Prywatyzacja Polbusu po wakacjach

O rozpoczętej prywatyzacji przedsiębiorstwa pisaliśmy już jakiś czas temu na łamach Transportnews. Wśród oferentów znalazły się takie firmy transportowe jak: Biuro Podróży Sindbad i konsorcjum firm: Dolnośląskie Linie Autobusowe i Sobiesław Zasada S.A. Obie oferty zostały jednak odrzucone, a na „placu boju” pozostali jedynie deweloperzy – PBG DOM i Retail Provider.

Tymczasem Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że decyzję o wyborze firmy, która przejmie majątek Polbusu podejmie najbliżej po wakacjach.

Prywatyzacja spółki, w której udziały ma Skarb Państwa, rozpoczęła się kilka miesięcy temu. – Planujemy jej zakończenie w trzecim kwartale, czyli do września – informuje Piotr Koszewski z Ministerstwa Skarbu Państwa w wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej.

Mówi się o przeniesieniu dworca daleko poza centrum, np. przy budowanym stadionie na Maślicach. To jednak spowodowałoby znaczne pogorszenie układu komunikacyjnego, o czym szerzej pisaliśmy w poprzednim artykule. Co zatem z komunikacją autobusową typu PKS? Ministerstwo gwarantuje, że autobusy będą mogły kursować na ul. Suchą przez kilka lat. Na pytanie: jak długo – odpowiada, że zależy to od negocjacji z przyszłym właścicielem Polbusu.

Nie wiadomo więc, jaka przyszłość czeka Dworzec Centralny PKS we Wrocławiu. Jedno jest pewne – gdyby nawet budynek pozostał w tym miejscu, w którym jest obecnie, to raczej nie wrócą na niego autobusy nocne, których to węzeł przesiadkowy ma zostać przeniesiony prawdopodobnie na tyły Galerii Dominikańskiej.

Budowa tego dworca rozpoczęła się w roku 1976, a trwała aż do roku 1996, czyli aż 20 lat. Jeśli budynek zostanie zburzony jeszcze w tym roku, to ma szansę dostać się do księgi rekordów Guinnessa. Rzadko się bowiem zdarza, żeby budynek krócej istniał, niż był budowany.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter