MPK chce kupić 25 nowych autobusów

Wrocławski przewoźnik miejski decyduje się na małe odmłodzenie taboru autobusowego. 18 autobusów solowych i 7 przegubowych powinno trafić do MPK na początku przyszłego roku.

Na ich zakup MPK dostanie dofinansowanie z Urzędu Miasta, a łączny koszt tej inwestycji ma wynosić około 20 milionów złotych – po około 1 milion złotych na autobus przegubowy i około 800 tysięcy złotych na autobus solowy. Miejska spółka planuje niedługo rozpisać przetarg. Jak zapowiada prezes MPK Władysław Smyk, dostawy będą zaplanowane na styczeń/luty 2014.

Zakup nowych pojazdów argumentowany jest po części stanem technicznym niektórych autobusów MPK, a konkretniej faktem zatrzymania im dowodów rejestracyjnych.

Butla
a teraz pk 😉
 

O tym, że z taborem MPK Wrocław jest nie najlepiej, świadczy fakt, że nawet w dni wolne na wielu liniach, gdzie nie są planowane autobusy przegubowe, to takie pojazdy wyjeżdżają na trasę. Dlatego już nie dziwi fakt, że na linii 130, 140, czy na 147 czasem może pojawić się przegubowy autobus. Od czasu dostarczenia ostatniego Mercedesa Citaro w 2009r. dla miejskiego przewoźnika, akcja wymiany autobusów nie miała już miejsca zaś pojedyncze wyeksploatowane autobusy wycofywano z eksploatacji i sprzedawano po cenach złomu po uprzednim wyjęciu z nich jakichkolwiek nadających się do wykorzystania, części.

Nie wierzę, by MPK zdołało w ciągu dekady zmniejszyć wiek swoich pojazdów tak bardzo, jak to udało się dokonać w Wałbrzychu, gdzie za niecały miesiąc średnia wieku wszystkich autobusów osiągnie 1 rok. Ważne jednak, żeby nie nie zatrzymywać etapu wymiany wysłużonych pojazdów, oraz nie oszczędzać na konserwacji użytkowanych już w pełni niskopodłogowych pojazdach a nie tylko je wycofywać, nie zastępując ich niczym.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter