Protram na skraju bankructwa. Brak zleceń mrozi firmę

Protram 405NKr. fot. wikipedia.

Ostatnie zamówienie od MPK Wrocław przedsiębiorstwo otrzymało w 2011 roku. Obecnie zakład RMT Protram Wrocław przy ul.Legnickiej świeci pustkami, a szef rady nadzorczej zapowiada ogłoszenie upadłości w ciągu zaledwie kilku dni.

Remonty i Modernizacja Tramwajów Protram Wrocław Sp.z o.o. – tak brzmi pełna nazwa założonej w 1999 roku firmy specjalizującej się w remontach i budowie tramwajów. Po Wrocławiu jeździ ponad 80 składów 105Na gruntownie zmodernizowanych przez Protram, a także 6 składów 204WrAs oraz 26 częściowo niskopodłogowych tramwajów 205WrAs. Firma wyprodukowała również serię doczep czynnych dla tramwajów Alstom-Konstal 105N2k/2000 dla Szczecina. Spółka zatrudnia 120 osób, z czego 100 to wykwalifikowani pracownicy, specjaliści w dziedzinie remontów i modernizacji taboru tramwajowego.

Niestety, ci ludzie niedługo mogą trafić na bruk, a ich pracodawca – zostać z niczym. Brak zleceń od głównego odbiorcy produktów tej firmy – MPK Wrocław – sprawia ogromne trudności z utrzymaniem się na rynku. Włodarze Wrocławia przestali być przychylni rodzimej firmie, rozpisując przetarg na zakup 28 (później dodatkowo 3) dwukierunkowych wagonów niskopodłogowych, gdzie liczyło się doświadczenie przy budowie takich tramwajów.

Ratunkiem dla Protramu mogłoby być nawet niewielkie zamówienie od MPK, chociażby na modernizację kilku składów 105Na, jednak to ostatnie przedsiębiorstwo nie ma pieniędzy na remontowanie tramwajów. Zbyt niskie stawki otrzymywane od miasta nie pozwalają często nawet na utrzymanie pełnej sprawności technicznej taboru miejskiego przewoźnika. W zakładzie Protram przy ul.Legnickiej mogłyby się również odbywać mniejsze remonty i naprawy, jednak, jak mówi wiceprezes MPK Patryk Wild, takie czynności wykonywane są przez pracowników miejskiej spółki w zajezdniach.

Upadłość RMT Protram Wrocław to bardzo prawdopodobny scenariusz, gdyż szanse na jakiekolwiek zamówienia są znikome.

Butla, poprawki by pk
A teraz od pk 😉

Ostatnim do tej pory zbudowanym przez Protram tramwajem był 40,5 metrowy pięcioczłonowy tramwaj typu 405NKr dostarczony do krakowskiego MPK. Oprócz tego zamówienia, krakowskie MPK zleciło Protramowi także remont tramwaju Düwag N8C. Do wrocławskiego MPK, firma oprócz modernizacji wagonów Konstal 105Na dostarczyła także 6 składów (dwuwagonowych) tramwajów typu 204WrAs, oraz 26 częściowo niskopodłogowych przegubowych tramwajów typu 205WrAs. Ostatnie sztuki tychże wagonów dostarczono do MPK w 2011r., a zakupiono je poprzez częściowe dofinansowanie ze środków unijnych.

Nie można powiedzieć, że tramwaje jakie Protram dostarczył wrocławskiemu MPK były na swój czas nowoczesne konstrukcyjnie. Model 204WrAs w założeniu nie różnił się wiele od wagonu typu 105Na, gdyż tak jak on był 13,5 metrowym wagonem, którego wysokość podłogi była podobna, jeśli nie taka sama jak w wagonie produkcji chorzowskiego Konstalu. Główną różnicą był nowoczesny wygląd zewnętrzny, oraz układ elektryczny. Drugim oferowanym modelem był Protram 205WrAs, który opierał się głównie na konstrukcji 204WrAs, którą zmodyfikowano wstawiając niskopodłogowy środkowy człon. Tramwaj ten ma długość 26,5 metrów.

Protram 206WrAs. wizualizacja producenta. Konstal 114Na fot. Marcin Czapnik / wikipedia Konstal 116Na. fot. Cezary Piwowarski / wikipedia

Problem jedynie w tym, że przy takim rozwiązaniu uzyskuje się niewielką część niskiej podłogi a i nadal podłoga w wagonie jest wysoka. Ponadto takie rozwiązanie jest już istotnie przestarzałe – podobne rozwiązanie proponował chorzowski Konstal w roku 1997 – a był to model 114Na. Podobnie jak 205WrAs, posiada środkowy człon niskopodłogowy, oraz długość – 26 metrów. Wspomnieć też trzeba, że już rok później chorzowski Konstal rozwinął tę konstrukcję tworząc model 116N zwiększając udział niskiej podłogi do 61%.

We wrocławskim Protramie powstał co prawda projekt nowoczesnego tramwaju niskopodłogowego nazwanego 206WrAs, jednak powstał on tylko na papierze. W przetargu na zakup niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych, Protram nie wystawił swojej oferty.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter