Pesy Twist wyjadą na tory

Pesa Twist w zajezdni Borek. fot. materiały prasowe MPK Wrocław

Pesa Twist w zajezdni Borek. fot. materiały prasowe MPK Wrocław

Nowe tramwaje wrocławskiego MPK wreszcie wyjeżdżają na tory. Już w sobotę 15 sierpnia Pesy Twist pojawią się na linii 3.

8 zamówionych wagonów wyprodukuje bydgoska Pesa a pierwszy z nich do Wrocławia przyjechał na początku czerwca. Tramwaje te zostały zakupione przez MPK Wrocław za 8 056 500 zł z czego część kwoty została sfinansowana ze środków unijnych.

Testy na wrocławskich torach wykazały sporą liczbę miejsc w których „Twisty” mają problemy z przejazdem. Problem z przycieraniem bocznych wystającymi poza szerokość pudła tramwaju, osłonami wózków pojawił się na przystankach Orla i Jastrzębia w obu kierunkach. Problem jest także z przejazdem po moście Sikorskiego. Mimo tego, w sobotę Pesy wyjadą na linię 3 i będą na niej kursować jedynie w weekendy. W pozostałych dniach będą one stacjonować na zajezdni.

Wrocławskie Pesy Twist są w pełni niskopodłogowymi, w pełni klimatyzowanymi tramwajami o długości ok. 30 metrów a na pokład może zabrać około 220. Zastosowano w nich dużo różnych rozwiązań technicznych, m.in. inny przód pojazdu, skonstruowany tak, aby w razie wypadku z udziałem pieszego, jego skutki były dla człowieka jak najłagodniejsze i nie został wciągnięty pod tramwaj.
W wyposażeniu oprócz klimatyzacji, znajduje się też tradycyjnie, system informacji pasażerskiej dźwiękowo-wizualny, elektroniczne tablice wewnętrzne z informacją pasażerską, znane już z autobusów Solaris Urbino, oraz MAN Lion’s City. I podobnie, jak w przypadku tych dwóch ostatnich pojazdów, także i Pesa posiada tapicerkę Kneitz z wytłoczonymi wzorami. Wnętrze wagonu jest wyposażone w monitoring na który składa się 11 kamer. Tramwaj posiada również podjazd dla wózków inwalidzkich i oświetlenie peronu w technologii LED.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter