Jeszcze nie pożegnamy ogórków

fot. Tomasz Paszko
Dostawy nowych wagonów tramwajowych produkcji miejscowych zakładów Protram Wrocław i dwukierunkowych – marki Škoda, zazwyczaj powodowały wycofywanie z ruchu pojedyńczych wagonów typu 102Na. Niespełna kilka dni temu na hali zajezdni tramwajowej nr IV Borek pojawiły się kolejne egzemplarze (2718,2719,2720) nowych niskopodłogowych tramwajów serii 205WrAs z zakładów firmy przy ul. Legnickiej. Oznacza to, iż została wypełniona luka i możliwe będzie pozbycie się ostatnich egzemplarzy przestarzałych, ale bardzo charakterystycznych „ogórków”.
W piątek ma się odbyć ostatni wyjazd tych tramwajów pod banderą MPK we Wrocławiu; do tego dnia wagony 102Na będą się pojawiać na mieście jako rezerwa za inne składy.

Nie jest to już pierwsza próba wycofania tych egzemplarzy z eksploatacji w tym przedsiębiorstwie. Od kwietnia do czerwca 2009 roku, miejski przewoźnik zoorganizował akcję medialną, symbolizującą oficjalne pożegnanie poczciwych „stodwójek”, a do tego celu użyto wagonu o tym samym numerze (2009). Od wakacji tramwaje te przestały wyjeżdżać masowo na wrocławskie torowiska, ale do czasu.

Wraz z nadejściem mrozów w grudniu, triumfalnie powróciły i do tego czasu pojawiały się stosunkowo często w ruchu liniowym. Takie wahania ilostanu przez pogłębianie i krótkotrwałe niwelowanie braków taborowych powtarzały się jeszcze co najmniej 2 razy, aż do 2010 roku, kiedy ponownie pojawiały się na liniach; braki były na tyle duże, że wyjeżdżał również wagon nauki jazdy (2061) z podwójną kabiną. Obecnie pozostały już tylko trzy czynne egzemplarze tramwajów typu 102Na (2059,2061,2072).

Jak zapewnia rzecznik prasowy MPK, Janusz Krzeszowski:

Jeszcze kilka dni temu zapowiadano, że wagony trafią na złom. – Ale w tym roku ma być mnóstwo remontów. Będą pewnie objazdy, może ruch wahadłowy. Dlatego wolimy mieć w zapasie więcej pojazdów.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter