Od grudnia powróci połączenie kolejowe do Świdnicy

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego udostępnił wstępny zarys rozkładu jazdy pociągów na Dolnym Śląsku, jaki ma wejść w życie od grudnia 2013 roku. Pojawi się w nim długo wyczekiwane połączenie bezpośrednie Wrocław – Świdnica, oraz pojawi się kilka innych zmian.

Najważniejszą zmianą w rozkładach jazdy zaplanowaną na grudzień 2013r. jest niewątpliwie powrót pociągów relacji Wrocław Główny – Świdnica. Uruchomionych ma zostać 6 par tych pociągów obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie a obsługiwanych szynobusami typu SA134 oraz SA135.

Koleje Dolnośląskie mają też całkowicie przejąć obsługę połączeń Wrocław – Legnica, których w rozkładzie będzie 23 pary. Część połączeń Wrocław-Węgliniec zostanie wydłużona do Lubania Śląskiego, zaś na trasie Wrocław – Żary pojawi się dodatkowy kurs (łącznie będą 3 pary kursów na dzień).

Legnicki przewoźnik pojawi się także na trasie do Szklarskiej Poręby Górnej. Koleje Dolnośląskie przejmą obsługę 8 par połączeń, w tym także pociąg Kamieńczyk, będący jednym z ostatnich pociągów w taryfie Regio, na Dolnym Śląsku jeszcze zestawianych jako pociąg z lokomotywą i wagonami. Na tej trasie pojawią się nowoczesne jednostki typu Newag Impuls, oraz nowe trójczłonowe jednostki, które legnicka spółka zamówi w najbliższych tygodniach w wyniku wyłonienia zwycięzcy w drodze przetargu. Warto tu zauważyć, że pociąg Kamieńczyk nie pojedzie już do Poznania. W zamian za to, ponownie zostanie skierowany do Szklarskiej Poręby (obecnie pociąg ten kursuje z Poznania do Jeleniej Góry przez Wrocław). Ponownie w rozkładzie pojawi się w sezonie jedna para pociągów bezpośrednich Wrocław – Trutnov.

Na trasie do Trzebnicy pojawi się 12 par kursów obsługiwanych przez jednostki SA134. Po raz kolejny opóźnione zostaną pierwsze kursy, tym razem z godziny 4:53 odpowiednio na 5:15 z Trzebnicy i 5:25, przez co zmniejszony zostanie postój na stacji w Trzebnicy między przyjazdem pierwszego kursu z Wrocławia i odjazdem drugiego kursu z Trzebnicy z 47 minut do 22 minut.

Niektóre połączenia Koleje Dolnośląskie dostaną, zaś niektóre powrócą do obsługi przez Przewozy Regionalne, jak np. połączenia do Jelcza-Laskowic, czy kilka kursów do Wołowa.

Nie ma jednak róży bez kolców – połączenia do Krotoszyna zostaną zredukowane do jednej pary (Barycz), także połączenia Jelenia Góra – Lwówek Śląski i Polanica Zdrój – Kłodzko stoją pod znakiem zapytania.

Zobacz szczegółowy zarys rozkładu jazdy pociągów 2013/2014 na Dolnym Śląsku:

(Zobacz w nowym oknie)

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter