MPK wybrało ofertę firmy MAN na dostawę 50 przegubowych autobusów

Po 3 miesiącach wreszcie dowiedzieliśmy się, jakie autobusy wybrało wrocławskie MPK. W piątek 29 czerwca rozstrzygnięto przetarg na dostawę 50 nowych przegubowych autobusów. Miejski przewoźnik wybrał tańszą ofertę MAN-a.

Oferta firmy Evobus wyniosła 97 342 200 zł brutto, zaś rywala, MAN Truck&Bus Polska była droższa, bo wynosiła 101 349 400 brutto. Później po przeliczeniu, okazało się że to jednak oferta MAN-a okazała się tańsza – cena wyniosła 96 247 500 PLN brutto. To i tak więcej, niż kwota, którą MPK zamierzało przeznaczyć na zakup nowych autobusów – szacowano, że kontrakt wyniesie ok. 86,1 mln złotych brutto.

Ofertę Evobusa oceniono na 89,55 pkt, zaś MAN-a na 92,21 pkt. MAN zapunktował nie tylko niższą ceną, ale także mniejszym zużyciem energii, za to Evobus zdobył więcej punktów w ocenie technicznej i warunkach gwarancji.

Autobusy mają mieć ok. 18 metrów, posiadać niską podłogę na całej długości pojazdu. Silnik spalinowy o mocy minimum 230 kW, spełniający normy spalania EURO 6. Komora silnika musi być wyposażona w system wykrywania i gaszenia pożaru. W autobusach zamontowane zostaną 3 podwójne gniazda USB. Autobusy mają być klimatyzowane i wyposażone w wentylatory wyciągowe. Kabina kierowcy powinna być w pełni wydzielona. Stanowisko pracy kierowcy będzie wyposażone w fotel amortyzowany pneumatycznie, wyposażony w zagłówek, podłokietniki, z regulacją: pochylenia poduszki fotela, amortyzacji fotela, wysokości fotela, napełnienia poduszek podparcia lędźwiowej części kręgosłupa, położenia oparcia fotela, obrotnicy fotela, pochylenia dolnej części oparcia. Wewnątrz kabiny znajdą się także: 2 wieszaki, haczyk na odzież, schowek zamykany na zamek patentowy, wnęka na dokumenty pojazdu o formacie A4, schowek umożliwiający schładzanie co najmniej jednej butelki o pojemności 1,5 litra (preferowany jest schowek na 2 butelki), radiotelefon, lampka do czytania, pulpit na rozkład jazdy, gniazdo elektryczne 12V, gniazdo USB, radioodtwarzacz.

Zamontowany będzie system informacji pasażerskiej składający się z: tablicy zewnętrznej przedniej z numerem linii i kierunkiem jazdy, przedniej z numerem brygady, bocznej z numerem linii, bocznej kierunkowej, tablicy tylnej z numerem linii. W środku zamontowane zostaną 2 wyświetlacze LCD 22″ wyświetlające trasę przejazdu autobusu (tzw. „trasówki”), oraz po 2 wyświetlacze reklamowe zabudowane w obudowie w układzie „V”, zamontowane w pierwszym i w drugim członie.

MPK długo zwlekało z rozstrzygnięciem przetargu, było to związane z koniecznością zwiększenia środków na zakup nowych autobusów, oraz uzgodnień dotyczących dotacji unijnej, przyznanej przez Urząd Marszałkowski.

Wszystkie autobusy mają zostać dostarczone do 210 dni od daty podpisania umowy.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter