10 lat Transportnews

Dokładnie 10 lat temu w sieci pojawiła się pierwsza odsłona portalu Transportnews, wówczas nazywająca się Busnews.

Wszystko zaczęło się na początku roku 2007, kiedy to z inicjatywy jednej osoby, powstał mały serwis internetowy traktujący o wydarzeniach komunikacyjnych w Polsce. Inspiracja wzięła się z głównie z prężnie działającego wzorca – serwisu Infobus, oraz warszawskiego Przegubowca. Pierwsza odsłona Transportnews – wówczas działająca pod nazwą Busnews, wystartowała dokładnie 8 marca.

Początkowo na strone pojawiały się wiadomości o komunikacji miejskiej z całej Polski, jednak w listopadzie 2007r. zasięg ograniczył się do regionu Dolnego Śląska ze szczególnym zaznaczeniem Wrocławia. W międzyczasie Busnews rozszerzył się o kolejne projekty, takie jak Railnews i Transportnews, które miało scalić je wszystkie.

W grudniu 2008r. po reorganizacji, Busnews i Railnews zostały połączone w portal Transportnews i od tego momentu strona występuje tylko i wyłącznie pod tą nazwą. W Wigilię 2009r. powstała wałbrzyska sekcja portalu.

Przez cały okres działalności, wiele razy zmieniał się wygląd portalu. Serwis wystartował początkowo w żółtej tonacji kolorystycznej; szybko jednak przeszła ona w pomarańcz, z czasem dodając do niego trzeci kolor – brązowy.

W 2011r. przeszliśmy na CMS, tym samym rezygnując z autorskich rozwiązań opartych na systemie newsów CuteNews. W 2012r. wałbrzyska sekcja zakończyła działalność.

W 2014r. uruchomiona została nowa sekcja „Testujemy Transportnews”. Jest ona poświęcona testom aplikacji związanych z wrocławską komunikacją miejską. Z przyczyn technicznych początkowo istniała ona jako strona odrębna od Transportnews, jednak w styczniu 2016r. została połączona z portalem.

10 maja 2014r. odbyła się impreza komunikacyjna z okazji 7 urodzin portalu Transportnews i 8 urodzin Wrocławskiego Forum Komunikacyjnego. Odbył się wtedy przejazd autobusem Autosan H10-10 z firmy Polbus po Przedgórzu Sudeckim.

W styczniu 2016r. też miał miejsce przełom w dotychczasowej historii portalu. Otóż Transportews występuje od teraz pod adresem transportnews.eu. Wraz z płatną domeną, portal przeniósł się na znacznie wydajniejszy serwer (również płatny). Różnica w działaniu jest znacząca.

Portal Transportnews jest prywatną inicjatywą autora i tworzony jest przez ludzi, niepowiązanych z żadnymi urzędnikami miejskimi, czy powiązanymi z nimi instytucjami. Strona nie jest finansowana przez żadnego organizatora komunikacji miejskiej, ani przez jakiegokolwiek przewoźnika komunikacyjnego.

Pomimo informacyjnej tematyki, nie piszemy o każdym błędzie motorniczych, czy kierowców autobusów, w wyniku których utrudnienia w działaniu komunikacji miejskiej trwają krócej, niż czas napisania stosownej informacji. Nie piszemy dla konkretnego przewoźnika, czy organizatora komunikacji miejskiej, ani nie jesteśmy po stronie MPK, DLA, P.W.H.D, firmy Michalczewski, Kolei Dolnośląskich, Przewozów Regionalnych, czy Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia. Mamy własne poglądy na decyzje odnośnie transportu publicznego, jego promocji i działań mających usprawnienie jego działania. Nie jesteśmy bezkrytyczni wobec absurdów i wykorzystywania faktu remontów ulic, placów, czy kanalizacji, jako pretekstu do późniejszych ograniczeń w kursowaniu transportu publicznego.

Nie piszemy artykułów sponsorowanych o serwisach wulkanizacyjnych, ani o polisach OC. Stawiamy na merytoryczność i jak najwyższą jakość tekstów publikowanych na naszych stronach.

Transportnews wspiera remont zabytkowego autobusu Ikarus 280.70E, będącego własnością Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu.

Obecnie portal Transportnews to kilka projektów:

– strona internetowa https://transportnews.eu/

– Fotogaleria Transportnews: http://fotogaleria.transportnews.eu/

– Forum Transportnews: http://forum.transportnews.eu/

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter