16 kwietnia – zmiany w komunikacji miejskiej

Od poniedziałku 16 kwietnia br. szykują się zmiany w komunikacji strefowej w Gminie Miękinia. Szykuje się remont drogi powiatowej Wrocław – Gałów, który potrwa od 16 do 20 kwietnia. Zamknięty zostanie przejazd tą drogą na odcinku od granicy miasta do miejscowości Gałów, a w związku z tym – trasy autobusów linii 917 zostaną skrócone do pętli Ratyń.

Przejazd na odcinku pętla Ratyń – Gałów zapewni tymczasowa linia 817, której kursy dostosowane są do odjazdów/przyjazdów linii 117 i 917 w celu umożliwienia przesiadki.

Linię 817 obsługuje przewoźnik Trako Marek Wierzbicki, a jej kursy są opłacane przez inwestora remontu drogi – przez Skanskę.
 

 

Tego samego dnia na innym krańcu miasta, pojawi się nowa linia autobusowa – 310, która połączy rondo dw. nr 395 (Przystanek: “Iwiny”) z pętlą Tarnogaj. Autobusy tej linii pojadą następującą trasą:

Iwiny – Buforowa – Bardzka – Świeradowska – Gaj pętla – Świeradowska – Morwowa – Gazowa – Tarnogaj

Tarnogaj – Tarnogajska – Gazowa – Morwowa – Bardzka – Buforowa – Iwiny

Linia ta ma kursować jedynie w szczycie porannym i popołudniowym, przez co łączny takt autobusów linii 110, 310, 900P i 910 w tych przedziałach godzinowych będzie wynosić 7,5 do 15 minut. Nie poprawi to jednak sytuacji poza godzinami szczytu, kiedy to linie 900P i 110 kursują co 60 minut każde, a odstępy między kursami wynoszą 11/49 minut, co w przypadku rozbudowującego się osiedla Jagodno jest kpiną. Świadczy to tylko o niekompetencji osób odpowiedzialnych za rozkłady poszczególnych linii autobusowych i brakiem koordynacji rozkładowych.

Niewiele trzeba, żeby te obie linie kursowały w równych odstępach od siebie (30/30 minut), jednak patrząc na inne przykłady linii strefowych i normalnych kursujących tą samą trasą, można odnieść wrażenie, że synchronizacja kursów przerasta kompetencje organów za nie odpowiedzialnych.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter