Wrocławski Budżet Obywatelski 2015 – zagłosuj na komunikację

1.06.2015, Wrocław ul. Robotnicza. Volvo na linii 149.Trwa głosowanie we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim – jak co roku, możemy zagłosować na przeróżne, zgłoszone przez mieszkańców projekty. Także i tym razem pojawiło się tu dużo projektów związanych z komunikacją miejską.

W marcu br. informowaliśmy na łamach Transportnews o komunikacyjnych projektach, jakie zostały zgłoszone do tegorocznego głosowania we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Od tamtego czasu, lista projektów nieco się zmieniła, projekty zostały zweryfikowane, poprawione a część traktujących o tej samej tematyce została połączona, by nie konkurowały same ze sobą.

Niektóre z projektów zostały już na wstępie odrzucone, jak np. projekt przywrócenia linii tramwajowej 16, czy projekt uruchomienia nowej linii autobusowej przez osiedle przy ul. Zakładowej. Podobny los spotkał projekt montażu huśtawek na przystankach, wydzielenie torowiska na Moście Grunwaldzkim, wyznaczenie buspasa na ul. Kochanowskiego, oraz – co nie znajduje żadnego logicznego uzasadnienia, projekt budowy przejścia dla pieszych między przystankami tramwajowymi Wielka. Między autorami projektów renowacji zabytkowego Jelcza – “Fredrusia” doszło do współpracy i zdublowane projekty zostały rozdzielone – i tak projekt remontu Fredrusia otrzymał nr 17, zaś projekt 95 został przemianowany na remont tramwaju Konstal N o nr 1332 i wagonu doczepnego ND o nr 3560.

Oto uaktualniona lista projektów komunikacyjnych:

Infrastruktura
Torowiska, pętle i przystanki, buspasy, Park & Ride

15

Aranżacja skrzyżowania Litewska / Gorlicka / Tarasa Szewczenki

Budowa wiaty przystankowej, budowa klombów kwiatowych, likwidacja nieużywanego asfaltu i postawienie ławek obok przystanku 331 (Szewczenki). By było miło

97

Klimatyzowane przystanki

Przydałoby się we Wrocławiu zrobić drugi Dubaj !
Przystanki mogłyby być zamykane , przynajmniej , co niektóre oraz ogrzewane w czasie zimy , a chłodzone w czasie lata , aby Wrocławianom żyło się lepiej i lepiej korzystało się z komunikacji miejskiej, zmniejszenie przeziębień dzięki optymalną warunkom panującym w przystanku

114

Park & Ride przy skrzyżowaniu ulicy Boguszowskiej z Kosmonautów

Projekt zakłada budowę parkingu z kostki brukowej dla około 20 samochodów oraz wiaty dla 10 rowerów. Celem projektu jest zlikwidowanie nielegalnego parkingu przy ulicy Lazurowej oraz ułatwienie dojazdu do centrum mieszkańcom okolicznych osiedli.
Zintegrowanie systemu komunikacji zbiorowej i transportu indywidualnego jest niezbędne w rozwijającym się mieście. Rozbudowa okolicznych osiedli doprowadziła do naturalnego powstania parkingu typu Park & Ride (parkuj i jedź), a projekt ma na celu wyłącznie uporządkowanie tego miejsca i ułatwienie korzystania z niego.

172

Tramwaj mknie, a nie stoi w korku: wydzielone torowisko na Traugutta i Krakowskiej

Przedmiotem projektu jest wydzielenie torowiska za pomocą linii ciągłej i znaków pionowych na odcinkach:
1) ul. Krakowskiej a.) od wyjazdu z posesji nr 88 do wyjazdu ze stacji Orlen (posesja nr 13) – dla obu kierunków b.) od wyjazdu ze stacji Orlen a skrzyżowaniem z ul. Kościuszki – dla kierunku od centrum
2) ul. Traugutta a.) od ul. Kościuszki do pl. Wróblewskiego – dla obu kierunków b.) od pl. Wróblewskiego do ul. Krasińskiego – dla obu kierunków.
Szerokość wydzielenia, umożliwiać powinna swobodne omijanie samochodów przez tramwaje, przy zachowaniu minimalnej szerokości dla pozostałego pasa (takiej jak np. w projekcie nr 269 w WBO 2014). W przypadkach, kiedy na odcinku pozostały pas ruchu nie spełniałby nawet takiej minimalnej normy (np. na ul. Traugutta przy pl. Wróblewskiego w kierunku do centrum), należy wydzielić torowisko na maksymalnie możliwym odcinku, przeprowadzić pas ruchu częściowo po torowisku i zwrócić uwagę (za pomocą oznakowania pionowego) na pierwszeństwo tramwaju.
Bezpośrednim efektem powinno być zwiększenie punktualności komunikacji zbiorowej.
Projekt odpowiada na potrzeby pasażerów i będzie sprzyjać promocji tramwaju wśród mieszkańców. To, że w obecnie tramwaj stoi w korku, powoduje zmniejszenie czasu podróży i odpływanie pasażerów do komunikacji indywidualnej.
Wydzielenie torowiska polepszy też sytuację służb, zwłaszcza ulokowanych przy ul. Traugutta: pogotowia ratunkowego i komisariatu policji, które zyskają stale wolną od korków drogę. Usprawnienie działania służb poprawi stan bezpieczeństwa wrocławian.

202

Parking Park and Ride – Stabłowice, ul. Boguszowska

Stabłowice to obecnie jedno z najszybciej rozwijających się osiedli Wrocławia. Z dnia na dzień przybywa mieszkańców. Codzienny dojazd autem do pracy czy zawożenie dzieci do szkoły są coraz bardziej czasochłonne. Jazda autobusem nie rozwiązuje tego problemu, gdyż te stoją w korku razem z samochodami.
Dobry rozwiązaniem jest dojazd autem do przystanku tramwaju linii 10 lub 20 i pokonanie dalszej drogi komunikacją miejską. Jednak tu pojawia się problem, gdyż na Stabłowicach nie ma ani jednego publicznego parkingu w rejonie ul. Kosmonautów. Najbliższe są na Maślicach i Pilczycach, co oznacza 20 minutową jazdę w korku po ulicy Głównej, a następnie Królewieckiej.
Aktualnie istnieje „dziki” parking przy ulicy Lazurowej i Boguszowskiej. W tym miejscu należy utworzyć parking typu „Park and Ride” dla mieszkańców Stabłowic, Praczy Odrzańskich, Złotnik i innych osób, które dojeżdżają od strony Środy Śląskiej. Proponuję zagospodarowanie około połowy działki (tj. 1600 m2) na utworzenie 70 miejsc postojowych na utwardzonej nawierzchni wykonanej z tłucznia, umiejscowionego wzdłuż ul. Boguszowskiej z wjazdem od ul. Lazurowej.

235

Przyjazne przystanki dla mieszkańców Księża

Poprawienie jakości podróżowania mieszkańców Księża, poprzez postawienie 2 wiat przystankowych i elektronicznych wyświetlaczy. Projekt jest skierowany do mieszkańców Księża, Brochowa, Radwanic i Siechnic, oraz do mieszkańców odwiedzających Park Wschodni oraz mające przy nim działkowców.

278

Przystanki wiedeńskie dla każdego (tramwaju)

Wsiadanie do tramwaju może być mocno utrudnione dla osób starszych, chorych czy z wózkami, ponieważ wymaga pokonania nie tylko schodów, ale także dostania się na pierwszy stopień. Gdy tramwaj zatrzymuje się przy peronie, wejście na pierwszy stopień jest łatwe, ale wejście na niego z jezdni jest już wyczynem. Ostatnio przybywa w mieście tramwajów niskopodłogowych, ale dla osób na wózkach wsiadanie do tramwaju z jezdni jest nadal niemożliwe. Celem projektu jest zbudowanie przystanków wiedeńskich na wszystkich przystankach, na których wsiada się do pojazdów z jezdni (Traugutta, Świdnickiej, Sienkiewicza, Pomorskiej, Chrobrego, Poniatowskiego, Jedności Narodowej, Teatralnej).

282

Poprawa dostępności do przystanku „Rynek” i integracja przystanków autobusowych i tramwajowych

Projekt zakłada:
1. wyznaczenie przejścia dla pieszych:
1.1. przez ul. św. Mikołaja, umożliwiającego opuszczenie peronów tramwajowych w stronę Nadodrza i Szczepina od strony północnej
1.2. przez ul. Ruską, ułatwiającego przesiadki pomiędzy autobusami jadącymi z Nowego Dworu i tramwajami jadącymi do pl. Dominikańskiego
1.3. przez ul. Kazimierza Wielkiego, umożliwiający dojście peronów w stronę Krupniczej i pl. Dominikańskiego od strony południowej, szczególnie ważne dla studentów zdążających na tramwaj od strony Biblioteki Uniwersyteckiej
2. zmianę geometrii skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego i Ruskiej, umożliwiającą autobusom K wjazd na peron tramwajowy dla linii w stronę Nadodrza, likwidację zbędnego przystanku autobusowego, przeznaczenie miejsca po zatoce na pas samochodowy, przesunięcie wszystkich pasów w prawo i przekazanie zwolnionego miejsca pod poszerzenie przystanku tramwajowego w stronę Szczepina

655

Buspas z Nowego Dworu

Na odcinku od Smoleckiej do pl. Orląt Lwowskich jezdnia ma 12 metrów szerokości, już teraz można wymalować buspas, a korki do centrum w popołudniowym szczycie powodują, że traci się nawet pół godziny.

695

Wyznaczenie dodatkowego przejścia dla pieszych od peronu tramwajowo-autobusowego na chodnik w rejonie kościoła Św. Elżbiety

Poprawa bezpieczeństwa pieszych wysiadających z komunikacji zbiorowej i udających się w kierunku kościoła, Zastosować podobne rozwiązanie jak przy stadionie na ul.Oporowskiej

702

Projektowane perony na Rondzie Reagana

Rondo Reagana sprawdza się, w zasadzie bez zastrzeżeń, jako rozwiązanie upłynniające ruch kołowy w tym rejonie, jednak jako punkt przesiadkowy dla pasażerów masowej komunikacji miejskiej jest koszmarną porażką, która powinna przez dekady śnić się projektantom (i/lub autorom założeń projektowych). Jezdnia, tory, chodniki – wszystko na jednym poziomie, jak przed stu laty. Przystanki tramwajowe/autobusowe przed i za Rondem (we wszystkich kierunkach, z wyjątkiem ul. Piastowskiej) mają perony, ułatwiające życie ludziom starszym, niepełnosprawnym, matkom z wózkami. Rondo jest haniebnym wyjątkiem. Starsi ludzie zwykle wysiadają/wsiadają jeden przystanek przed lub za Rondem – łatwiej im przykuśtykać kilkaset metrów, niż na Rondzie pokonać prawie pół metrową wspinaczkę na pokład tramwaju/autobusu, lub zejść z tej wysokości. Zdarzają się – i to jest najkoszmarniejsze! – desperackie skoki inwalidów na wózkach – z wysokiego (zwykle) pokładu na chodnik Ronda. To wręcz grozi śmiercią tych nieszczęsnych ludzi. Zdarzają się przypadki niemal zmiażdżenia zamykanymi drzwiami matki z dzieckiem przy ich wysiadaniu. (Matka nie nadąża z wyprowadzeniem dziecka, nieuważny kierowca/motorniczy, dyscyplinowany światłami i rozkładem, zamyka i rusza przedwcześnie; examplum: linia C, 19.01.2015, godz. 16.30.) Zignorowanie problemów osób dźwigających wyjątkowo ciężkie trudy życia jest krzyczącą hańbą odpowiedzialnych służb miejskich. (Nb. z arogancją i wyższością „pouczających” nieporadnego pasażera, błagającego o przebudowę (!!!) ledwie co oddanego Ronda.)
Proszę również o rozważenie możliwości stworzenia naziemnego przejścia Rondo – przystanek jedynki (w kierunku Biskupina). Skomunikowanie tych dwóch punktów nie jest tak proste, jak utrzymują zainteresowani zachowaniem status quo.

760

Montaż tablicy pokazującej odjazdy autobusów na pętli Krzyki

– celem projektu jest montaż na przystanku tramwajowym tablicy świetlnej pokazującej odjazdy autobusów z pętli Krzyki. Dzięki tablicy pasażerom łatwiej będzie dokonać decyzji o przesiadce, ponieważ już z tramwaju będą widzieć za ile powinien odjechać autobus. Beneficjentami będą wszyscy pasażerowie przesiadający się z tramwajów na autobusy na pętli Krzyki

766

Montaż tablic świetlnych w przejściu podziemnym na Rondzie Reagana

– celem projektu jest montaż pięciu dwustronnych tablic świetlnych w przejściu pod Rondem Reagana. Tablice te ułatwią pasażerom codzienne podróże poprzez pokazanie za ile na powierzchni pojawi się pojazd. Dzięki temu będą mogli wygodniej skorzystać z transportu publicznego.

Tabor
Autobusy i tramwaje

17

Remont zabytkowego autobusu Fredruś

Celem projektu jest odnowienie i przywrócenie do ruchu zabytkowego autobusu Fredruś. Jest to Jelcz O43 przerobiony na kabriolet. Jako taki stał się jednym z symboli Wrocławia. W skład remontu wchodziłoby odnowienie nadwozia oraz renowacja elementów mechanicznych. Tenże autobus jest wpisany do rejestru zabytków co świadczy o jego unikatowej wartości

95

Restauracja zabytkowego składu tramwajowego typu Konstal N

Celem projektu jest zgodna z wymogami historycznymi restauracja dwóch wpisanych do rejestru zabytków pojazdów komunikacji miejskiej: silnikowego wagonu tramwajowego Konstal N #1332 z 1949 r. i wagonu doczepnego Konstal ND #3560 z 1953 r. Mogą one utworzyć unikalny skład tramwajowy, bowiem wspomniany wagon doczepny jest jedynym zachowanym pojazdem tego typu we Wrocławiu. Oba wagony zostały wybudowane w Chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowych Konstal i do przełomu lat 80. i 90. regularnie woziły wrocławian. Potem wyjeżdżały na ulice tylko okazjonalnie, obecnie są niesprawne, przy czym awarie nie są poważne. W ramach projektu proponuje się ich remont i nadanie wyglądu z końcowego okresu eksploatacji liniowej po modernizacjach z przełomu lat 60. i 70. (hamulce szynowe, fartuchy burt, dwuskrzydłowe drzwi elektryczne, gumowa okładzina podłogi, oprawy świateł hamowania i kierunkowskazów).
Po odrestaurowaniu będą przypominać wrocławianom historię komunikacji z lat 70. XX w. Mogą służyć jako pojazdy wycieczkowe mieszkańcom Wrocławia i turystom, a także uczestniczyć w wydarzeniach promujących komunikację zbiorową i inscenizacjach historycznych.

Głosowanie we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim 2015 trwać będzie do 12 października br. Głosować można drogą elektroniczną i w wersji papierowej. Głos można oddać na maksymalnie 3 projekty.

Zagłosuj na komunikację!

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter