Auta ważniejsze od buspasu na Legnickiej

Utrudnienia na Legnickiej zaczęły się w sobotę, 5 marca, kiedy to zamknięto odcinek tramwajowy od pl. Jana Pawła II do Legnickiej na wysokości ul. Bolesławieckiej, gdzie wprowadzono zastępczą linię autobusową 712. Do Pilczyc dojeżdżał dalej tramwaj linii 71 o w pełni wydzielonym torowisku, z Pilczyc znowu autobusem – 710 do Grabowej, a tam znów tramwajem, linii 72. Remont rozpoczął się dopiero w ostatni czwartek, 9 marca.

Zmiany te były jakiś czas temu upublicznione w mediach, co przekonało część pasażerów do rezygnacji z usług komunikacji miejskiej w razie ich wejścia w życie. Zmiany te były na tyle niekorzystne, że Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia postulowało, m.in. o uruchomienie linii uzupełniającej 410, dzięki której część pasażerów mogła dojechać bez przesiadek, przynajmniej do ul. Kazimierza Wielkiego. Drugim postulatem było utworzenie wydzielonego pasu dla autobusów na ul. Legnickiej, w celu poprawy kursowania i przewiezienia pasażerów w podobnym czasie, co tramwaje, jeszcze kilka dni temu kursujące po ul. Legnickiej.

Ten ostatni został całkowicie zignorowany przez Urząd Miejski Wrocławia.

Na pewno nie będzie buspasa na ul. Legnickiej, bo to nic nie da. Nawet jeśli wprowadzilibyśmy go na odcinku od pl. Strzegomskiego do Jana Pawła II, gdzie w tej chwili tworzą się zatory, korki powstaną wcześniej i autobusy w nich utkną – mówi Paweł Czuma, rzecznik prasowy urzędu miasta. – Za to jest bardzo prawdopodobne, że zdecydujemy się na pojedynczą linię do Leśnicy. Chcemy jeszcze kilka dni poobserwować sytuację na Legnickiej, policzyć dokładnie ilu pasażerów mogłaby mieć taka linia i wtedy podejmiemy ostateczną decyzję – obiecuje Czuma.

Decyzja ta budzi sporo kontrowersji, bowiem z powodu tych utrudnień, na ul. Legnickiej tworzą się korki, przez co po godzinie 18:00, najpewniej iść pieszo, lub jechać rowerem, potwierdzają to obrazki z wcześniejszego artykułu. Wygląda na to, że urzędnicy zamierzają wykorzystać rzekome “badania”,  jako pretekst do rezygnacji z poprawy jakości podróżowania komunikacją miejską i odczekania paru tygodni, by do tego czasu część pasażerów zrezygnowała z korzystania z linii zastępczych. Wtedy też, dowiemy się zapewne, że nie potrzeba żadnej poprawy w komunikacji zastępczej, a pasażerowie mieszczą się do autobusów i tramwajów.

Możemy jednak pomóc urzędnikom i przesłać zdjęcia przepełnionych linii zastępczych: 71, 72, 710 i 712 na nasz profil na facebooku. Możemy także wyrazić swoje społeczne poparcie dla utworzenia bus-pasu na ul. Legnickiej, klikając przycisk “lubię to”, w profilach: TAK dla wydzielania pasów dla komunikacji miejskiej, oraz Chcemy buspasu na Legnickiej.

Prace remontowe na Legnickiej mają się zakończyć pod koniec sierpnia br.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter