Przetarg na dzierżawę 60 autobusów od nowa

Po odwołanym z powodu braku ofert przetargu na dzierżawę 60 autobusów, przyszedł czas na powtórzenie. MPK ponownie dopisało prawo opcji domówienia kolejnych 50 sztuk. Miejski przewoźnik wiąże nadzieję, że uda mu się pozyskać dofinansowanie unijne na zakup tych dodatkowych sztuk pojazdów.

– Przeanalizowaliśmy liczne zapytania od producentów, które spływały do nas w trakcie poprzedniego postępowania. Zgodnie z otrzymanymi postulatami, dokonaliśmy zmian w zapisach dotyczących finansowania przedsięwzięcia. Firmę, od której wydzierżawimy autobusy, poznamy już 5 czerwca – mówi Prezes MPK, Jolanta Szczepańska.

Jak informuje MPK, szansa uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup pojazdów pojawiła się w ogłoszonym w maju przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego konkursie w ramach Osi priorytetowej 3 związanej z gospodarką niskoemisyjną. Środki na zakup autobusów spełniających najnowocześniejsze normy spalania pochodzą z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego RPO WD 2014-2020.

– Oczywiście wszystko zależy od wyniku konkursu, na który poczekać będziemy musieli do początku przyszłego roku. Na chwilę obecną dokładamy wszelkich starań, żeby wniosek MPK był przygotowany jak najbardziej profesjonalnie. Zakup ekologicznych autobusów byłby ważnym krokiem w działaniach miasta zmierzających do redukcji emisji spalin. Bez względu na wynik konkursu nasz proces wymiany taboru na nowy na tym się nie kończy. Będziemy szukać innych źródeł finansowania i możliwości pozyskania dla Wrocławia nowych pojazdów – wyjaśnia Prezes MPK.

Techniczne zapisy dotyczące specyfikacji zamówienia nie uległy większej zmianie. Wszystkie autobusy, zarówno 12-metrowe, jak i 18-metrowe mają posiadać silniki tego samego typu, spełniające normę spalania Euro 6, dzięki zastosowaniu mocznika AdBlue. Silnik z zapłonem samoczynnym, z wtryskiem bezpośrednim, rzędowy, sześciocylindrowy, chłodzony cieczą, wyposażony w elektroniczny system sterowania i złącze diagnostyczne oraz w automatyczną kontrolę i uzupełnianie poziomu oleju silnikowego. Pojemność skokowa w przedziale 6500 do 8000 cm³ i mocy silnika dla pojazdu 12-metrowego – minimum 200 kW. Pojemność skokowa w przedziale 10000 do 11000 cm³ i mocy silnika dla autobusów przegubowych – minimum 230 kW.

Autobusy jednoczłonowe mają posiadać co najmniej 28 miejsc siedzących i co najmniej 52 miejsca stojące – w tym co najmniej 9 dostępnych z poziomu niskiej podłogi, zaś przegubowe – co najmniej 32 miejsca siedzące – w tym co najmniej 12 dostępnych z poziomu niskiej podłogi, i co najmniej 108 miejsc stojących.

Autobusy mają posiadać trzyczęściową szybę czołową składającą się z szyby górnej i dolnej  podzielonej w osi pojazdu na część lewą i prawą. Oświetlenie wnętrza pojazdu diodami LED. W autobusach przegubowych na przeciwko trzecich drzwi znajdzie się dodatkowa wydzielona przestrzeń dla osób stojących. W pojazdach pojawią się także: system liczenia pasażerów, przyciski STOP z wytłoczonymi napisami w języku Braille’a, oraz gniazda USB.

Wewnątrz zamontowane zostaną wyświetlacze wewnętrzne w postaci tablic LCD, identycznych jak w autobusach Solaris Urbino, czy w tramwajach PESA Twist i Moderus Beta MF19AC. System informacji pasażerskiej standardowo będzie obejmował także komunikaty głosowe wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Wyświetlacze zewnętrzne – tutaj bez zmian pojawią się rozwiązania znane z autobusów Solaris Urbino i autobusów podwykonawcy, firmy Michalczewski – czyli przedni wyświetlacz będzie podzielony na część z diodami RGB, umożliwiającymi wyświetlanie różnokolorowej treści – numeru linii. Boczny wyświetlacz podzielony na osobny wyświetlacz RGB LED dla numeru linii, umożliwiający wyświetlanie numeru w różnych kolorach i osobny wyświetlacz kierunku jazdy, zaś z przodu pojazdu dodatkowy wyświetlacz numeru brygady.

Wszystkie oferowane autobusy muszą być jednej marki i typu. Autobusy w ramach danego typu muszą być identyczne, w szczególności pod względem konstrukcyjnym, parametrów technicznych i kompletacji oraz wyposażenia.

Kryterium wyboru ofert przedstawia się następująco:
Cena oferty – 50%
Ocena techniczna – 30%
Okres gwarancji – 5%
Zużycie energii – 15%

MPK ma ogłosić zwycięzcę przetargu w poniedziałek 5 czerwca o godzinie 13:00.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter