Mercedes O405G

Geneza modelu sięga przełomu lat ’70 i ’80, kiedy zachodnioniemiecki Związek Publicznych Zakładów Komunikacyjnych (VÖV), zdecydował o unowocześnieniu produkowanych i przestarzałych już stylistycznie, autobusów miejskich w RFN.

Przeczytaj więcej o standardzie VÖV-II

Tak na początku lat ’80 powstał projekt autobusu standardowego (VÖV-II), który byłby jednolity w kształcie i dzielący ze sobą wiele wspólnych elementów nadwozia i wyposażenia, pozwalając zmniejszyć koszty eksploatacji i części zamiennych.

Mercedes O405G to standardowy autobus miejski o średniej wysokości podłogi. Zaprojektowany został jako następca poprzedniego modelu O305G. Podobnie jak w przypadku poprzednika, tak i model O405G został dostosowany do szeroko zakrojonego projektu standaryzacji autobusów miejskich, mający na celu zwiększenie atrakcyjności transportu miejskiego nad samochodowym. W tym celu autobusy miejskie w Niemczech miały być do siebie jak najbardziej podobne konstrukcyjnie, co przełożyłoby się na zmniejszenie kosztów ich eksploatacji.

  

Autobus ma charakterystyczną dla pojazdów tamtego okresu, kanciastą bryłę nadwozia, wraz z szerokim pasem nadokiennym z zagospodarowanym miejscem na tablice informujące o kierunku jazdy. Podłoga wewnątrz pojazdu jest równa na całej długości, a we wszystkich trzech wejściach znajdują się dwa schodki pośrednie.

W pojazdach tych zastosowano 12 litrowy sześciocylindrowy silnik Mercedes-Benz OM 447 o mocy 250 KM (183,76 kW), sprzężony z automatyczną skrzynią biegów W4E 110, również produkcji Mercedesa.

Wnętrze, jak we wszystkich autobusach standardowych pochodzących z RFN, charakteryzowało się ciemnym wystrojem i równą podłogą na całej długości pojazdu.

Autobusy te nie były eksploatowane od nowości we Wrocławiu, zaprojektowane zostały głównie na niemiecki rynek. Mechanizmy otwierania drzwi różniły się zależnie od życzenia klientów – wiele egzemplarzy posiadało drzwi otwierane elektrycznie, oraz fotokomórkę, zamykającą drzwi.

  

W autobusach tych zastosowano głównie półotwartą kabinę kierowcy. Kierowca w takim autobusie był narażony na bliski kontakt z pasażerami.

Autobusy tego typu nie kursowały od nowości we Wrocławiu. Trafiły do MPK w 2008 roku na czas trwania remontów i zwiększonej liczby autobusowych linii zastępczych za tramwaj. Kilka egzemplarzy posiadał Autotram, oraz Sevibus, który również skorzystał na wypożyczeniach w MPK Wrocław.

Sevibus posiadał potem jeszcze autobusy Mercedes O405G i wykorzystywał je jako rezerwę taborową w komunikacji międzygminnej gminy Kobierzyce.

Zdjęcia autobusów w Fotogalerii Transportnews

Producent MAN
Premiera 1986
Miejsce produkcji RFN (Niemcy)
Podobne MAN SG242
Pokrewne Mercedes O405
Poprzednik Mercedes O305G
Następca Mercedes O405GN
Typ autobusu Średniopodłogowy autobus przegubowy klasy MEGA
Długość 17470 mm
Szerokość 2500 mm
Wysokość 3058 mm
Masa własna 16000 kg
Masa całkowita 26000 kg
Układ drzwi 2-2-2-0
Liczba drzwi 3
Szerokość drzwi 1250 mm
Wysokość podłogi w 1 drzwiach 710 mm
Wysokość podłogi w 2 drzwiach 710 mm
Wysokość podłogi w 3 drzwiach 710 mm
Ilość miejsc ogółem 154
Ilość miejsc siedzących 60
Silnik Mercedes-Benz OM 447
Moc 183,76 kW / 250 KM
Normy spalania Euro 1
Skrzynia biegów Mercedes W4E 110
Ilość biegów 4
Typ Automatyczna
Kabina Zamykana, półotwarta
Drzwi Elektrycznie otwierane do środka
Sekwencja otwierania Otwieranie bez sygnału