Tramwaje wracają na Sądową i Krupniczą, ale…

Kończą się prace przy remoncie Podwala na skrzyżowaniu z Sądową i Krupniczą – od poniedziałku 7 stycznia 2013r. przywrócony zostanie ruch tramwajowy po tych ulicach. Ale nie ma róży bez kolców…

Tramwaje linii 4 i 15 wrócą na stałe trasy przejazdu przez ul. Sądową i Krupniczą. Linie nocne 243 i 253 w kierunku ulicy Legnickiej nadal będą kursowały trasą przez ulicę Świdnicką, Bożego Ciała, Widok i Kazimierza Wielkiego.

Na trasę przez Sądową i Krupniczą wróci także linia 14, ale tu już sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Tramwaje linii 14 pojadą w obu kierunkach na trasie Osobowice – Orla – Osobowice przez ulicę Pomorską. Nowy Świat, Kazimierza Wielkiego, Krupniczą, Sądową, plac Legionów, ulicę Grabiszyńską, Hallera i Powstańców Śląskich.

Nie wyjedzie z kolei już linia 24. Nie byłoby to w tym nic dziwnego, gdyż do tej pory ów podział był utrzymywany sztucznie i obie linie kursowały tylko w jednym kierunku, nie licząc kursów po zmianie numeru linii z “zerówek” na pl. Staszica w celu utrzymania przerwy śniadaniowej dla motorniczych. Ów podział był nielogiczny, zważywszy na to, że powodem jego powstania miała być oszczędność na… naklejkach z numerami linii na przystankach (czytaj dalej).

 Schemat zmian w komunikacji zaplanowanych na dzień 25 sierpnia 2012r.

Teraz z kolei pojawiły się przesłanki, że zawieszenie linii 24 może być już trwałe. Od lat wiadomo, że Wydział Transportu przymierzał się do likwidacji jednej linii z Osobowic. Na spotkaniu w Wydziale Transportu wiele lat temu, sam szef wydziału stwierdził, że najchętniej na Osobowice puściliby jedną linię tramwajową. Tym dlaczego tak się do tej pory nie stało, mógł być fakt, że do tej pory nie było ku temu okazji.

Tą okazją może być remont drogi w okolicy której, lub przez którą dana linia przejeżdża. Jak wiemy – remonty ulic są najlepszym powodem do ograniczeń w kursowaniu komunikacji zbiorowej. “Dzięki” przebudowie pl. Grunwaldzkiego w 2006 roku z ulic zniknęła linia tramwajowa 16, a po remoncie pl. Bema – linia 21. Czy zgodnie ze schematem, linia 24 podzieli los tych linii po zakończeniu remontu Podwala? Czas pokaże.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter