Zapraszamy na Dzień Otwarty Zajezdni Popowice!

W tym roku przypada 75. rocznica uruchomienia komunikacji zbiorowej w powojennym Wrocławiu. Z tej okazji w sobotę 5 września na terenie dawnej zajezdni przy ulicy Legnickiej w godzinach od 10 do 16, odbędą się Dni Otwarte Zajezdni Popowice.

Będzie to okazja, by zobaczyć, w jaki sposób zmieniały się środki transportu zbiorowego, którymi wyruszaliśmy w drogę do pracy, szkoły czy na wakacje.

Na terenie Zajezdni Popowice zostaną wystawione pojazdy z różnych okresów – od niemieckich wagonów z początku XX w. i z dwudziestolecia międzywojennego przez pierwszy tramwaj polskiej produkcji powstały po II wojnie światowej i pierwszy polski tramwaj szybkobieżny po jeden z pierwszych niskopodłogowych autobusów, które były produkowane w naszym kraju.

Najstarszy prezentowany pojazd zbudowano około 1892 r., zaś najnowsze w końcówce XX w. Poza taborem pasażerskim zaprezentowane zostaną także wagony techniczne, służące utrzymaniu torowisk i sieci trakcyjnej. Wrocław może bowiem poszczycić się niezwykle bogatą, unikatową kolekcją tramwajów gospodarczych, na którą składają się szlifierki do torów,
wagon-opryskiwacz, wagony służące do przewozu piasku czy pługi wirnikowe. Najcenniejszy jest tu najstarszy wagon tramwajowy zachowany we Wrocławiu – lora wieżowa z 1892 r. przeznaczona do prowadzenia napraw i konserwacji wprowadzanej wówczas we Wrocławiu sieci trakcyjnej.

Niepozorne, choć wartościowe i wiekowe, są lory transportowe z 1907 r. Ważnym elementem będzie prezentacja wagonu Maximum podczas prac konserwatorskich.

Zwiedzający będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda ciągle restaurowany, unikatowy tramwaj z 1901 r. i jak przebiega proces odtwarzania wyposażenia jego wnętrza i oszklenia. Jest to już przedostatni etap odbudowy tego wagonu. Jest on reprezentantem serii 50 czteroosiowych tramwajów, zamówionych przez Wrocławskie Towarzystwo Kolei Ulicznej (Breslauer Straßen-Eisenbahn-Gesellschaft, BSEG, prywatna spółka założona w 1876 r.) po tym, jak podpisało ono z
magistratem umowę, na mocy której otrzymało zezwolenie na elektryfikację dotychczas eksploatowanych tras miejskiej kolei konnej. Wartość tramwaju Maximum wynika z tego, że czteroosiowe wagony z początku XX w. są niezwykłą rzadkością na skalę światową. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych można napotkać jedynie pojedyncze egzemplarze. Do tej pory tylko Berlin może pochwalić się trzema eksponatami obrazującymi różne stopnie modernizacji wagonów tego typu: od początku eksploatacji po przebudowy z okresu międzywojennego. Wrocław ma to szczęście, że w swej historii również posiadał podobne wagony oraz że możliwa jest rekonstrukcja chociaż jednego, który z pewnością – w przypadku pieczołowitej rekonstrukcji – stanie się atrakcją miasta.

Po wystawie taboru i terenie Zajezdni Popowice będzie oprowadzał przewodnik. Odbędą się też prelekcje Tomasza Sielickiego, badacza dziejów transportu miejskiego we Wrocławiu, na temat tramwajów Maximum. Zabytkowy tramwaj zapewni dojazd na zajezdnię z centrum miasta.

Zaplanowano też kursy zabytkowych autobusów, dowożące na teren zajezdni lub odbywające przejazdy wycieczkowe.

Zwiedzanie zajezdni z przewodnikiem: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30

Wykłady Tomasza Sielickiego na temat tramwajów Maximum: 11:00, 12:00

Impreza zakończy się o godzinie 16:00, kiedy kilka zabytkowych autobusów ruszy w kolumnie w kierunku pl. Jana Pawła II, skąd około godz. 16:15 rozjadą się w następujących kierunkach:

  • Litewska Pętla przez Galerię Dominikańską, pl. Grunwaldzki, Psie Pole (linia M11),
  • Gaj przez Dworzec Autobusowy, Kamienną, Bardzką, Świeradowską (linia M12),
  • FAT przez pl. Legionów, ul. Grabiszyńską (linia M13),
  • Paprotna przez pl. Staszica (linia M14),
  • reszta autobusów wróci na Zajezdnię Popowice.

Wydarzenie jest organizowane przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego we współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. we Wrocławiu, Towarzystwem Miłośników Wrocławia, Stowarzyszeniem Promocji Sportu FAN i firmą Polmat Artur Matkowski.
Szczegóły na stronie: https://kstm.pl/pl/aktualnosci.html?k=96
FB Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego: https://www.facebook.com/kstmwro/
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1182559122084116/

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter