Felieton: Po feriach zmiany w kursowaniu autobusów na Jagodnie

26.03.2012, ul. Buforowa. Mercedes na linii 110. fot. Wojciech Dembski.Szykuje się reorganizacja połączeń linii autobusowych na osiedlach Jagodno i Lamowice. Zmiany wejdą w życie po feriach.

Od 3 marca linia 110 uzyska dodatkowe kursy w szczycie porannym i w popołudniowym na trasie Dworzec Gł. PKP – Iwiny (Rondo). W szczycie popołudniowym częstotliwość kursowania w godzinach 15-18 ma wynieść co 15 minut.

Zmiany mają wejść także na linii 255 – więcej kursów będzie przedłużonych do krańca “Iwiny (Rondo)” przy ul. Strzelińskiej.

Oczywiście kursy te znikąd się nie pojawią – wozokilometry pochodzić będą z likwidowanej linii 310, która to wraz z nadejściem ferii szkolnych przejdzie do lamusa. Szkoda, że aż tyle czasu zajęło urzędnikom zrozumienie – jak ma wyglądać kwestia komunikacji miejskiej na tym osiedlu i co zrobić, żeby ją poprawić. Przypomnijmy sobie kulisy.

Kręta droga myśli urzędniczej

Mieszkańcy rozrastających się osiedli na Jagodnie zgłosili petycję, aby na ich osiedle przedłużyć linie 136 i 145. Jak słusznie zauważyli dwa autobusy na godzinę przy rozrastającym się osiedlu to oferta przewozowa godna pożałowania. Zebrano ponad 700 podpisów a sprawa została, o dziwo, rozpatrzona.

Kręte jednak były myśli wrocławskich urzędników, co tu zrobić, żeby poprawić komunikację na tym osiedlu – powstała w tym celu kolejna linia z nędzną częstotliwością. Także po trasie wyglądało, jakby urzędnicy nie bardzo zrozumieli, o co mieszkańcy prosili. Bowiem powstała linia 310 połączyła wspomniane osiedle z… pętlą Tarnogaj na siłę okrążającą po drodze jeszcze osiedle Gaj. Można by rzec – urzędnicy odczytali nr linii 136 i 145 i po krótkim namyśle, znaleźli ich wspólne punkty i po nich wytyczyli trasę nowej linii. Ale nie o taką poprawę chodziło mieszkańcom.

Nie dziwne zatem, że linia ta była, jak mówi hiper wypasiona strona Urzędu Miejskiego Wrocławia: “mało popularna”. Trasa nie odpowiadała realnym potrzebom mieszkańców, zaś od pętli Tarnogaj linia ta omijała punkty przesiadkowe z tramwaju na odcinku Bardzka do skrzyżowania z ul. Morwową, gdzie linia ta wracała na trasę do ronda przy ul. Strzelińskiej. Co ciekawe, na temat tej linii wypowiadali się sami urzędnicy wrocławscy chwaląc połączenie Gaju i Tarnogaju turystyczną trasą jako “sprytne rozwiązanie”.

Schemat linii 310 od 28.09.2012r.

Jak się okazało, na nic to się zdało i postanowiono je “poprawić”. Zlikwidowano turystyczne kursy na Tarnogaj, zaś zapętlono tę linię do przystanku Orzechowa, gdzie niegdyś przerwę odbywały autobusy na linii 146, zanim na ul. Świeradowskiej pojawił się “tramwaj Plus”. I tak oto powstała linia, która istnieje do dziś. I dwa lata zajęło urzędnikom zrozumienie, że gdzieś popełnili błąd i poprawę w komunikacji miejskiej można było wykonać tymi samymi środkami, ale bez tworzenia do tego linii dodatkowej. Ale jest sukces i można zapunktować na tym wśród mieszkańców, tym bardziej, że już niedługo wybory samorządowe.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter