Coraz bliżej budowy torowiska na Popowicach

Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na budowę torowiska tramwajowego od ulicy Dmowskiego, przez Długą, Starogroblową do ulicy Pilczyckiej.

Nowa trasa o długości 3,8 km będzie miała dwa węzły przesiadkowe – jeden przy stacji Wrocław Popowice, a drugi przy wiadukcie obok siedziby Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, przy ul. Długiej. Poza torowiskiem powstanie też nowa stacja zasilania, ścieżki rowerowe i ekrany akustyczne.

Poszerzenie jezdni o torowisko tramwajowe na ulicy Długiej będzie wiązało się z przebudową budynku ZDiUM, oraz wiaduktu kolejowego. W tym miejscu powstanie węzeł przesiadkowy umożliwiający przesiadkę z autobusu i tramwaju na kolej. Nowy przystanek kolejowy będzie znajdować się nad przystankami tramwajowymi i otrzyma nazwę Wrocław Szczepin.

W czasie prowadzonych rozmów uzyskaliśmy zapewnienie, że PKP przebuduje wiadukt wraz z węzłem tramwajowo-kolejowym. Projekt przebudowy wiaduktu zostanie sfinansowany ze środków miasta – mówi Elżbieta Maciąg z Wydziału Inżynierii Miejskiej w Urzędzie Miejskim.

Obok przebudowanej siedziby ZDiUM powstanie nowa stacja zasilania. W ramach prac przy budowie torowiska, druga stacja na ulicy Milenijnej zostanie przebudowana, zaś moc stacji przekaźnikowej „Cybulskiego” zostanie zwiększona.

Dalej na ulicy Starogroblowej przy stacji Wrocław Popowice zostanie wybudowany drugi węzeł przesiadkowy umożliwiający przesiadkę z tramwaju na pociąg. Tutaj już wiadukt został wcześniej poszerzony i przystanki tramwajowe będą wybudowane obok niego.

Na trasie powstanie 9 nowych przystanków:

  1. Dmowskiego – przystanek tramwajowy i autobusowy
  2. Długa – przystanek tramwajowy
  3. Poznańska – zintegrowany węzeł przesiadkowy
  4. Politechnika – przystanek autobusowo-tramwajowy
  5. Popowice stacja kolejowa – zintegrowany węzeł przesiadkowy
  6. Popowice – przystanek tramwajowy, przystanek autobusowy
  7. Białowieska – przystanek tramwajowy
  8. Rysia – przystanek tramwajowy
  9. Wejherowska – przystanek autobusowo-tramwajowy

Szacowana wartość robót budowlanych to około 130 milionów złotych. Projekt ten jest na liście projektów starających się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Miasto szacuje, że umowę z wykonawcą podpisze w 2018r.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter