57 nowych Solarisów pojawi się we flocie wrocławskiego MPK

Wizualizacja Solarisów Urbino 12 w barwach MPK Wrocław. Zdjęcie i wykonanie wizualizacji: Przemysław Kędzierski / portal Transportnews.TK

Wizualizacja Solarisów Urbino 12 w barwach MPK Wrocław. Zdjęcie i wykonanie wizualizacji: Przemysław Kędzierski / portal Transportnews.TK

MPK podpisało umowę na dzierżawę nowych autobusów. Zamówienie będzie większe niż pierwotnie zakładano – miejski przewoźnik zdecydował się skorzystać z opcji rozszerzenia zamówienia o 12 autobusów przegubowych.

Do końca roku 2014 pojawi się 45 nowych Solarisów, zaś w pierwszym kwartale 2015r. – kolejne 12. MPK Wrocław będzie dzierżawić nowe autobusy przez 10 lat za 77 mln zł, czyli ok. 646 zł miesięcznie. W sierpniu mają się pojawić pierwsze egzemplarze pojazdów z podpoznańskiego Bolechowa-osiedle. Wszystkie te autobusy zostaną rozlokowane w zajezdni IX przy ul. Obornickiej. MPK liczy na to, że dzięki temu uda się pozbyć z floty wszystkie najstarsze autobusy, m.in. Jelcze 120MM/1, Ikarusy 280.70E, oraz Jelcze M180.

Jak mówi Władysław Smyk, prezes MPK:

– Dzierżawa zawsze opłaca się mniej niż kupno za gotówkę, a my tej gotówki nie mamy. MPK stać na comiesięczne raty, ale na jednorazowy wydatek kilkudziesięciu milionów – już nie. („”)

MPK jest też obciążona kredytem za zakup 31 tramwajów Skoda 19T.

– Na kolejny taki kredyt nie możemy sobie pozwolić („”) – przyznał prezes MPK.

Po 10 latach autobusy staną się własnością Millenium Leasing. Czy miejski przewoźnik zdecyduje się po tym czasie wykupić autobusy, nie wiadomo. Pewne jest tylko, że w niedługim czasie zostanie rozpisany przetarg na obsługę ok. 60 brygad dla podwykonawców przez 10 lat. Prezes MPK zdradził, że autobusy przewoźnika-podwykonawcy MPK, prócz tego, że muszą być nowe, będą musiały mieć barwy takie same jak autobusy MPK, czyli żółto-czerwone. Przetarg będzie obejmował zadanie przewozowe w ilości 4-4,5 mln km w skali roku.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter