Koleje Dolnośląskie kupują 11 nowych pociągów

1.11.2016, Wrocław Główny. Pociąg do Lubania.Koleje Dolnośląskie otworzyły oferty w przetargu na dostawę 11 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Będą one dłuższe od dotychczas zamawianych pociągów – będą bowiem pięcioczłonowe.

Ponadto jednostki mają posiadać system ECTS. Będą więc mogły jeździć z prędkością do 160 km/h bez pomocnika maszynisty. Spełniać będą one także wymogi TSI (techniczne specyfikacje interoperacyjności) i w momencie dostawy mają posiadać dopuszczenie do ruchu na terenie Czech.

Szkielet pociągów ma być wykonany z aluminium lub stali o minimalnej odporności na korozję do przeglądu P5. Napęd stanowić będą silniki asynchroniczne o mocy ciągłej minimum 500 kW każdy, chłodzone powietrzem. Konstrukcja pociągów powinna umożliwiać jazdę wielokrotną do 2 połączonych jednostek tego samego typu. Dostawca taboru zobowiązany będzie do świadczenia sewisu technicznego w zakresie utrzymania i napraw taboru w momencie gwarancji. Polegać ono będzie na wykonywaniu wszystkich przeglądów do pierwszego przeglądu utrzymania kolejowego poziomu 3 włącznie z nim.

Podłoga pociągu będzie znajdować się na wysokości ok. 760 mm nad główką szyny, a na niższych peronach wejście na pokład umożliwią wysuwane schodki na wysokości 500 mm.

Pociągi będą posiadać po 7 par drzwi na stronę, przy czym dwie pary będą tylko w środkowym członie. W środku znajdzie się 230 miejsc siedzących i miejsce dla 290 pasażerów stojących. Fotele będą regulowane w systemie stałego kąta i będą posiadać profilowane skórzane zagłówki. Ponadto znajdą się podnóżki, rozkładane stoliki i wieszak na ubrania chowający się w fotelu. Pod każdym z siedzeń znajdzie się gniazdko 230V z ładowarką USB.

W pojazdach znajdować się będą po dwie toalety – jedna standardowa, zaś druga dostosowana dla niepełnosprawnych. Pociągi będą miały po 8 stojaków na rowery, bezprzewodowy internet z siecią WiFi, system audiowizualnej informacji pasażerskiej, defibrylator, po 2 automaty biletowe i miejsce pod zabudowę automatu do sprzedaży przekąsek. Pojazdy będą klimatyzowane i ogrzewane w sposób dwustrumieniowy – ze ścian bocznych i z kanałów dachowych i będą posiadać system zliczania pasażerów.

Cały projekt wart jest 209 mln zł netto, co daje 19 mln zł za jeden 5-członowy pociąg. Pieniądze pochodzić będą ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pociągi mają dotrzeć do Kolei Dolnośląskich do końca 2017 roku. Zwycięska oferta zostanie wyłoniona według następującego kryterium oceny: cena – 60%, liczba miejsc siedzących – 25%, oraz długość okresu gwarancji – 15%.

Jednostki mają być wykorzystane przede wszystkim na linii kolejowej nr 276 Wrocław Główny – Międzylesie a w przyszłości dalej do Lichkov (stąd wymóg dopuszczenia do eksploatacji na terenie Czech). Ponadto będą się one pojawiać jako wzmocnienia najbardziej frekwencyjnych kursów Kolei Dolnośląskich.

W czwartek 17 listopada Koleje Dolnośląskie otworzyły oferty w niniejszym przetargu. Oferty złożył Newag (z ceną 19,7 mln zł netto za pojazd i 48 miesięcy gwarancji) oraz Pesa (z ceną 19,92 mln zł netto za pojazd i 36 miesięcy gwarancji). Na dniach ogłoszony zostanie zwycięzca przetargu.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter