Regulamin Forum
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

H9-15

ep40
 ep40
MAN Lion's City

Znalazłem w internecie Autosana H9 w nietypowej wersji 15.
Co o nim sądzicie?
Jak dla mnie, jest to pierwowzór Trampa II (bardziej niż h9.21 i h9.20).
http://www.palexkm.xis.katowice.pl/gal/h915-03.html
http://www.palexkm.xis.katowice.pl/gal/h915-02.html
http://www.palexkm.xis.katowice.pl/gal/h915-01.html


Cytat
Rozpoczynający temat Opublikowano : 4.10.2006 17:32

W naszym MKS było ich cztery, miały numery od 59 do 62. Były wykorzystywane do wycieczek pracowniczych i wynajmów. Znany równiez pod nazwą H9-03.

http://transport.asi.pwr.wroc.pl/autobusy.php?s=1014&nr=465&ticket=198


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 4.10.2006 18:48

Jak dla mnie, jest to pierwowzór Trampa II (bardziej niż h9.21 i h9.20).

A właśnie, ze jest na odwrót. Ten autobus jest pierwowzorem późniejszych Autosanów H9-21. Kiedy produkowano H9-15 nikt jeszcze nie myslał o tego typu konstrukcjach, jak Tramp. Można by nawet zaryzykowac stwierdzenie, iż Tramp powstał w wyniku przekształceń modelu H9-21. Nawet niektóre z H9-35 z drwiami klamkowymi z przodu i z tyłu nieco przypominają H9-15. A co do kwestii technicznej to Autosan H9-15 i H9-03 bardzo sie między sobą różniły. Autosan H9-03 był wersją międzymiastowa z podstawowym wyposażeniem. Natomiast H9-15 był typowym autobusem turystycznym. Posiadał m.in. radio, głośniki, mikrofon i inne nietypowe bajery, jak na lata 80-te. Jedyne, co łączyło H9-03 i H9-15 to wspólny, sanocki rodowód, taka sama konstrukcja oraz silnik typu 6c107 eksploatowany również w turystycznym Autosanie H9-04. Silnik ten był jednak dosyć słaby. Miał niecałe 140KM, sam zaś autobus osiągał maksymalnie jedynie 90km/h. Autosan H9-15 był wersją przeznaczoną dla PKS-ów. Posiadał mniej komfortowe fotele pasażerskie. Podobnie jak model H9-01, H9-02, H9-03 oraz H9-04 Autosan H9-15 był produkowany w latach 1969-1980.


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 4.10.2006 19:10
J-31
 J-31
Administrator

Wielkie dzięki Adrian. Masz pochwałę. To jest cenny post, bo wiemy na temat historii H9-15 trochę więcej. 😛


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 5.10.2006 09:51

Wielkie dzięki Adrian. Masz pochwałę. To jest cenny post, bo wiemy na temat historii H9-15 trochę więcej.

Proszę bardzo, jeśli chodzi o Autosany to jestem do Waszej dyspozycji ;). A za pochwałe jeszcze raz dziękuję :).


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 5.10.2006 15:49

Jak dla mnie, jest to pierwowzór Trampa II (bardziej niż h9.21 i h9.20).

A właśnie, ze jest na odwrót.

Na odwrót czyli, że Tramp jest pierwowzorem H9-15 ? Bezsens :/


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 5.10.2006 16:10

Na odwrót czyli, że Tramp jest pierwowzorem H9-15 ? Bezsens

Nie. Konkretniej chodziło mi o to, że H9-15 jest pierwowzorem H9-21. Zresztą nie mieszajmy w to Trampów, bo ich produkcja rozpoczęła się w 2001 roku, czyli w 20 lat po zakończeniu produkcji H9-15 :/.

No to tak ciężko było napisać to o co Ci chodzi a nie jakieś bzdury ? -mod. Dziwny[/scroll]


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 5.10.2006 16:16
ep40
 ep40
MAN Lion's City

Autosanów było bardzo wiele wersji, kiedyś powstały prototypowe 11 i 12 metrowe Autosany H11 i H12.


OdpowiedzCytat
Rozpoczynający temat Opublikowano : 6.10.2006 01:24
Amalio
Ikarus 280

Takie pytanie mam, bo TWB wprowadziło mi mętlik w głowie. Czy H9-15 występowały z tymi dodatkowymi świetlikami?


Tory na tiry!

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 22.04.2011 01:05
zanzar
Jelcz M101I Salus

Co rozumiesz przez dodatkowe świetliki - miały szybki w dachu, jeśli o to biega 🙂

Szybek pozbawione były dopiero modele H9-20 i H9-21. H9-35 do roku 1978 też miały szybki w krawędzi dachu.


www.gsmk.org.pl https://www.facebook.com/GSMK.NS http://phototrans.pl/24,9820,0.html

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 22.04.2011 15:56
Amalio
Ikarus 280

Co rozumiesz przez dodatkowe świetliki - miały szybki w dachu, jeśli o to biega 🙂

A czy może chodzić o jakieś inne świetliki? Tak, o to się rozchodzi. A czy można z zewnątrz po czymś odróżnić H9-15 od 03?


Tory na tiry!

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 22.04.2011 16:11
Matlik
Jelcz M121M

Najlepiej zajrzeć do środka - jeśli są dziury na głośniki w suficie i podłokietniki przy fotelach to jest to H9-15.


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 22.04.2011 16:47
zanzar
Jelcz M101I Salus

Różnią się (albo raczej różniły bo remonty mogły to zmienić) siedzeniami - w H9-15 siedzenia są wyższe a H9-03 to jakby wersja lokalna - siedzenia niższe i chyba ze skaju. O ile się nie mylę różnią się także układem siedzeń - jeden ma wszystkie fotele przodem do kierunku jazdy a drugi za kierowcą nad osią przednią 2 fotele są tyłem i z tyłu nad tylną osią też siedzenia są obrócone - ale akurat to chyba najłatwiej zmienić i mówiąc szczerze nie wiem który model miał oryginalnie jaki układ foteli.


www.gsmk.org.pl https://www.facebook.com/GSMK.NS http://phototrans.pl/24,9820,0.html

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 22.04.2011 17:21
Amalio
Ikarus 280

Na razie nie mam możliwości by zajrzeć do środka i dlatego liczyłem an to, że będą jakieś zewnętrzne różnice. No wiadomo - oprócz znaczka.

A czy generalnie oprócz tej H09/15 którą wziął Autosan do renowacji zajmuje się ktoś w Polsce przywróceniem do ruchu takiego zabytku czy jeszcze ❓


Tory na tiry!

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 22.04.2011 21:48

Z zewnątrz nie ma absolutnie żadnej różnicy pomiędzy poszczególnymi podtypami. Różniły się one jedynie wyposażeniem dodatkowym, rozplanowaniem wnętrza (rodzaj i układ foteli) oraz zastosowanym silnikiem (359 lub 6C107).

Co do renowacji, to w ubiegłym roku na jednym z forów modelarskich pewien człowiek, kierowca autobusu ze Świerklańca napomknął coś tam, że remontuje w garażu Autosana H9-15. Ile w tym prawdy nie mam pojęcia.

Ciekawostką jest natomiast, że najpopularniejszymi modelami z całej serii "krótkich" H9 były H9-01 i H9-03 i tych właśnie wozów najwięcej produkowano. W mieleckim PKS te dwa podtypy stanowiły trzon taboru a drugiej połowie lat 70. H9-15 były natomiast ledwo pojedynczymi egzemplarzami. To samo w MKS Mielec, gdzie eksploatowano 2 szt. H9-01 i 2 szt. H9-03. H9-15 był najlepiej wyposażonym z całej serii i stąd zapewne jego stosunkowo niewielkie ilości trafiły do PKS-ów i wszelkich MPK-ów w tamtych czasach.


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 28.04.2011 01:25
Udostępnij:

 Archiwalne ForumTransportnews

Witaj!
Losowe zdjęcia
Postaw mi kawę na buycoffee.to

twitter Bluesky Mastodon