Kolejne stodwójki na sprzedaż

MPK pozbywa się kolejnych tramwajów. Tym razem można kupić jedne z najstarszych egzemplarzy popularnych tramwajów typu 102Na z chorzowskiej fabryki Konstal – nr 2001 i 2003. Można je kupić za 7000 zł za sztukę.

Egzemplarze te są w złym stanie technicznym, pierwszy z nich (#2001) nie był używany liniowo od 2004 roku a drugi z nich (#2003) od 2005, a większość czasu spędziły na zajezdni IV Borek. Do tego czasu sukcesywnie były wystawiane na czynniki atmosferyczne, nie oszczędzili ich także wandale. A historia obu tych wagonów sięga 42 lat.

Egzemplarz nr 2001, powstał w roku 1969 jako typ 102N, zwany przez motorniczych – Pelikanami. Model 102N zyskał ten pseudonim, dzięki jego charakterystycznie pochylonej dużej szybie przedniej i tylnej. Miało to swoje zalety – m.in. polepszoną widoczność i wyróżniający się, na tle wcześniejszych tramwajów, wygląd. Wadą było odbijanie się oświetlenia wewnętrznego w przedniej szybie, co przeszkadzało w prowadzeniu tramwaju przez motorniczego. W międzyczasie, w chorzowskim Konstalu, pojawił się następca, model 102Na, w którym powrócono do wyglądu ściany przedniej i tylnej, zastosowanej w krótszych wagonach typu 13N, pozostawiając układ rozruchowy bez zmian.

Problem z odbijającym się światłem w szybach przednich “Pelikanów” stawał się co raz bardziej niebezpieczny, zwłaszcza na liniach nocnych, dlatego też, w roku 1981 w MPK postanowiono przebudować egzemplarz nr 2001. Otrzymał on ścianę przednią i tylną od warszawskiego egzemplarza tramwaju typu Konstal 13N. Tak przebudowany tramwaj, kursował aż do roku 2004.

Drugi egzemplarz (#2003) ma nieco mniej barwną historię. Powstał w roku 1970, już jako model 102Na i był to pierwszy tego typu wagon we Wrocławiu. Niestety nie miał on szczęścia – w wyniku poważnie wyglądającego zderzenia, prawdopodobnie w okolicach pl. Grunwaldzkiego, doznał uszkodzeń przedniej części nadwozia. Został więc wyremontowany i otrzymał nieco inną ścianę przednią – identyczną, jaką zamontowano w roku 1981 w egzemplarzu #2001. Pierwsza “stodwójka” ma też inne, wyjątkowe znaczenie dla Wrocławia. To właśnie za sprawą tego modelu, przywrócono niebieski kolor tramwajów, utrwalony w tekście piosenki Marii Koterbskiej.

Oferty kupna tych ponad czterdziestoletnich wagonów można składać do końca maja tego roku.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter