Zasada wsiadania pierwszymi drzwiami nie zostanie wprowadzona

Miasto poprzez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wycofało się z wprowadzenia zasady wsiadania pierwszymi drzwiami na liniach nocnych. Jak twierdzą przedstawiciele MPK, uznano ją za nielogiczną.

W połowie lipca na łamach Transportnews pisaliśmy o tym, że w nowym regulaminie ma się pojawić rzeczony fragment zapisu, że pasażer powinien:

“wsiadać do autobusu linii nocnej wyłącznie przednimi drzwiami, okazując jednocześnie kierującemu autobusem bilet oraz ewentualnie inne dokumenty uprawniające do korzystania z przejazdu ulgowego lub bezpłatnego, bądź zakupić u kierującego autobusem właściwy bilet”.

Już wtedy informowaliśmy, że podstawy do teoretycznego wejścia w życie tego zapisu legną w gruzach w starciu z rzeczywistością – szczególnie w weekendy nocne w centrum miasta, szczególnie w okolicach Rynku (cała treść pod linkiem).

Ponadto kolejnym absurdem byłby fakt, że biletomaty zamontowane w autobusach MPK znajdują się na przeciwko drugich drzwi, a ich montaż podyktowany był tym, że miały one uwolnić kierujących pojazdami wrocławskiej komunikacji od sprzedaży biletów. No i ostatni zgrzyt dotyczyłby pasażerów kupujących bilety w automatach za pomocą karty płatniczej, bądź kredytowej, zwłaszcza typów akceptowanych tylko w automatach mobilnych.

Wtedy przedstawiciele MPK nie znaleźli czasu na wyjaśnienie tych kwestii. Jednak teraz dowiadujemy się, że przedstawione przez nas kontrargumenty stały się punktem podważającym sens tej zmiany:

– W przypadku dużej liczby osób na przystanku, postój wydłużałby się. Gdyby nagle chciało wsiąść w centrum miasta do wozu kilkadziesiąt osób, kierowca miałby olbrzymi problem

(…)

Rozwiązanie byłoby nielogiczne, zrezygnowaliśmy z niego, bo przecież w każdym pojeździe można kupić bilet w automacie. Dodatkowo dzięki systemowi monitoringu, który również będzie funkcjonował w autobusach nocnych z pewnością kontrole będą lepsze – mówi Patryk Wild.

Spółka natomiast musi wymienić kilkaset naklejek, bo przedwcześnie zamieściła nowe zapisy regulaminu w swoich pojazdach, licząc na to, że zapisy uda się wdrożyć w życie.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter