Pierwszy spalinowo-elektryczny pociąg już w Kolejach Dolnośląskich

Pierwszy z sześciu zamówionych przez Koleje Dolnośląskie, dwutrakcyjnych, spalinowo-elektrycznych jednostek trakcyjnych Newag Impuls2 jest już we flocie legnickiego przewoźnika.

Przed tygodniem, 5 paździenika odbyła się jego prezentacja na Dworcu Głównym we Wrocławiu.

Nowe zamówione pociągi charakteryzują się dwusystemowym napędem spalinowo-elektrycznym, dzięki czemu mogą poruszać się zarówno na każdym rodzaju tras, wykorzystując pełnię ich możliwości. Pod siecią trakcyjną, mogą używać trybu elektrycznego i poruszać się z maksymalną prędkością do 160 km/h, zaś na odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej, uruchamiany jest silnik spalinowy i wówczas pojazd może poruszać się z prędkością do 120km/h. Zastosowana technologia pozwala także na redukcję emisji spalin podczas jazdy bez sieci trakcyjnej.

Pociągi typu 36WEh to trzyczłonowe nowoczesne pociągi dostosowane do podróży ponad 300 pasażerów. Jednostki trakcyjne dostosowane są do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Na wyposażeniu znajdują się, m.in. ogólnodostępny, bezprzewodowy dostęp do internetu, nowoczesny system informacji pasażerskiej, klimatyzację, specjalne miejsca do przewozu rowerów, gniazdka elektryczne oraz porty USB, a także podokienne stoliki.

Nowością jest zastosowanie technologii kolorowych wyświetlaczy opartych na technologii e-ink, dzięki której zastąpiono część drukowanych plakatów. Urządzenia pobierają minimalną ilość energii elektrycznej, tylko w momencie zmiany wyświetlanej zawartości (poza tym obraz jest prezentowany bez potrzeby zasilania).

We wtorek 5 paździenika pasażerowie mieli możliwość obejrzenia nowego pociągu na wrocławskim Dworcu Głównym, zaś po prezentacji, pojazd został od razu skierowany do obsługi popołudniowych kursów z Wrocławia do Trzebnicy.

Jeszcze w tym roku tego typu pociągu mają wyjechać na wydłużonej trasie z Trzebnicy do Świdnicy, przez nowo-wyremontowaną trasę przez Sobótkę. Na tym połączeniu pociągi będą mogły wykorzystać swój potencjał, gdyż tylko część trasy jest zelektryfikowana.

Pierwszy pociąg spalinowo-elektryczny w Kolejach Dolnośląskich. fot. Transportnews. Pierwszy pociąg spalinowo-elektryczny w Kolejach Dolnośląskich. fot. Transportnews.

Wszystkie zakupione pojazdy Newag dostarczy na Dolny Śląsk w pierwszym półroczu 2022 roku, rozszerzając tabor Kolei Dolnośląskich. Wartość zamówienia sięga niemal 170 mln zł.

W zeszłym roku KD zakupiły także trzynaście elektrycznych Elfów 2 od bydgoskiej PESY. Niebawem pierwszy z nich pojawi się również we flocie legnickiego przewoźnika.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter