Felieton: Komunikacja miejska, a może komunikacja próbna?

Telenoweli z komunikacją miejską w rejonie osiedli Krzyki i Klecina, ciąg dalszy. Linie autobusowe, jak pary w prawdziwym życiu – najpierw zmieniają partnerów, potem się rozchodzą, a potem znowu wracają do starego układu. Podobne wrażenia można odnieść, obserwując poczynania komórki Urzędu Miejskiego Wrocławia, odpowiedzialnej za organizację transportu w tym mieście.

W zeszłym roku (dokładnie 17 grudnia 2016r.) w związku z otwartym już mostem łączącym al. Piastów z ul. Racławicką, miały zmienić się trasy linii autobusowych A, 125, 126. Linie 125 i kursy wariantowe linii 325 miały być przedłużone przez most aż do pętli Krzyki, zaś linie A i 126 miały dojeżdżać do nowej pętli przy ul. Racławickiej.

Zmiana tej ostatniej linii nie spodobała się jednak mieszkańcom osiedla Krzyki, którzy wyrazili swoje niezadowolenie z powodu utraty autobusu, którym dojeżdżają do pracy i szkoły. Magistrat zatem odwlókł zmianę trasy i miesiąc później 17 stycznia 2017r. wprowadził jedynie małą korektę – przedłużającą trasy linii A, 125/325 i 251 z al. Piastów do pętli przy ul. Racławickiej. Wymyślono dodatkowo jeszcze bardziej pokręconą trasę linii 126 – przez ul. Racławicką i nową pętlę i dalej do pętli Krzyki.

„Na wniosek rady osiedla (…) po okresie próby”

W międzyczasie przeprowadzono jak głosił magistrat, konsultacje w/s zmiany przebiegu linii autobusowych w rejonie Grabiszynku/Krzyków i Kleciny, z uwzględnieniem komunikacji przez nowy most. W efekcie tego, 21 stycznia br. zmieniły się trasy linii D, 125/325 i 126. D skierowano przez ulicę Racławicką, Skarbowców i Sowią, 125/325 – już do pętli Krzyki, a 126 – do „Racławickiej (pętli)”.

Zmianę tras opisywano jako pozytywnie zaopiniowaną przez Rady Osiedli Grabiszyn-Grabiszynek i Krzyki-Partynice, tymczasem magistrat podał niedawno informację:

Na wniosek Rady Osiedla Klecina, Rady Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek i Rady Osiedla Krzyki-Partynice, po okresie próby związanej z wprowadzeniem zmiany trasy linii D, od 2 lipca 2017 roku (niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowej D.

Autobusy linii D zostaną skierowane w obu kierunkach przez ulicę Krzycką i Powstańców Śląskich, z pominięciem ulicy Sowiej, Skarbowców, Racławickiej, Gajowickiej i Hallera. [¹]

To już nie pierwsza sytuacja w której prośby mieszkańców tak bardzo nie pokrywały się z tym, co wprowadza Wydział Transportu Urzędu Miejskiego. Podobna telenowela toczyła się blisko 3 lata temu a dotyczyła komunikacji na osiedlu Jagodno. Kulisy tej „superprodukcji” można przeczytać na łamach Transportnews tutaj. Zastanawiające jest, w którym momencie komunikacja miejska we Wrocławiu jest w „okresie próbnym”, a kiedy docelowym układem. A może wcale jej nie ma, a jest tylko komunikacja próbna?

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter