Remonty na linii kolejowej do Poznania zagrożone

Przebudowa wiaduktów kolejowych nad Starogroblową i ul. Grabiszyńską zagrożone. Wykonawca robót – Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury ogłosiło upadłość. Spółka za 1,5 mld złotych miała zmodernizować torowisko na linii kolejowej do Poznania na odcinkach jeszcze niedostosowanych do prędkości 160 km/h w drodze wygranego przetargu PKP Polskich Linii Kolejowych, jeszcze gdy PNI należało do Grupy PKP.

Nowy właściciel spółki PNI – Budimex stwierdził, że jej utrzymywanie jest nieopłacalne. Jak podaje przedsiębiorstwo na swoich stronach internetowych:

“Obecna trudna sytuacja finansowa PNI jest konsekwencją zaangażowania tego przedsiębiorstwa w skrajnie nierentowne kontrakty, zawarte jeszcze przed transakcją prywatyzacyjną, których – mimo wielu prób – nie udało się renegocjować”

PNI i jego podwykonawcy w wyniku wygranego przetargu mieli za zadania:

  • zmodernizować 13km torowiska w kierunku Poznania,
  • wyremontować półkilometrowy most kolejowy na Odrze w pobliżu Milenijnego,
  • zmodernizować perony na dworcu Mikołajów, oraz stację Popowice,
  • wybudować nowy przystanek kolejowy Wrocław Osobowice-Cmentarz,
  • przebudować dziewięć wiaduktów – m.in. nad ulicą Grabiszyńską, Robotniczą, Strzegomską, Legnicką, Starograniczną i Starogroblową

Wiele z tych wiaduktów miało zostać poszerzonych tak, by możliwe było zlikwidowanie wąskich gardeł, oraz także – umożliwić budowę w nieokreślonej przyszłości linii tramwajowej na ul. Starogroblowej, nie mówiąc już o umożliwieniu cywilizowanego przejścia pieszego pod wiaduktem.

PKP PLK zlecające przebudowę, nie ukrywają zaskoczenia. Jak mówi rzecznik prasowy tej spółki, Mirosław Siemieniec:

– Nie mieliśmy jeszcze do czynienia z sytuacją, by wykonawca realizujący kontrakt kolejowy ogłosił upadłość układową. To pierwszy taki przypadek. Rozważamy różne scenariusze, na razie otrzymaliśmy z PNI informację, że firma kontynuuje prace.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter