Cięcia w komunikacji miejskiej we Wrocławiu – ciąg dalszy

No i już postanowione – pomimo protestu mieszkańców już za niecały miesiąc pożegnamy linie autobusowe E i 135. Trasy zmienią także linie 103, 122, 126 i 403. Jak przekonuje magistrat, wszystko ponoć dlatego, że uruchomiony zostanie Tramwaj Plus na Kozanów.


Jeszcze tydzień temu mieszkańcy Popowic przekonywali, że likwidacja linii 135 będzie uciążliwa. Złożono w tej sprawie petycję do urzędu miasta. Niestety argumenty te nie przekonały urzędników.

mówi Paweł Czuma z urzędu miasta:

Na likwidacji tych linii nikt nie straci. Zmienimy trasy 103 i 122 tak, by dojeżdżały na Popowice.

Ulicą Popowicką pojadą linie 103 i 122. Ta druga od tej ulicy pojedzie trasą likwidowanej linii 135 z przystankiem końcowym na ul. Suchej między Dworcem Głównym PKP, a Dworcem PKS. Zlikwidowana zostanie taże linia E, która do tej pory kursowała, pomimo dublowania trasy przez dłuższy odcinek z liniami tramwajowymi 10 i 12, a obecnie z 10 i 33PLUS. Jak twierdzi magistrat, 33PLUS będzie kursować co 6 minut, tak więc utrzymywanie dodatkowo linii E nie będzie opłacalne.

Zmiana niestety nie będzie miała pozytywnego wpływu na ofertę komunikacyjną na osiedlu Gądów Mały i na Bartoszowicach. Z ulicy Horbaczewskiego i Balonowej znikną aż dwie linie autobusowe – nie tylko E, ale i 126, które to zostanie skierowane od Legnickiej przez ul. Bajana.
Trudno się tu doszukiwać jakiś zalet, aczkolwiek jedyną w tym przypadku będzie unormowanie odjazdów dwóch linii w tym samym kierunku, ale inną trasą ( do tej pory na Horbaczewskiego 126 w kierunku Hallera kursowało w przeciwną stronę, niż 136 jadące w tym samym kierunku).

Z kolei jeśli chodzi o Bartoszowice, to magistrat dość jednoznacznie stwierdza, że pasażerowie będą musieli dojść do pętli tramwajowej Biskupin. No cóż, promocja komunikacji miejskiej jak z bicza strzelił.
Zmiana objęła także linię 403 – będzie ona skrócona do pętli Kozanów.

Ostatnią zmianą jest korekta kursów. Otóż linie 122 i 128 mają od 1 kwietnia kursować co 10 minut w godzinach szczytu z rana i po południu. Marna z tego pociecha, skoro ilość autobusów kursujących na ul. Balonowej i Horbaczewskiego i tak będzie mniejsza, jak obecnie.

Aż trudno uwierzyć w to, że urzędnicy w organizacji komunikacji po uruchomieniu linii tramwajowych na Kozanów, zasłaniają się  tym, że wykorzystano rozwiązania zaproponowane w koncepcji ekspertów z Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej. Szkoda, że przy okazji nie rozwiązują problemów dojazdowych wielkich osiedli do centrum miasta, a działania ku promocji komunikacji miejskiej zostaną zniweczone, także przez podwyżkę cen biletów, jaką zaplanowano z kolei na 1 maja 2012r.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter