Zapraszamy na Dni Otwarte Zajezdni Popowice 2021

Zajezdnia Popowice w tym roku obchodzi swoje 120. urodziny. W tym roku okazja do jej zwiedzenia i obejrzenia zgromadzonych tam zabytkowych pojazdów będzie podwójna, bo przez dwa dni nadchodzącego weekendu.

Na szóstą już imprezę Dni Otwartych Zajezdni Popowice, organizatorzy zapraszają w sobotę i niedzielę 18 i 19 września 2021 r. w godz. od 10:00 do 17:00.

Przygotowano znane już atrakcje – m.in. wystawę zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej, linie specjalne, oprowadzanie po zajezdni, ale pojawi się także kilka niespodzianek. Najważniejsza to chyba prezentacja unikatowego tramwaju Maximum z 1901 r. po zakończonych pracach restauratorskich.

Wśród pojazdów wyróżnią się dwa, których prace restauratorskie właśnie się zakończyły lub zbliżają się do finału. Cały proces restauracji zakończył się w przypadku tramwaju Maximum z 1901 r., który nierozerwalnie wiąże się zarówno z Zajezdnią Popowice, jak i elektryfikacją linii tramwajów konnych.

This slideshow requires JavaScript.

Drugim pojazdem, którego restauracja się kończy, jest kultowy autobus „Fredruś”, czyli kabriolet zbudowany na bazie autobusu miejskiego Jelcz 272 MEX. Powstał on w 1974 r. i do 2009 r. woził turystów i wrocławian, często czekając na pasażerów koło pomnika Aleksandra Fredry na Rynku. Niestety po awarii złe warunki przechowywania spowodowały, że w 2020 r. jego stan był fatalny. Wtedy rozpoczęto remont, który właśnie dobiega końca. Podobnie jak w przypadku Maximuma, autobus będzie można podziwiać na placu, a potem będzie uczestniczył w paradzie, przy czym ta wyruszy już w sobotę o 16:00.

Podczas Dnia Otwartego Zajezdni Popowice będzie można zobaczyć obie zabytkowe hale postojowe z początku XX w., ale także m.in. dawną łaźnię i kuźnię. Główną atrakcją imprezy są jednak zabytkowe pojazdy, które na co dzień stacjonują w zajezdni, a teraz będą wystawione na placu manewrowym przed halami. Do większości będzie można wejść, zasiąść za kierownicą lub pulpitem i poczuć się jak kierowca lub motorniczy.

Na terenie zajezdni zostaną wystawione pojazdy z różnych okresów – od niemieckich wagonów z początku XX w. i z dwudziestolecia międzywojennego przez pierwszy tramwaj polskiej produkcji powstały po II wojnie światowej i pierwszy polski tramwaj szybkobieżny po jeden z pierwszych niskopodłogowych autobusów, które były produkowane w naszym kraju.

This slideshow requires JavaScript.

Najstarszy prezentowany pojazd zbudowano około 1892 r., zaś najnowsze w końcówce XX w. Poza taborem pasażerskim zaprezentowane zostaną także wagony techniczne, służące utrzymaniu torowisk i sieci trakcyjnej. Wrocław może bowiem poszczycić się niezwykle bogatą, unikatową kolekcją tramwajów gospodarczych, na którą składają się szlifierki do torów, wagon-opryskiwacz, wagony służące do przewozu piasku czy pługi wirnikowe.

Sobotni program Dni Otwartych Zajezdni Popowice obejmuje m.in. wystawę zabytkowych tramwajów i autobusów przed halami, udostępnione wybrane hale Zajezdni Popowice, możliwość przejścia kanałem rewizyjnym pod tramwajem, pokazy pracy tramwajowego pługu odśnieżnego, wystawę wyświetlaczy i kasowników, zwiedzanie zajezdni z przewodnikiem oraz wykłady Tomasza Sielickiego, badacza historii komunikacji zbiorowej we Wrocławiu. Będą uruchomione trzy linie specjalne wyruszające z zajezdni – zabytkowe tramwaje na linii M5 zawiozą nas do Dworca Głównego i Opery (i z powrotem), zaś autobusy będą kursować do Dworca Autobusowego przez Centrum Historii Zajezdnia (linia M10) i do Stadionu Wrocław (linia M21). W tym ostatnim przypadku będzie można przejechać się tzw. ogórkiem, czyli Jelczem 043. Kulminacją sobotnich wydarzeń będzie parada autobusów, która wyruszy z Zajezdni Popowice o 16:00 i uda się do centrum miasta. Zakończy się na ul. Kazimierza Wielkiego, skąd autobusy rozjadą się w różne części miasta, by odwieźć uczestników imprezy do domów.

W niedzielę nadal będzie można zobaczyć zabytkowe pojazdy na placu przed zajezdnią, choć będzie ich nieco mniej. Wynikać to będzie m.in. z tego, że w samo południe rozpocznie się parada tramwajowa, w której w pierwszą oficjalną podróż w pasażerami wyruszy tramwaj Maximum. Parada zakończy się przy Operze. Potem wszystkie uczestniczące w niej wagony będą kursować po centrum miasta w kierunku Nadodrza, nawiązując do trasy, na której w 1901 r. kursowały tramwaje Maximum. Zabytkowe wagony będą pojawiać się na przystankach co 10–20 minut. Wszystkie wagony wrócą na Zajezdnię Popowice na 16:00, zapewniając dojazd na zaczynający się wtedy koncert wrocławskich zespołów muzycznych. W niedziele nadal kursować będą linie M10 (Zajezdnia Popowice – Dworzec Autobusowy) i M21 (Zajezdnia Popowice – Stadion Wrocław).

Wszystkie atrakcje podczas Dni Otwartych Zajezdni Popowice są darmowe. Współorganizatorami wydarzenia poza Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego są: Convention Bureau, Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN, Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Wrocław Rozmawia. Dni Otwarte Zajezdni Popowice 2021 organizowane są w ramach działań Small Scale Actions projektu FindYourGreatness realizowanego w ramach sieci URBACT III, współfinansowanego z Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Szczegółowy program Dni Otwartych Zajezdni Popowice znajduje się na stronie: https://kstm.pl/pl/aktualnosci.html?k=112

zdjęcia i materiał źródłowy: KSTM.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter