12, 16, 22 i 139 do likwidacji po wakacjach

Potwierdziły się informacje, o których pisaliśmy niedawno. Po wakacjach zmienią się trasy linii tramwajowych i autobusowych. Część z nich zostanie zlikwidowana, a na kilku będą dodatkowe kursy.

Od września już oficjalnie znikną takie linie jak 12, 16, 22 i 139 – dotychczas uznawane za zawieszone. Zmiany będą wprowadzone w dwóch etapach.

Od najbliższej soboty (27.08.2011) uruchomiona zostanie linia 32PLUS z Pilczyc do Mostów Mieszczańskich, 33PLUS skierowane zostanie na trasę z Pilczyc do Stadionu Olimpijskiego, 15 przez Krupniczą i Nowy Świat, linia 144 przez Most Sikorskiego i Mostową, linia 23 z kolei będzie kursować do Wrocławskiego Parku Przemysłowego.

Ponadto na pl. Jana Pawła II w końcu zostanie oddany do użytku węzeł przesiadkowy.

Tak będą kursować tramwaje od soboty 27 sierpnia do soboty 4 września.

Zmiany obejmą także linie autobusowe:
– Linia 130 dostanie jeden dodatkowy poranny kurs,
131 dostanie dodatkowe kursy z ul. Litewskiej rano. W godzinach szczytu linia będzie jeździła co 15 minut tylko autobusami przegubowymi.
141 również dostanie dodatkowe kursy z Zakrzowa rano. Dodatkowo popołudniu będzie jechać co 15 minut do godz. 18.
Linia 331 między szczytami kursować będzie co 30 min, a kursowanie zostanie przedłużone do godziny 20,
135 w szczycie będzie jeździć co 7,5 minuty (wiosną zostanie zastąpiona przez linie 31PLUS i 32PLUS),
Linia 127 w porannym szczycie pojedzie co 10 minut, w niedzielę po godz. 9 co 15 minut.
114 będzie miał dodatkowy kurs poranny i popołudniowy z Bieńkowic. W szczycie linia będzie kursowała co 15 minut.
– linie 125, 325 mają zostać zsynchronizowane.

Zmiana trasy linii 129 i 144 od soboty 27 sierpnia:

Na nic zdały się protesty – Wydział Transportu nie ugiął się pod żądaniem pasażerów o przywrócenie starej trasy linii 139. Od soboty przechodzi ona do historii. W zamian, ale tylko w dni robocze w godzinach 7-8, linia 149 ma kursować co 7,5 minut. Część kursów na linii 129 zostanie przedłużonych do “Jerzmanowskiej – pętli” (dawniej: Jerzmanowska Baza), dzięki czemu mieszkańcy osiedla Żerniki otrzymają dodatkowe połączenie z przesiadką na tramwaj na Kwiskiej.

Kolejną zmianą po wakacjach ma być korekta linii autobusowej 144 i tramwajowej – 15. Przypomnijmy, że urzędnicy mieli kłopot, jak po przebudowie układu przystankowego na pl. Jana Pawła II, skierować trasę linii 144. Według założeń, linia 144 miałaby od pl. Powstańców Wielkopolskich w kierunku pętli na Wojszyckiej kursować następującą trasą: Chrobrego – Łokietka – Drobnera – Dubois – most Mieszczański – Jagiełły – Mostowa – Most Sikorskiego – Podwale – pl. Jana Pawła II – Podwale – Piłsudskiego – Pl. Legionów i dalej po starej trasie przejazdu. W drugą stronę, linia ta kursowałaby od Wojszyckiej do pl. Orląt Lwowskich po dotychczasowej trasie, a dalej analogicznie, jak w kierunku przeciwnym – przez Most Sikorskiego i Most Mieszczański.

Efektem ubocznym uruchomienia linii tramwajowych na osiedle Gaj może być spory przewrót w organizacji komunikacji miejskiej w tym rejonie. Linia 15 ma z kolei na stałe kursować do pętli Park Południowy, jednak na odcinku między pl. Staszica, a pl. Legionów wprowadzona ma zostać korekta trasy, i tak zamiast jak do tej pory przez Most Sikorskiego, linia 15 miałaby kursować w obu kierunkach przez Sądową, Krupniczą, Kazimierza Wielkiego, Nowy Świat, mostem Uniwersyteckim i dalej trasą do pętli Marino. Wydaje się więc, że dzięki tej zmianie 144 może być kolejną linią, jaką magistrat będzie chciał się pozbyć w najbliższym czasie.

Na czas demontażu przelotki na Grabowej, zniknie także wahadłowa linia 72, którą zastąpi linia autobusowa 710 o relacji Leśnica – Pilczyce.

Dalsza część zmian ma nastąpić 4 września. Wtedy gotowe ma być torowisko między Leśnicą a Pilczycami. Wtedy też likwidacji ulegnie linia 710.

Tak będą kursowały tramwaje po 4 września.

Na Leśnicę pojadą wtedy też linie: 10 i 20. Oddane do użytku zostaną także: węzeł przesiadkowy na Borowskiej, torowisko na Glinianej, oraz na Gaju. Wówczas linia 32PLUS skierowana zostanie do końcówki na ul. Świeradowskiej.
Z linii tramwajowych do tej pory kursujących na Tarnogaj, tylko “ósemka” pozostanie na swojej starej trasie.

Tak będą kursowały tramwaje i autobusy po 4 września.

To jednak nie koniec zmian – zmiany mają także objąć linie autobusowe na Gaju. I tak linia 145 ma być od Armii Krajowej skierowana na Tarnogaj (z pominięciem osiedla Gaj), a linia 136 – być od ul. Świeradowskiej przedłużona do pętli na Tarnogaju przez ul. Morwową. Z podanych linii tylko K i 146 pozostałoby na swoich pierwotnych trasach.

A jednak stało się nieuniknione – Wydział Transportu zlikwiduje linię, która od kilkudziesięciu lat kursowała na trasie z pl. Grunwaldzkiego na Nowy Dwór, a będąca wiele razy korygowana – a to do Szczecińskiej, a to na Jarnołtów, by na koniec swojego żywota kursować na Kuźniki.
Likwidacja tej linii daje wyraźny sygnał, do czego dąży magistrat w zakresie organizacji komunikacji zbiorowej. Wyraźnie widoczna jest tu konsolidacja dążąca do rozproszenia linii i pozostawienia tylko jednej na dany odcinek.
Podobny los może wkrótce czekać także linię 144, którą próbuje się zastąpić linią 15. Niestety skierowanie tej drugiej na Park Południowy, tym samym przekreśla rychły powrót innej – zawieszonej od roku 2006, linii 16.

Próżno szukać sensu w zmianach, jakie sponsoruje nam – mieszkańcom, Wydział Transportu. Najmniej logicznym jest jednak skracanie linii autobusowych do węzłów, którym daleko do miana wzorcowego rozwiązania. Szkoda tylko, że dotychczasowe zmiany dalekie są od faktycznych potrzeb mieszkańców, a najwyższą wartością wydają się tylko wozokilometry do wyjeżdżenia. Nieważne, czy z pasażerami, czy bez.

Załączniki:

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter