Będzie 60 nowych autobusów, ale nie więcej?

W trwającym właśnie przetargu na dzierżawę 60 nowych autobusów, MPK Wrocław zrezygnowało z prawa opcji domówienia kolejnych pojazdów. Kolejny raz też został zmieniony termin otwarcia ofert.

Nie zmieniła się ilość autobusów jaką miejski przewoźnik chce pozyskać – 40 autobusów przegubowych, oraz 20 autobusów solo 12-metrowych. Dostawy mają się rozpocząć po 6 miesiącach od podpisania umowy. Autobusy będą dostarczane w 4 partiach, a wszystkie pojazdy miały pierwotnie dotrzeć do przewoźnika na jesień 2017r.

Tymczasem termin otwarcia ofert już po raz kolejny został przesunięty – tym razem na 3 marca 2017r., na godzinę 13:00. Decyzję podjęto m.in. z powodu wydłużającej się listy pytań firm, chcących wziąć udział w przetargu.

Techniczne zapisy dotyczące specyfikacji zamówienia nie uległy zmianie. Wszystkie autobusy, zarówno 12-metrowe, jak i 18-metrowe mają posiadać silniki tego samego typu, spełniające normę spalania Euro 6, dzięki zastosowaniu mocznika AdBlue. Silnik z zapłonem samoczynnym, z wtryskiem bezpośrednim, rzędowy, sześciocylindrowy, chłodzony cieczą, wyposażony w elektroniczny system sterowania i złącze diagnostyczne oraz w automatyczną kontrolę i uzupełnianie poziomu oleju silnikowego. Pojemność skokowa w przedziale 6500 do 8000 cm3 i mocy silnika dla pojazdu 12-metrowego – minimum 200 kW. Pojemność skokowa w przedziale 10000 do 11000 cm3 i mocy silnika dla autobusów przegubowych – minimum 230 kW.

Autobusy jednoczłonowe mają posiadać co najmniej 28 miejsc siedzących i co najmniej 52 miejsca stojące, zaś przegubowe – co najmniej 32 miejsca siedzące, i co najmniej 108 miejsc stojących.

Autobusy mają posiadać trzyczęściową szybę czołową składającą się z szyby górnej i dolnej  podzielonej w osi pojazdu na część lewą i prawą. Oświetlenie wnętrza pojazdu diodami LED. W autobusach przegubowych na przeciwko trzecich drzwi znajdzie się dodatkowa wydzielona przestrzeń dla osób stojących. W pojazdach pojawią się także: system liczenia pasażerów, przyciski STOP z wytłoczonymi napisami w języku Braille’a, oraz gniazda USB.

Wewnątrz zamontowane zostaną wyświetlacze wewnętrzne w postaci tablic LCD, identycznych jak w autobusach Solaris Urbino, czy w tramwajach PESA Twist i Moderus Beta MF19AC. System informacji pasażerskiej standardowo będzie obejmował także komunikaty głosowe wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Wyświetlacze zewnętrzne – tutaj bez zmian pojawią się rozwiązania znane z autobusów Solaris Urbino i autobusów podwykonawcy, firmy Michalczewski – czyli przedni wyświetlacz będzie podzielony na część z diodami RGB, umożliwiającymi wyświetlanie różnokolorowej treści – numeru linii. Boczny wyświetlacz podzielony na osobny wyświetlacz RGB LED dla numeru linii, umożliwiający wyświetlanie numeru w różnych kolorach i osobny wyświetlacz kierunku jazdy, zaś z przodu pojazdu dodatkowy wyświetlacz numeru brygady.

Wszystkie oferowane autobusy muszą być jednej marki i typu. Autobusy w ramach danego typu muszą być identyczne, w szczególności pod względem konstrukcyjnym, parametrów technicznych i kompletacji oraz wyposażenia.

Kryterium oceny oferty będzie wynosić następująco:

Cena – 50%, Ocena techniczna – 20%, Okres gwarancji – 20%, Zużycie energii – 10%

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter