Kolejna hybryda na testach

We wrocławskim MPK testuje się nowy autobus miejski – Solaris Urbino 12 Hybrid. Autobus otrzymał numer inwentarzony 5004, a można go zaobserwować głównie na linii pospiesznej „E”.

To kolejna „krótka” hybryda na testach we Wrocławiu i druga produkcji polskiej fabryki autobusów z Bolechowa-osiedla k. Poznania. Przypomnijmy, od 17 maja do 1 czerwca 2009r. na testach we wrocławskim MPK jeździł dłuższy, przegubowy model Solaris Urbino 18 Hybrid. Tak jak w nim, także i w krótkiej wersji Solarisa Urbino Hybrid, napęd przekazywany jest na ostatnią oś zarówno z silnika diesla, jak i z elektrycznych. Te ostatnie jednak, pracują w optymalnych zakresach prędkości autobusu. Przy niewielkich prędkościach autobus jest napędzany przez silnik elektryczny, przy wyższej uruchamia się silnik spalinowy, dzięki czemu można zmniejszyć zużycie paliwa.

W trakcie testów przegubowej wersji hybrydowego Solarisa, padły pogłoski, iż MPK zamierza w przyszłości zakupić pojedyncze egzemplarze tego typu autobusów. Jednak zważywszy na to, iż miejski przewoźnik będzie jeszcze przez kilkadziesiąt miesięcy spłacać Mercedesy Citaro i Škody 19T, wymiana wysłużonego taboru autobusowego przed Euro 2012 wydaje się być mało realna.

Testy mają potrwać około dwóch tygodni, a w sobotę podczas dni otwartych zajezdni tramwajowej IV Borek, MPK zaprezentuje ją, wraz z pozostałym taborem autobusowym i tramwajowym.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter