ZLT powraca

fot. Wojciech DembskiW sobotę 14 maja, po dłuższej przerwie, znów zacznie kursować Zabytkowa Linia Tramwajowa. Odjeżdżać będzie ona co godzinę od 13:00 do 20:00 z placu Teatralnego do pętli przy Hali Stulecia, a obsługiwać ją będą dwa wagony „Juliusz” i „Baba Jaga”, a więc tabor Linke-Hofmann Standard.

Jeszcze do niedawna nie było pewności, czy w tym roku zabytkowe wagony wyjadą na regularną linię. Operator linii, Towarzystwo Miłośników Wrocławia nie mogło się dogadać z miastem w sprawie finansowania linii. Pisaliśmy o tym niedawno na łamach Transportnews.

Na szczęście to się udało – TMW na obsługę linii zabytkowej otrzyma od gminy Wrocław, 70 tys. złotych, co wystarczy na pół roku kursowania. To nie jedyna dobra wieść – 20 maja po remoncie, wyjedzie zabytkowy skład Jaś i Małgosia, zbudowany ponad 100 lat temu przez dawne tutejsze zakłady Linke-Hofmann (późniejszy Pafawag, a dzisiaj Bombardier-Transportation Polska Sp. z o.o.), model Berolina.

Skład ten brał udział w wypadku 4 lipca 2009r, na przystanku „Most Grunwaldzki”. Wagon LH Berolina #1 nie zdołał wyhamować na torowisku oblepionym roztopioną masą bitumiczną. W wyniku zderzenia ze składem #2352+2351, rannych zostało 9 osób, w tym motornicza, wraz z osobą towarzyszącą. ZDiUM uznał wówczas, że wina była po stronie firmy remontującej tory, bo to za jej sprawą na szynach znalazła się smoła. Sprawą zajął się sąd, a „Jaś i Małgosia” przechodzi remont w zajezdni VI Dąbie, przy ul. Wróblewskiego.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter