Będą nowe autobusy w MPK – z opcją dokupienia większej ilości

1.11.2016, Wrocław ul. Królewska. Solaris na linii 350.MPK ogłosiło przetarg na dzierżawę 60 nowych autobusów niskopodłogowych. Miejski przewoźnik wzorem ostatniego przetargu na dostawę nowych tramwajów, zastrzegł sobie prawo opcji dzierżawy dodatkowych pojazdów.
40 pojazdów będzie przegubowych, zaś 20 – autobusami typu solo o długości 12 metrów. Otwarcie ofert ma nastąpić pod koniec stycznia, zaś dostawy mają się rozpocząć po 6 miesiącach od podpisania umowy. Autobusy będą dostarczane w 4 partiach, a wszystkie pojazdy mają dotrzeć do przewoźnika na jesień 2017r.

MPK zawarło tu prawo opcji, co oznacza że na tych samych warunkach przewoźnik będzie mógł w przyszłości wydzierżawić nawet 100 kolejnych pojazdów tego samego producenta. Klauzula ta była ostatnim razem wymieniona w przetargu na dostawę nowych tramwajów, gdzie wygrała firma Modertrans z tramwajami Moderus Beta MF19AC. Przewoźnik skorzystał wówczas z prawa opcji i zdecydował o dokupieniu dodatkowych sztuk tramwajów.

– Jeśli zaoferowane w przetargu ceny dzierżawy będą mieściły się w środkach, którymi MPK będzie dysponowało w kolejnych latach to opcja da nam możliwość pozyskania  kolejnych, nowych pojazdów od tego samego producenta. Nie będzie wtedy konieczności ogłaszania kolejnego przetargu, co przyspieszy wymianę starego taboru na nowy. Korzystne będzie to również z uwagi na późniejsze serwisowanie – im więcej pojazdów od jednego producenta – tym efektywniejsza ich eksploatacja – wyjaśnia Jolanta Szczepańska, Prezes MPK Wrocław.

Wszystkie autobusy, zarówno 12-metrowe, jak i 18-metrowe mają posiadać silniki tego samego typu, spełniające normę spalania Euro 6, dzięki zastosowaniu mocznika AdBlue. Silnik z zapłonem samoczynnym, z wtryskiem bezpośrednim, rzędowy, sześciocylindrowy, chłodzony cieczą, wyposażony w elektroniczny system sterowania i złącze diagnostyczne oraz w automatyczną kontrolę i uzupełnianie poziomu oleju silnikowego. Pojemność skokowa w przedziale 6500 do 8000 cm3 i mocy silnika dla pojazdu 12-metrowego – minimum 200 kW. Pojemność skokowa w przedziale 10000 do 11000 cm3 i mocy silnika dla autobusów przegubowych – minimum 230 kW.

Autobusy jednoczłonowe mają posiadać co najmniej 28 miejsc siedzących i co najmniej 52 miejsca stojące, zaś przegubowe – co najmniej 32 miejsca siedzące, i co najmniej 108 miejsc stojących.

Autobusy mają posiadać trzyczęściową szybę czołową składającą się z szyby górnej i dolnej  podzielonej w osi pojazdu na część lewą i prawą. Oświetlenie wnętrza pojazdu diodami LED. W autobusach przegubowych na przeciwko trzecich drzwi znajdzie się dodatkowa wydzielona przestrzeń dla osób stojących. W pojazdach pojawią się także: system liczenia pasażerów, przyciski STOP z wytłoczonymi napisami w języku Braille’a, oraz gniazda USB. Niestety wciąż poręcze będą ze szczotkowanej i nielakierowanej stali nierdzewnej.

Wewnątrz zamontowane zostaną wyświetlacze wewnętrzne w postaci tablic LCD, identycznych jak w autobusach Solaris Urbino, czy w tramwajach PESA Twist i Moderus Beta MF19AC. System informacji pasażerskiej standardowo będzie obejmował także komunikaty głosowe wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Wyświetlacze zewnętrzne – tutaj bez zmian pojawią się rozwiązania znane z autobusów Solaris Urbino i autobusów podwykonawcy, firmy Michalczewski – czyli przedni wyświetlacz będzie podzielony na część z diodami RGB, umożliwiającymi wyświetlanie różnokolorowej treści – numeru linii. Boczny wyświetlacz podzielony na osobny wyświetlacz RGB LED dla numeru linii, umożliwiający wyświetlanie numeru w różnych kolorach i osobny wyświetlacz kierunku jazdy, zaś z przodu pojazdu dodatkowy wyświetlacz numeru brygady.

Wszystkie oferowane autobusy muszą być jednej marki i typu. Autobusy w ramach danego typu muszą być identyczne, w szczególności pod względem konstrukcyjnym, parametrów technicznych i kompletacji oraz wyposażenia.

Kryterium oceny oferty będzie wynosić następująco:

Cena – 50%, Ocena techniczna – 20%, Okres gwarancji – 20%, Zużycie energii – 10%

Szczegółowy opis specyfikacji zamówienia zamieszczamy w poniższym linku:

12_2016-mpk-dzierzawa-autobusy

AKTUALIZACJA: Otwarcie ofert zostało przesunięte na 15-tego lutego 2017r., na godzinę 13:00.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter