Będą nowe autobusy w MPK, ale dzierżawione

08.05.2013r. Autobus Mercedes-Benz Citaro G C2 (8342). fot. Wojciech Jóźwiszyn.

08.05.2013r. Autobus Mercedes-Benz Citaro G C2 (8342). fot. Wojciech Jóźwiszyn.

Wreszcie coś ruszyło ws. nowych autobusów w MPK. Pojawił się przetarg na dzierżawę (tak, na dzierżawę, nie na zakup) 45 nowych autobusów niskopodłogowych (35 solo i 10 przegubowych).

Przypomnijmy, że od marca MPK informowało, że w tym roku zamierza zakupić 25 nowych autobusów, ale o tym zamiarze władze MPK dużo mówiły, ale za chęcią nie szły czyny. Z każdym kolejnym miesiącem liczba autobusów jaką przewoźnik planował zakupić zmieniała się wielokrotnie, po czym sprawa ucichła na kolejny kwartał.

Tym razem jednak przetarg został ogłoszony, lecz nie na zakup, lecz na dzierżawę nowych autobusów. Ma być ich 45 – w tym 35 autobusów solo i 10 przegubowych.

Po raz pierwszy od kilku lat, w zapisie przetargu nie pojawił się zapis o tym, że silnik w pojazdach ma być produkcji tego samego producenta, co tym razem otwiera drogę polskim producentom autobusów. Wszystkie autobusy, zarówno 12-metrowe, jak i 18-metrowe mają posiadać silniki tego samego typu, spełniające normę spalania Euro 6, różnica będzie jedynie w mocy. Silnik z zapłonem samoczynnym, z wtryskiem bezpośrednim, rzędowy, sześciocylindrowy, chłodzony cieczą, wyposażony w elektroniczny system sterowania i złącze diagnostyczne oraz w automatyczną kontrolę i uzupełnianie poziomu oleju silnikowego. Pojemność skokowa w przedziale 10500 do 12000 cm3.

Maksymalna moc silnika dla pojazdu 12-metrowego – od 205 kW do 270kW. Maksymalna moc silnika dla autobusów przegubowych – od 260kW do 295kW.

Autobusy mają posiadać trzyczęściową szybę czołową składającą się z szyby górnej i dolnej  podzielonej w osi pojazdu na część lewą i prawą. Wewnątrz pojazdów mają się znaleźć urządzenia automatycznie dozujące środki zapachowe w obszar przestrzeni pasażerskiej. Oświetlenie wnętrza pojazdu diodami LED. W autobusach przegubowych na przeciwko trzecich drzwi znajdzie się dodatkowa wydzielona przestrzeń dla osób stojących.

Jeśli chodzi o wyświetlacze zewnętrzne – tutaj pojawią się rozwiązania znane z ostatnio kupionych Mercedesów – czyli przedni wyświetlacz będzie podzielony na część z diodami RGB, umożliwiającymi wyświetlanie różnokolorowej treści – numeru linii. Boczy wyświetlacz podzielony na osobny wyświetlacz RGB LED dla numeru linii, umożliwiający wyświetlanie numeru w różnych kolorach i osobny wyświetlacz kierunku jazdy, zaś z przodu pojazdu dodatkowy wyświetlacz numeru brygady.

Poręcze wewnątrz pojazdów mają być wykonane ze stali nierdzewnej polerowanej, co sugeruje, że mogą one nie być w kolorze żółtym, jak w dotychczas kupowanych w dużych ilościach, autobusów.

Szczegółowy opis specyfikacji zamówienia zamieszczamy w poniższych linkach:

2013-OJS234-406748-pl.pdf
20131129_-_SIWZ_autobusy_OPZ_WU_v_1_0.pdf
20131129_-_SIWZ_autobusy_-_IDW_v_1_0.doc
20131129-SIWZautobusyOPZWUv10.pdf

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter