MAN rezygnuje z dostarczenia autobusów dla MPK

Dosyć niespodziewanie, MAN wycofuje się z wygranego przetargu na dostawę 50 nowych przegubowych autobusów dla MPK Wrocław. Wszystko na to wskazuje, że zamówienie ponownie zgarnie Mercedes.

W tym trwającym już rok przetargu, brało udział tylko 2 producentów autobusów – MAN i Mercedes (Evobus). Przetarg miał już kilka zwrotów akcji – początkowo wydawało się, że Mercedes ma wygraną w kieszeni, jednak żadna oferta nie mieściła się w przewidzianym budżecie. MPK długo zwlekało z rozstrzygnięciem przetargu z konieczności zwiększenia środków na zakup nowych autobusów, oraz uzgodnień dotyczących dotacji unijnej, przyznanej przez Urząd Marszałkowski. Później okazało się, że źle obliczono cenę oferty i tak w czerwcu br. wybrana została oferta firmy MAN.

Do podpisania umowy jednak nie doszło, gdyż przetargiem zainteresował się Urząd Zamówień Publicznych który 4 miesiące prześwietlał dokumentację postępowania pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Kontrola trwała do listopada, po czym MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o. powiadomił przewoźnika, że wykonanie zamówienia nie jest możliwe na warunkach określonych w postępowaniu i że odstępuje od zawarcia umowy.

W takiej sytuacji została wybrana oferta Evobusa z autobusami Mercedes Citaro G C2.

W autobusach zamontowane zostaną 3 podwójne gniazda USB. Autobusy będą klimatyzowane i wyposażone w wentylatory wyciągowe. Kabina kierowcy będzie w pełni wydzielona. Stanowisko pracy kierowcy będzie wyposażone w fotel amortyzowany pneumatycznie, wyposażony w zagłówek, podłokietniki, z regulacją: pochylenia poduszki fotela, amortyzacji fotela, wysokości fotela, napełnienia poduszek podparcia lędźwiowej części kręgosłupa, położenia oparcia fotela, obrotnicy fotela, pochylenia dolnej części oparcia. Wewnątrz kabiny znajdą się także: 2 wieszaki, haczyk na odzież, schowek zamykany na zamek patentowy, wnęka na dokumenty pojazdu o formacie A4, schowek umożliwiający schładzanie co najmniej jednej butelki o pojemności 1,5 litra (preferowany jest schowek na 2 butelki), radiotelefon, lampka do czytania, pulpit na rozkład jazdy, gniazdo elektryczne 12V, gniazdo USB, radioodtwarzacz.

Zamontowany będzie system informacji pasażerskiej marki SiMS, składający się z: tablicy zewnętrznej przedniej z numerem linii i kierunkiem jazdy, przedniej z numerem brygady, bocznej z numerem linii, bocznej kierunkowej, tablicy tylnej z numerem linii. W środku zamontowane zostaną 2 wyświetlacze LCD 22″ wyświetlające trasę przejazdu autobusu (tzw. „trasówki”), oraz po 2 wyświetlacze reklamowe zabudowane w obudowie w układzie „V”, zamontowane w pierwszym i w drugim członie.

Wszystkie autobusy mają zostać dostarczone do 210 dni od daty podpisania umowy. Po zakończeniu dostaw, flota MPK Wrocław będzie liczyć aż 212 autobusów marki Mercedes.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter