Nowy rozkład pociągów 2018/2019

fot. Transportnews.W niedzielę 9 grudnia w życie wejdzie nowy rozkład jazdy pociągów. W województwie dolnośląskich pojawią się dodatkowe kursy pociągów ale i ograniczenia w kursowaniu na niektórych liniach kolejowych. Zapoznaj się ze zmianami, jakie przygotowano od niedzieli.

Połączenia międzynarodowe

Połączenia do Niemiec i Austrii

Nowością będzie nocne połączenie międzynarodowe EC Metropol uruchamiane przez Koleje Austriackie (ÖBB; na polskim odcinku obsługiwany przez PKP Intercity) z Wiednia do Berlina przez Zieloną Górę, Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle, Racibórz, Bohumin, Ostrawę i Brzecław. Pociąg ten będzie odjeżdżał z Wrocławia w kierunku Berlina o godzinie: 5:10, zaś w kierunku Wiednia o godzinie: 22:51. Pociąg będzie odjeżdżać z Berlina (Hbf.) o godzinie 18:41, zaś z Wiednia o 22:10.

Połączenie Wrocław-Drezno będzie realizowane z przesiadką na stacji w Węglińcu. Powodem jest notoryczny tłok na odcinku Wrocław-Bolesławiec w spalinowych jednostkach Siemens Desiro, obsługujących to połączenie, awarie klimatyzacji i kończąca się umowa dzierżawy między KD i DB Regio – właścicielem tego taboru.

Podróż na odcinku Wrocław-Węgliniec będzie odbywał się elektrycznymi jednostkami Newag Impuls. Mimo przesiadki w Węglińcu, czas przejazdu z Wrocławia skróci się o około 10 minut.

W relacji Jelena Góra – Zgorzelec – Görlitz będzie zachowana oferta 6,5 pary połączeń, skomunikowanych z połączeniami do/w kierunku Drezna, zaś poranny i późnowieczorny pociąg będzie kursował w wydłużonej relacji do/z Wałbrzycha. W wyniku uzgodnień z województwem lubuskim, zwiększona zostanie liczba połączeń Zielona Góra – Zgorzelec – Görlitz do 4 pr dziennie.

Zmieni się oferta połączeń z Wrocławia do Forst Lausitz przez Żary. Poranny kurs pojedzie już po godzinie 5 z Wrocławia. Druga para zostanie uruchomiona po godzinie 15.

Połączenia do Czech

Uruchomione zostaną 2 dodatkowe weekendowe pary połączeń Szklarska Poręba Górna – Liberec skomunikowanych w Harrachovie z pociągami z Pragi i w Szklarskiej Porębie z pociągami w kierunku Wrocławia.

Uruchomionych zostanie 7 codziennych połączeń przez przejście graniczne przez Lubawkę na odcinku Sędzisław-Kamienna Góra-Královec. Połączenie powróci już od 9 grudnia br.

Połączenia turystyczne Wrocław – Wałbrzych – Meziměstí – Adršpach będą zachowane w liczbie jednej pary bezpośredniej do/z Wrocławia i 2 par na skróconej trasie do/z Wałbrzycha. Termin kursowania zostanie wydłużony o weekendy wrześniowe.

Przez przejście Międzylesie/Lichkov będą kursować 4 pary codziennych pociągów skomunikowanych w Międzylesiu (2 pary) Lichkovie (2 pary) z połączeniami w/z kierunku Wrocławia i Usti n. Orlici.

Wrocław-Rawicz

Nie są planowane zmiany w liczbie połączeń i godzin kursowania. Korekty czasowe będą wynikać z prowadzonych prac na odcinku Rawicz – Poznań.

Wrocław-Trzebnica

Nie są planowane zmiany w liczbie połączeń i godzin kursowania.

Wrocław – Oleśnica – Bierutów (Namysłów)/Twardogóra (Ostrów Wlkp.)/Milicz (Krotoszyn)

Uruchomionych zostanie 7 par pociągów Kolei Dolnośląskich do Krotoszyna. W pełnej relacji pociągi będą kursować dopiero od 11 lutego 2019r., z powodu przedłużających się prac modernizacyjnych na odcinku Grabowno Wielkie – Zduny – Milicz. Od 9 września br. do 10 lutego 2019r. pociągi te będą kursować w relacji Wrocław-Oleśnica.

Na trasach do Namysłowa i do Ostrowa Wielkopolskiego nie są planowane zmiany w liczbie połączeń.

Wrocław Gł. – Wrocław Wojnów

Z powodu rozpoczynających się prac modernizacyjnych na odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Wojnów – Wrocław Sołtysowice, kursowanie pociągów zostanie zawieszone. Po zakończeniu prac, które planowane jest na grudzień 2019r. pociągi Wrocław Gł.-Wrocław Wojnów zostaną wydłużone przez Dobrzykowice do Jelcza-Laskowic, a pociągi zatrzymają się dodatkowo na kilku nowo wybudowanych przystankach i stacjach.

Wrocław – Jelcz Laskowice – (Opole Gł.)

Uruchomione zostaną dodatkowe 2 pary połączeń w porannym i popołudniowym szczycie. Relacja pociągów zostanie połączona na trasie Jelcz Laskowice-Wrocław Gł.-Oleśnica a po zakończeniu modernizacji w Grabownie Wielkim, połączenie zostanie wydłużone do Krotoszyna.

Wrocław – Oława – (Brzeg)

Nie są planowane zmiany w liczbie połączeń i godzin kursowania na trasie do Opola. Korekty czasowe będą wynikać z prowadzonych prac modernizacyjnych w województwie opolskim. Pociągi o największej frekwencji mają być uruchamiane na zmodernizowanych jednostkach elektrycznych ED72As.

Uruchomione zostanie poranne połączenie weekendowe Nysa-Wrocław-Nysa.

Wrocław – Strzelin – Kłodzko – Międzylesie

Uruchomione zostaną dodatkowe połączenia do Strzelina. Duża liczba połączeń na trasie Wrocław-Kłodzko-Międzylesie zostanie połączona z relacjami do Rawicza. Do Kotliny Kłodzkiej będzie również dojeżdżać para połączeń do/z Zielonej Góry.

Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna

Zniknie jedna para połączeń uruchamianych w międzyszczycie. Uruchomione zostaną 2 dodatkowe weekendowe pary połączeń Szklarska Poręba Górna – Liberec skomunikowanych w Harrachovie z pociągami z Pragi i w Szklarskiej Porębie z pociągami w kierunku Wrocławia.

Poranny i późnowieczorny pociąg na trasie Jelena Góra – Zgorzelec – Görlitz będzie kursował w wydłużonej relacji do/z Wałbrzycha.

Wrocław – Jaworzyna Śl. – Świdnica – Dzierżoniów

Wszystkie pociągi na tej trasie zostaną wydłużone z Wrocławia Gł. do Dzierżoniowa (łącznie 6 par). Na trasie z Wrocławia do Świdnicy i Dzierżoniowa będzie możliwych łącznie 14 par połączeń, w tym 8 z przesiadką w Jaworzynie Śląskiej.

Wrocław – Legnica – Bolesławiec – Lubań/Lubin/Żary

9 czerwca 2019r. po zakończeniu prac modernizacyjnych, uruchomionych zostanie 10 par połączeń Wrocław-Legnica-Lubin, oraz 2 pary skróconych pociągów relacji Legnica-Lubin, w wyniku których na odcinku Wrocław-Legnica, wzrośnie liczba par pociągów z 27 do 29 dziennie. Niestety wszystko dzieje się kosztem czegoś i w tym przypadku ze zmianą przyjdą utrudnienia na trasie z Legnicy do Węglińca i Zgorzelca. Pierwszy i ostatni pociąg z/do Węglińca będzie podzielony na stacji Legnica. Podobnie będzie z porannym połączeniem z Wrocławia do Żar, które również zostanie podzielone na stacji Legnica.

W wyniku zmiany organizacji połączeń Wrocław-Drezno, zwiększona z 7 do 9 par zostanie liczba połączeń Wrocław Gł.-Lubań Śl. Uruchomione zostaną 2 weekendowe pary połączeń Wrocław Gł.-Żary-Forst Lausitz.

Wrocław – Wołów – Głogów – Zielona Góra

W wyniku uzgodnień z województwem lubuskim, wydłużona zostanie 1 para pociągów z Głogowa do Zielonej Góry. Wydłużona zostanie również 1 para pociągów z Wołowa do Ścinawy. Na trasie Wrocław-Zielona Góra pojawić ma się więcej zmodernizowanych jednostek elektrycznych.

Legnica – Jaworzyna Śl. – Dzierżoniów – Kamieniec Ząbk. – (Nysa)

Uruchomiona zostanie dodatkowa para pociągów Legnica-Jaworzyna Śl.-Dzierżoniów skomunikowana w Jaworzynie Śl. z pociągami do/z Wrocławia. W wyniku uzgodnień z województwem opolskim, uruchomione zostaną 2 weekendowe pary połączeń z Gliwic do Kłodzka Gł.

Wałbrzych Gł. – Kłodzko Gł. – Kudowa-Zdrój

Nie są planowane zmiany w liczbie połączeń. Większość pociągów do/z Kudowy-Zdroju będzie kursować w relacjach z/do Wałbrzycha, Wrocławia i Legnicy.

Jelenia Góra – Zgorzelec – Gorlitz – Węgliniec – (Żary)

Zniknie wczesnoporanne i późnowieczorne połączenie na odcinku Zgorzelec – Lubań. Zmienią się godziny odjazdów pociągów, z powodu zmiany relacji pociągów z Drezna i Zielonej Góry.

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na Forum Transportnews

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter