MPK Wrocław z trzema ofertami na podwykonawstwo

zdjęcie ilustracyjne, fot. Leszek Peczyński.

fot. Leszek Peczyński.

Znamy już przewoźników, którzy chcieliby zostać podwykonawcą MPK Wrocław. Oferty na niespełna sześcioletnią obsługę kilku linii autobusowych złożyły 3 firmy – i co nie dziwne, wszystkie przekraczają założony budżet. Najtańszą ofertę złożył Mobilis.

Przetarg dotyczy linii autobusowych 109, 119, 122, 132 i 609. Do obsługi wspomnianych linii będzie wymaganych minimum 40 autobusów, w tym – 20 autobusów solo 12-metrowych (w tym 2 rezerwowe), oraz 20 przegubowych 18-metrowych (w tym 2 rezerwowe). Kontrakt ma obowiązywać od 1 września 2019 r. do 28 lutego 2025 r.

Przypomnijmy, nowe autobusy mają być niskopodłogowe, klimatyzowane, głosowe zapowiedzi przystanków, oraz system geolokalizacji, dzięki któremu autobusy mają być widoczne w systemie ITS, w systemie dyspozytorskim, oraz w aplikacji iMPK. Oprócz wspomnianych wymogów dla autobusów zastępczych, mają posiadać silniki spełniające normy spalania Euro 6, poręcze i słupki wykonane ze szczotkowanej stali nierdzewnej, gniazda USB, monitoring, oraz – i tu kolejna nowość – 37″ tablice LCD pokazujące trasę przejazdu, oraz informacje o linii autobusowej, kierunku jazdy, itp.

MPK na umowę z podwykonawcą przeznaczyło 130 599 734,75 zł brutto. Oprócz Mobilisa, oferty złożyli również: firma Michalczewski z Radomia, oraz Dolnośląskie Linie Autobusowe.

Mobilis zaoferował swoje usługi na 165 803 520 zł brutto, co daje 8,60 zł/wzkm netto w przypadku autobusów solo oraz 11,83 zł/wzkm netto za kursy przegubowcami. Prawdopodobnie przewoźnik zaproponował autobusy Mercedes Conecto i Conecto G.

Michalczewski zaoferował swoje usługi na 178 012 000 zł brutto. Przewoźnik zaoferował jedną stawkę na każdy typ autobusów, co daje 10,75 zł/wzkm netto. Do tego zlecenia Michalczewski oferuje nowe Solarisy Urbino 12 i Urbino 18.

Ostatnią ofertę złożyły Dolnośląskie Linie Autobusowe, które wyceniły swoją ofertę na 178 736 500 zł brutto. To daje stawkę 9,69 zł/wzkm netto w przypadku autobusów solo, oraz 12,28 zł/wzkm netto za kursy przegubowcami. DLA zaproponowało przegubowe autobusy Solaris Urbino 18, oraz krótkie autobusy Isuzu Citiport.

Cena decyduje w 90% o wyborze oferty. Pozostałe punkty są do zdobycia przez szybkie wprowadzenie nowych pojazdów do ruchu. DLA deklaruje gotowość wyjazdu nowych autobusów już od rozpoczęcia umowy. Mobilis deklaruje wprowadzenie nowych autobusów w pierwszym i drugim miesiącu od rozpoczęcia przewozów.

Przetarg opóźniał się wiele razy. Duża liczba zapytań przewoźników, oraz odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, wniesione przez firmę przewozową Arriva, oraz producenta systemu informacji pasażerskiej SiMS wielokrotnie zmieniało termin złożenia ofert. MPK przychyliło się do wniosków powyższych firm i poluzowało wymagania dotyczących pojazdów zastępczych i użytych w nich systemów informacji pasażerskiej. Jednak firma Arriva ostatecznie nie zdecydowała się złożyć oferty.

Czas pokaże, czy MPK zdecyduje się dołożyć brakującą kwotę i podpisać umowę z najtańszym oferentem – Mobilisem. W końcu miastu zależy na uruchomieniu nowych linii autobusowych i zadecydowało już o dacie ich uruchomienia. Mało czasu, a wygórowane wymagania oznaczają wysokie ceny ofert.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter