Wrocław otrzyma dofinansowanie na budowę nowych tras tramwajowych

zdjęcie ilustracyjne, fot. Transportnews

Przed Nowym Rokiem miasto podpisało z Ministerstwem Rozwoju umowy o dofinansowanie budowy nowych tras tramwajowych, oraz tras tramwajowo-autobusowych. Wiceminister rozwoju Witold Słowik zapewnił, że Wrocław może liczyć na ponad 200 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Formalnie inwestycje podzielone zostały na dwa projekty – pierwszy dotyczy budowy autobusowo-tramwajowej trasy na Nowy Dwór z pętlą tramwajową w pobliżu stacji kolejowej Nowy Dwór. Trasa o długości ok. 6,8 km ma być odseparowana od ruchu samochodów i będzie kosztować około 250 mln zł, przy czym dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie prawie 110 mln zł. Trasa ma być gotowa w 2020r.

Drugi projekt to jeden z etapów programu „Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu” i dotyczy dwóch tras linii tramwajowych. Pierwsza z nich to budowana właśnie linia na ul. Hubskiej na odcinku od ul. Glinianej do ul. Dyrekcyjnej, o długości niecałego 1km., oraz druga trasa wzdłuż ul. Popowickiej, Starogroblowej i Długiej o długości 3,8km. Wartość projektu wynosi ok. 160 mln zł, a dofinansowanie wyniesie ponad 96 mln zł. Inwestycja ta prowadzona będzie przy współpracy z PKP PLK. Powstaną dwa zintegrowane przystanki autobusowo-tramwajowo-kolejowe, oraz nowy przystanek kolejowy Wrocław Szczepin. (czytaj więcej)

W czerwcu dofinansowanie unijne otrzymała także umowa o dofinansowanie zakupu przez MPK Wrocław 56 wieloczłonowych tramwajów. Dotacja wyniosła tu prawie 160 mln zł. Także gmina Siechnice dostała dofinansowanie 5 mln zł na budowę centrów przesiadkowych przy stacjach kolejowych w Siechnicach i w Świętej Katarzynie.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter