist
    102N(?) KROMERA – Kromera – Krzywoustego – Most Krzywoustego – Krzywoustego – Zakrzowska – Zakrzów MPK ? ? ?
  • Przypuszczalny numer linii nocnej, zastąpiony później przez linię 201.
  • 01.12.1971
    26.01.1976
    201 DWORZEC PKS – Sucha – Borowska – Peronowa – Kołłątaja – Skargi – Oławska – Traugutta – „pl. Społeczny” – pl. Grunwaldzki – Kochanowskiego – Brucknera – Krzywoustego – Bora-Komorowskiego – Irkucka – Królewska – OSIEDLE SOBIESKIEGO (kursy do Pawłowic) MPK ? ? ? 26.01.1976
    01.07.1977

    01.07.1977
    15.06.1984

    15.06.1984
    1987?

    ?
    01.09.2003

    202 DWORZEC PKS – Sucha – Borowska – Peronowa – Kołłątaja – Podwale – Robotnicza – Strzegomska – Rogowska – NOWY DWÓR MPK ? ? ? 26.01.1976
    01.07.1977

    01.07.1977
    02.10.1978

    29.11.1978
    01.09.2003

    203 DWORZEC PKS – Sucha – Borowska – Peronowa – Kołłątaja – Skargi – Oławska – Traugutta – „pl. Społeczny” – pl. Grunwaldzki – Kochanowskiego – Brucknera – Krzywoustego – Bora-Komorowskiego – Irkucka – Królewska – OSIEDLE SOBIESKIEGO (kursy do Pawłowic) MPK ? ? ? 26.01.1976
    23.02.1981

    01.07.1977
    15.06.1984

    14.03.1984
    1987?

    204 DWORZEC PKS – Sucha – Ślężna – Borowska – Grota-Roweckiego – Kurpiów – Strachowskiego – Zwycięska – Karkonoska – Powstańców Śl. – KRZYKI MPK ? ? ?
  • Pierwowzór dzisiejszej linii 249.
  • ?
    01.09.2003
    205 DWORZEC PKS – Sucha – Borowska – Peronowa – Kołłątaja – Skargi -Kazimierza Wlk. – Pl. 1 Maja – Rybacka – Zachodnia – Poznańska – Długa – Starogroblowa – Popowicka – Pilczycka – Maślicka – Brodzka – PRACZE ODRZAŃSKIE (powrót przez Stabłowicką – Główną) MPK ? ? ?
  • Pierwowzór dzisiejszej linii 245.
  • ?
    01.09.2003
    206 DWORZEC PKS – Sucha – Borowska – Kołłątaja – Skargi – Oławska – Traugutta – ‚pl. Społeczny’ – Wyszyńskiego – Kromera – Boya-Żeleńskiego – Berenta – Kasprowicza – Broniewskiego – Obornicka – Bezpieczna – Łużycka – Osobowicka – Na Polance – Żmigrodzka – Kamieńskiego – KAMIEŃSKIEGO SZPITAL (kursy do Lipy Piotrowskiej) MPK ? ? ? ?
    01.09.2003
    207 DWORZEC PKS – Sucha – Joannitów – Gliniana – Borowska – Armii Krajowej – Tarnogajska – Gazowa – Mościckiego – Sygnałowa – Centralna – Chińska – BROCHÓW (kursy do Bieńkowic) MPK ? ? ?
  • Pierwowzór dzisiejszej linii 245.
  • ?
    01.09.2003
    208 DWORZEC PKS – Sucha – Stawowa – Piłsudskiego – Zielińskiego – Szczęśliwa – Gajowicka – Krucza – Inżynierska – Aleja Pracy – Grabiszyńska – Klecińska – Strzegomska – Gubińska – Chociebuska – Hermanowska – Kołobrzeska – Żernicka – Jerzmanowska – Jarnołtowska – JARNOŁTÓW MPK ? ? ?
  • Pierwowzór dzisiejszej linii 249.
  • ?
    01.09.2003
    209 DWORZEC PKS – Sucha – Borowska – Kołłątaja – Skargi – Oławska – Traugutta – ‚pl. Społeczny’ – pl. Grunwaldzki – Kochanowskiego – Kwidzyńska – Działdowska – Kowalska – Miłoszycka – Swojczycka – Strachocińska – WOJNÓW MPK ? ? ?
  • Pierwowzór dzisiejszej linii 259.
  • ?
    01.09.2003
    210 DWORZEC PKS – Sucha – Swobodna – Zielińskiego – Szczęśliwa – Gajowicka – Krucza – Inżynierska – Aleja Pracy – Grabiszyńska – Ostrowskiego – Krzemieniecka -Stanisławowska – Mińska – Strzegomska – Gubińska – Chociebuska – Rogowska – NOWY DWÓR MPK ? ? ?
  • Pierwowzór dzisiejszej linii 241.
  • ?
    01.09.2003
    231 DWORZEC PKS – Sucha – Borowska – Kołłątaja – Skargi – Oławska – Traugutta – ‚pl. Społeczny’ – Wyszyńskiego – Kromera – Toruńska – Kwidzyńska – Działdowska – Kowalska – Krzywoustego – Kiełczowska – Żmudzka – Litewska – LITEWSKA (powrót przez Gorlicką) MPK ? ? ?
  • Pierwowzór dzisiejszej linii 251.
  • ?
    01.09.2003
    240 DWORZEC GŁÓWNY PKP – Joannitów – Sucha – Swobodna – Powstańców Śląskich – Świdnicka – Kościuszki – Piłsudskiego – pl. Legionów – Podwale – pl. 1 Maja – Dubois – Drobnera – Łokietka – Chrobrego – DWORZEC NADODRZE – Słowiańska – Nowowiejska – Piastowska – pl. Grunwaldzki – pl. Wróblewskiego – Pułaskiego – Małachowskiego – Piłsudskiego – Bogusławskiego – DWORZEC GŁÓWNY PKP MPK IX Obor 45 (nieregularnie) 45 (nieregularnie) 45 (nieregularnie)
  • Linia okólna
  • 01.09.2003
    241 OSIEDLE SOBIESKIEGO – Królewska – Irkucka – Bora-Komorowskiego – Okulickiego – Zakrzów – Okulickiego – Bora-Komorowskiego – Krzywoustego – Most Krzywoustego – Krzywoustego – Kowalska – Działdowska – Kwidzyńska – Mosty Jagiellońskie – Kochanowskiego – Most Szczytnicki – pl. Grunwaldzki – Rondo Reagana – pl. Grunwaldzki – Most Grunwaldzki – pl. Powstańców Warszawy – pl. Społeczny – Oławska – pl. Dominikański – Skargi – Kołłątaja – Peronowa – Stawowa – (< Borowska / Ślężna >) – Sucha – Joannitów – DWORZEC PKS – Joannitów – Sucha – Swobodna – Zielińskiego – Szczęśliwa – Gajowicka – Krucza – Inżynierska – Al. Pracy – Grabiszyńska – Ostrowskiego – Krzemieniecka – Stanisławowska – Mińska – Strzegomska – Gubińska – Chociebuska – Rogowska – NOWY DWÓR MPK IX Obor (2/3)

    MPK VII Grab (1/3)

    60 60 60
  • Linia powstała po połączeniu dawnej 201 z 210
  • 01.09.2003
    01.05.2010

    01.05.2010

    243 PILCZYCE – Lotnicza – Bajana – Bystrzycka – Balonowa – Horbaczewskiego – Orlińskiego – Na Ostatnim Groszu – Legnicka – pl. 1 Maja – Ruska – Kazimierza Wielkiego – Krupnicza – Sądowa – pl. Legionów – Piłsudskiego – Kościuszki – Świdnicka – Powstańców Śląskich – SUCHA (PKS, PKP) – Joannitów – Sucha – Bogusławskiego – Kołłątaja – Skargi – pl. Dominikański – pl. Wróblewskiego – Traugutta – Krakowska – Opolska – KSIĘŻE MAŁE – Tyska – KSIĘŻE WIELKIE MPK IX Obor

    MPK VII Grab

    60 60 60 kursy wariantowe do pętli Leśnica 01.09.2003
    245 PRACZE ODRZAŃSKIE – Brodzka – Maślicka – Pilczycka – Gwarecka – Dokerska – Kozanowska – Pilczycka – Popowicka – Starogroblowa – Długa – Poznańska – Zachodnia – Rybacka – pl. 1 Maja – Kazimierza Wielkiego – Skargi – Kołłątaja – Bogusławskiego – DWORZEC PKS – Joannitów – Dyrekcyjna – Gliniana – Hubska – Bardzka – Armii Krajowej – Tarnogajska – Gazowa – Mościckiego – Semaforowa – Chińska – BROCHÓW MPK VII Grab

    MPK IX Obor

    60 60 (30) – zobacz rubrykę: Uwagi 60 (30) – zobacz rubrykę: Uwagi
  • Dodatkowe skrócone kursy na trasie z Kozanowa po trasie linii 245 do Nyskiej(przystanek na al.Armii Krajowej)
  • kursy wariantowe kursują co 60 minut w równych odstępach czasowych z interwałem 30 minutowym

  • kursy wariantowe do Bieńkowic i do ronda (przystanek: Iwiny) na ul. Buforowej/Strzelińskiej przez ul. Konduktorską, Buforową
  • 01.09.2003
    246 ŚWINIARY – Pęgowska – Zajączkowska – Pełczyńska – Obornicka – Broniewskiego – Kasprowicza – pl. Daniłowskiego – Berenta – Boya-Żeleńskiego – Kromera – Wyszyńskiego – pl. Dominikański – Skargi – Kołłątaja – Bogusławskiego – Sucha (PKS, PKP) – Joannitów – Sucha – Swobodna – Powstańców Śląskich – Świdnicka – Kościuszki – pl. Legionów – Grabiszyńska – Klecińska – Strzegomska – Gubińska – Chociebuska – Rogowska – Nowy Dwór – Żernicka – Kołobrzeska – Koszalińska – Bystrzycka – Bajana – Lotnicza – Górnicza – Gwarecka – Dokerska – KOZANÓW MPK IX Obor

    MPK VII Grab

    60 60 60 kursy wariantowe do pętli Sołtysowice i Pracz Widawskich 01.09.2003
    ?

    ?
    ?

    ?

    247 CENTRUM HURTU UL. GIEŁDOWA – Karmelkowa – Wałbrzyska – Krzycka – Przyjaźni – Karkonoska – Powstańców Śląskich – Swobodna – Sucha – DWORZEC PKS – Sucha – Peronowa – Piłsudskiego – Świdnicka – Bożego Ciała – Widok – Kazimierza Wielkiego – Nowy Świat – Grodzka – Drobnera – Chrobrego – pl. Powstańców Wlkp. – Trzebnicka – Żmigrodzka – MARINO

    SKARBOWCÓW – Skarbowców – Sowia – Krzycka – Przyjaźni – Karkonoska – Powstańców Śląskich – Swobodna – Sucha – DWORZEC PKS – Sucha – Peronowa – Piłsudskiego – Świdnicka – Bożego Ciała – Widok – Kazimierza Wielkiego – Nowy Świat – Grodzka – Drobnera – Chrobrego – pl. Powstańców Wlkp. – Trzebnicka – Żmigrodzka – Kamieńskiego – POLANOWICE

    MPK IX Obor

    MPK VII Grab

    60 (30)

    Zobacz rubrykę: Uwagi.

    60 (30)

    Zobacz rubrykę: Uwagi.

    60 (30)

    Zobacz rubrykę: Uwagi.

    Linia o dwóch wariantach trasy biegnących w zdecydowanej większość po wspólnej trasie, tj:

  • MARINO – C.H. ul. GIEŁDOWA
  • POLANOWICE – SKARBOWCÓW (kursy przez Poświęcką OZ
  • Oba warianty kursują co 60 minut w równych odstępach czasowych.

    01.09.2003
    249 KRZYKI – Karkonoska – Zwycięska – Strachowskiego – Kurpiów – Grota Roweckiego – Borowska – Dyrekcyjna – Joannitów – DWORZEC PKS – Joannitów – Sucha – Swobodna – Świdnicka – Podwale – pl. Orląt Lwowskich – Robotnicza – Strzegomska – Rogowska – NOWY DWÓR – Rogowska – Żernicka – Jerzmanowska – Jarnołtowska – JARNOŁTÓW MPK IX Obor

    MPK VII Grab

    60 20/40/60 20/40/60 kursy wariantowe od osiedla Jerzmanowo przez Lotnisko 01.09.2003
    250 DWORZEC GŁÓWNY PKP – Bogusławskiego – Piłsudskiego – Małachowskiego – Pułaskiego – pl. Wróblewskiego – pl. Grunwaldzki – Piastowska – Nowowiejska – Słowiańska – Dworzec Nadodrze – Chrobrego – Łokietka – Drobnera – Dubois – pl. 1 Maja – Podwale – Piłsudskiego – Kościuszki – Świdnicka – Powstańców Śląskich – Swobodna – Sucha – Joannitów – Joannitów – DWORZEC GŁÓWNY PKP MPK IX Obor 45 (nieregularnie) 45 (nieregularnie) 45 (nieregularnie)
  • Linia okólna
  • 01.09.2003
    251 LITEWSKA – Żmudzka – Kiełczowska – Poleska – Litewska – Gorlicka – Krzywoustego – Kromera – mosty Warszawskie – Jedności Narodowej – Poniatowskiego – pl. Bema – Drobnera – most Uniwersytecki – Grodzka – Piaskowa – św. Katarzyny – bł. Czesława – pl. Dominikański – Skargi – Kołłątaja – Peronowa – Stawowa – Sucha – Joannitów – Dworzec PKS – Joannitów – Sucha – Swobodna – Powstańców Śląskich – Świdnicka – Kościuszki – Piłsudskiego – pl. Legionów – Grabiszyńska – Solskiego – Aleja Piastów – ALEJA PIASTÓW MPK IX Obor

    MPK VII Grab

    60 20/40/60 20/40/60 01.09.2003
    01.05.2010

    01.05.2010

    253 LEŚNICA – Kosmonautów – Lotnicza – Legnicka – pl. 1 Maja – Ruska – Kazimierza Wielkiego – Krupnicza – Sądowa – pl. Legionów – Piłsudskiego – Kościuszki – Świdnicka – Powstańców Śląskich – Swobodna – Sucha – Joannitów – DWORZEC PKS – Bogusławskiego – Kołłątaja – Skargi – pl. Dominikański – Oławska – Traugutta – Wyszyńskiego – Szczytnicka – pl. Grunwaldzki – Skłodowskiej-Curie – Wróblewskiego – Olszewskiego – Biskupin – BARTOSZOWICE MPK IX Obor

    MPK VII Grab

    60 60 60 kursy wariantowe skrócone do pętli Pilczyce 01.09.2003
    255 SĘPOLNO – Mickiewicza – Monte Cassino – Spółdzielcza – Olszewskiego – Wróblewskiego – Skłodowskiej-Curie – pl. Grunwaldzki – Szczytnicka – Wyszyńskiego – Traugutta – Oławska – pl. Dominikański – P. Skargi – Kołłątaja – Bogusławskiego – DWORZEC PKS – Joannitów – Dyrekcyjna – Gliniana – Borowska – Świeradowska – GAJ-PĘTLA MPK IX Obor

    MPK VII Grab

    60 60 60 01.09.2003
    02/03.10.2009

    02/03.10.2009
    02/03.06.2010

    02/03.06.2010

    257 OSOBOWICE – Osobowicka – Łużycka – Bezpieczna – Obornicka – Broniewskiego – Trzebnicka – Dworzec Nadodrze – pl. Staszica – Pomorska – Dubois – Drobnera – most Uniwersytecki – Grodzka – Nowy Świat – Kazimierza Wielkiego – Krupnicza – Podwale – Świdnicka – Powstańców Śląskich – Swobodna – DWORZEC PKS – Joannitów – Sucha – Swobodna – Powstańców Śląskich – Hallera – FAT MPK IX Obor

    MPK VII Grab

    60 60 60 kursy wariantowe do Nowego Dworu i Rędzina 01.09.2003
    259 WOJNÓW – Strachocińska – Swojczycka – Mickiewicza – Sępolno – Moniuszki – Kochanowskiego – most Szczytnicki – pl. Grunwaldzki – Piastowska – Sienkiewicza – pl. Bema – Św. Jadwigi – Piaskowa – Św. Katarzyny – pl. Dominikański – P. Skargi – Kołłątaja – Bogusławskiego – DWORZEC PKS – Joannitów – Dyrekcyjna – Ślężna – WOJSZYCKA MPK IX Obor

    MPK VII Grab

    60 60 60 01.09.2003