Ruszyła kolejna linia krążąca po osiedlu – tym razem po tzw. Wielkiej Wyspie

Po dwóch liniach wożących garstkę pasażerów – 744 i 722, Urząd Miejski uruchamia kolejną – o numerze 345, na wniosek radnych osiedli Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice.

Nowa linia – 345 krąży po tzw. Wielkiej Wyspie, czyli osiedlach, m.in.: Zalesiu, Sępolnie, Bartoszowicach, Biskupinie, Dąbiu, Szczytnikach, zapewniając dojazd do tramwaju i obsługując dwa rejony pozbawione dotąd komunikacji miejskiej dziennej.

To jest linia uruchomiona pilotażowo na pół roku. Przez te pół roku będziemy sprawdzać jakim cieszy się zainteresowaniem, czy pasażerowie są zadowoleni. To jest nasza normalna linia miejska, w związku z tym obowiązują bilety komunikacji miejskiej takie jak na wszystkich innych liniach – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia.


Linia pojedzie w jednym kierunku następującą trasą:

Stadion Olimpijski – Paderewskiego – Mickiewicza – Monte Cassino – Bacciarellego – pętla Bartoszowice – Bacciarellego – Olszewskiego – Wróblewskiego – Wajdy – Mickiewicza – Parkowa – Kochanowskiego – Moniuszki – Paderewskiego – Stadion Olimpijski

Linia ta będzie kursować tylko w dni robocze:

  • w godzinach 7:00-8:00 co 30 minut;
  • w godzinach 8:00-9:00 co 40 minut;
  • w godzinach 9:00-13:00 co 30 minut;
  • w godzinach 13:00-14:00 co 60 minut;
  • w godzinach 14:00-17:30 co 30 minut;
  • w godzinach 17:30-18:30 co 40 minut;

Jak widać, częstotliwość kursowania nie powala na kolana, ale miejmy nadzieję, że będzie ona wyższa, niż na starszej siostrze – linii 722. Jej przykład pokazuje, że nawet dobra oferta kursowania nie musi zapewniać dobrej frekwencji. Nowy, znacznie okrojony rozkład pojawił się kilka tygodni od jej uruchomienia.

Zastanawiający jest sam sposób prezentowania informacji pasażerskiej. Nazwa kierunku jazdy WIELKA WYSPA Linia okólna, wzorem linii 722, nie wskazuje faktycznego kierunku, gdzie ten autobus jedzie, ani docelowego przystanku, gdyż nazwa WIELKA WYSPA istnieje tylko zwyczajowo i nie jest uznawana za oficjalną.

Plusem jest, że w ramach obsługi linii 345, w autobusach firmy A21 zostały zamontowane kasowniki Mennicy, co jeszcze do niedawna nie było standardem na liniach nieobsługiwanych przez MPK i jego podwykonawców.

Linia ta obsługiwana jest przez przewoźnika A21, krótkimi autobusami SOR BN8.5 i SOR CN9.5, w ramach kontraktu na linie strefowe Gminy Długołęka

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter