Regulamin Forum
No Inspektorze. Naprawdę piękny tam macie Dworzec. 🙂 Tylko nocą tak tam pusto i strasznie. 😀 jak na każdym dworcu. 😉
[ Dodano: 2005-08-09, 20:53 ]
PS. A gdański dworzec jak ci się podoba?
Tylko nocą tak tam pusto i strasznie. :biggrin:
Czy ja wiem, na dworcu jest komisariat policji. Poza tym on tętni życiem 24h na dobę 😉
PS. A gdański dworzec jak ci się podoba?
Zawsze jak przejżdzam tamtedy to go podziwiam, w środku jeszcze nie byłem 😐
Niedawno byłem w Bydgoszczy, podoba mi się tamtejszy Dworzec, choć architektura nie powala, jest czysty i dość przyjemny, a Dworca patroluje Policja. 🙂
Bardzo ładny jest Wrocławski Dworzec, piękna zabytkowa budowla, a w środku także jest w miare przyjemnie.
Może jeszcze powiem coś o dworcu w moim Bilbao: Jest to ogromny 2 piętrowy budynek, w środku na ścianach jest Azulejos, to takie malowidła robione na kafelkach. Pierwsze piętro to głównie Bary, sklepy itp. drugie zaś to punkt informacyjny oraz perony. Niema tam bezdomnych ani żadnych ''żurów'', jest bezpiecznie. 🙂
Byłeś we Wrocławiu, czy wywnioskowałeś to ze zdjęć? Również mam takie zdanie.
A ten w Bytomiu to naprawdę taki tragiczny? Ten w Bilbao to pewnie jest bardzo nowoczesny. 🙂
[ Dodano: 2005-08-09, 21:27 ]
Zawsze jak przejżdzam tamtedy to go podziwiam, w środku jeszcze nie byłem :confused:
Mówiłeś, że ostatnim razem byłeś w Gdańsku już bardzo dawno temu. :chytry: W środku jak to dworzec. Zrobię zdjęcia jak będę tam następnym razem. 🙂
Niedawno byłem w Bydgoszczy, podoba mi się tamtejszy Dworzec, choć architektura nie powala, jest czysty i dość przyjemny, a Dworca patroluje Policja. 🙂
Bardzo ładny jest Wrocławski Dworzec, piękna zabytkowa budowla, a w środku także jest w miare przyjemnie.
Może jeszcze powiem coś o dworcu w moim Bilbao: Jest to ogromny 2 piętrowy budynek, w środku na ścianach jest Azulejos, to takie malowidła robione na kafelkach. Pierwsze piętro to głównie Bary, sklepy itp. drugie zaś to punkt informacyjny oraz perony. Niema tam bezdomnych ani żadnych ''żurów'', jest bezpiecznie. 🙂
Byłeś we Wrocławiu, czy wywnioskowałeś to ze zdjęć? Również mam takie zdanie.
A ten w Bytomiu to naprawdę taki tragiczny? Ten w Bilbao to pewnie jest bardzo nowoczesny. 🙂[ Dodano: 2005-08-09, 21:27 ]
Zawsze jak przejżdzam tamtedy to go podziwiam, w środku jeszcze nie byłem :confused:
Mówiłeś, że ostatnim razem byłeś w Gdańsku już bardzo dawno temu. :chytry: W środku jak to dworzec. Zrobię zdjęcia jak będę tam następnym razem. 🙂
Byłem we Wrocławiu chyba 3 razy, mam tam rodzine, ostatni raz byłem tam w sierpniu 2003. 🙂
A jak wygląda Wrocław Świebodzki i Skierniewice?
Skierniewice już widziałeś, dzięki MW, tu masz fotkę dworca Wrocław Świebodzki, pochodzącą ze strony www.bluefish.webd.pl
[ Dodano: 2005-08-10, 17:45 ]
To proszę wskaż konkretne zdanie w moim tekście o warszawskich dworcach, które nie jest zgodne z rzeczywistością .
Tylko znowu nie zaczynajcie sprzeczki,bo robicie to już w kilku tematach 🙂
To żadna sprzeczka, jeżeli ktoś zarzuca mi nieścisłość informacji, to niech to udowodni 🙂
No dworzec Świebodzki jest bardzo ładny, szkoda że już ponad 10 lat nieczynny 🙁 Na peronach teraz mieści się największe miejskie targowisko, a we wnętrzu dworca restaruracja.
Thomas - na jakim dworcu tak nie jest?
Pozwól że ja się wypowiem,a nie jest tak m.in. na dworcu Wroclaw Mikołajów - 3 pod względem wielkości, po Głównym i Nadodrzu , na dworcu Zachodnim oraz na dworcu Wrocław Brochów - mimo iż jest to dzielnica z "czarnej listy" to panuje tam porzadek...jest tam posterunek SOK 🙂 Co do pozostałych dworców nie będe się wypowiadał gdyż nie jestem w 100% pewny. W kazdym bądź razie wiedz, że nie wszędzie tak jest...
Dworzec PKP w Jeleniej Gorze to obraz nędzy i rozpaczy. Niestey pozostały tylko kasy, fryzjer oraz kiosk. W tej chwili odnawiana jest malatura, ale wygląd bryły zewn. odstrasza. Poza tym nieremontowane wiaty peronowe są sprochniałe i przeciekają na całej długości, przejście podziemne cuchnie fekaliami i zalewane jest przy każdych większych opadach deszczu. Niestety nic raczej nie zmieni się na dobre, bo coraz mniej pociągów dociera do jelonki a co za tym idzie nie ma argumentów za jego remontem.
Los pozostałych jeleniogorskich dworców ( JG Zach, Cieplice, Sobieszów) jest jeszcze bardziej tragiczny. Zarośnięte chwastami perony, zamknięte na głucho poczekalnie. szkoda mowić 😥
Ale chyba macie na dworcu PKP w Jeleniej Górze (tym głównym) jakąś informację? wszak nie wierze, by na tym głównym dworcu nie było czegoś takiego ;). A co do fekaliów to wystarczy przejść się przejściem podziemnym na dworcu PKP w Przemyślu. Tam nie dość, ze jest kilku bezdomnych Ukraińców to smród roznosi sie po całym przejściu. Ale z drugiej strony tam nie jest aż tak tragicznie, wszak przejście tamtędy jest też miłe ze względu na muzykę graną przez jednego z bezdomnych na akordeonie.
Ale chyba macie na dworcu PKP w Jeleniej Górze (tym głównym) jakąś informację?
Informacja jest, tylko że pociągów coraz mniej więc niedługo nie będzie czego udzielać 🙁
Jeśli chodzi o dworce w Wałbrzychu to są brzydkie i zaniedbane :/ Najgorszy dworzec to Dworzec na Szczawienku
są brzydkie i zaniedbane
A w czym przejawia sie to zaniedbanie? odrapane mury, żulernia itd., czy jest to jakieś inne zaniedbanie?
Jeśli chodzi o dworce w Wałbrzychu to są brzydkie i zaniedbane Najgorszy dworzec to Dworzec na Szczawienku
A najlepszy jak na Wałbrzych Główny choć i tam straszy poczekalnia i pustka. Odkąd zawiesili polączenia do Kłodzka to nie ma komu tam wysiadać.
PKP sprzedały prywatnemu inwestorowi budynek zgorzeleckiego dworca Miasto, inwestor ma zamiar wybudować tu centrum handlowe, nie oznacza to jednak jakoby stacja przestała istnieć, wręcz przeciwnie, w okolice dworca PKP możliwe jest przeniesienie dworca PKSu, jeśli ten wyrazi taką chęć, wtenczas mogło by powstać tu swoiste centrum komunikacyjne podaje środowa Gazeta Wrocławska.
http://wroclaw.hydral.com.pl/115578,foto.html
To jest zdjęcie dworca PKP w Zgorzelcu. A właściwie tamtejszy budynek. Najwyraźniej to sprzedali.
Tutaj link do stronki, gdzie można obejrzeć więcej zdjęć. ]
http://wroclaw.hydral.com.pl/12913,obiekt.html
Budynek w momencie przetargu, a więc wszelkie dane, które miał inwestor przed kupnem.
http://www.pkp-nieruchomosci.pl/article/dworce/index.php/offer_show/5290
Ciekawe swoją drogą, jakie Centrum Handlowe powstanie, czy znanej firmy.
Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł i fajnie by było, gdyby PKP zechciało sprzedać budynki dworcowe w innych miastach - małych dworców nie opłaca się naprawiać, a często są w dobrych lokalizacjach.
Tak, PKP zamierza sprzedać część dworców 😉
Ciekawe swoją drogą, jakie Centrum Handlowe powstanie, czy znanej firmy.
W jakichś wiadomościach w telewizorze słyszałem, że będą tam delikatesy...
Tak, PKP zamierza sprzedać część dworców
Z tym że budynek zgorzeleckego dworca mają zamiar wyburzyć.
Uwagi moderatora:
Nie dodawaj linków bezpośrednio do zdjęć, tylko do strony z nimi, linki poprawione. //irisbus
Chciałem po prostu żeby było szybciej, ale już tak robił w takim razie nie będę.
w okolice dworca PKP możliwe jest przeniesienie dworca PKSu, jeśli ten wyrazi taką chęć, wtenczas mogło by powstać tu swoiste centrum komunikacyjne
Może centrum komunikacyjen to za duże słowo, bo zazwyczaj obok dworca PKP znajduje się dworzec PKS. Swoją drogą co PKS-owi szkodzi się przenieść. W tym momencie nie znam jak daleko na dzień dzisiejszy ten dworzec znajduje się od dworca PKP ❓
budynek zgorzeleckiego dworca Miasto
Pewnie zbyt wiele za niego nie wzięli...
Co by nie było, ta inwestycja może im wyjść na dobre. I w Zgorzelcu będzie zarówno ładny dworzec jak i centrum handlowe. Jeśli się to umiejętnie połączy, to nie będzie źle 😉
http://otowroclaw.com/news.php?id=14264
Przestaną straszyć?
Wrocław po Warszawie i Szczecinie posiada najwięcej dworców kolejowych. Nasze stacje nie grzeszą czystością, są siedliskiem bezdomnych, większość od lat nie przeszła gruntownej modernizacji. Nie ma na nich gdzie napić się kawy czy herbaty, skorzystać z toalety czy chociażby poczekać w ludzkich warunkach na przyjazd pociągu. – Jakie są nasze dworce każdy widzi. Budynki są ładne, choć bardzo zapuszczone. Człowiek nawet nie ma gdzie usiąść. Może do Euro 2012 coś się zmieni – mówi z nadzieją w głosie pani Marta, pasażerka. Wymagania wrocławian nie są specjalnie wyśrubowane.- Chcę, żeby było po prostu ładnie i czysto – stwierdza jeden z przechodniów. Do 2012 są szanse, że wrocławskie dworce kolejowe zmienią diametralnie swój wizerunek. Choć raczej nie wszystkie.Główny wizytówką miasta
Konkurs na koncepcję rewitalizacji Dworca Głównego już rozstrzygnięto. Wygrała go warszawska pracownia Grupa 5 i to jej projekt zostanie zrealizowany. – Zaproponowano w nim kompleksowe rozwiązanie. Ponadto był bardzo szczegółowy jeśli chodzi o hall – podkreśla Teresa Kalisz, dyrektor projektu.
Cały obszar dworca i jego otoczenia podzielono na strefy. Z funduszy europejskich zostanie sfinansowana rewitalizacja budynku głównego, a także hal peronowych i przejść podziemnych. Łącznie będzie to kosztować 120 milionów złotych. – Na realizację tego zadania dostaniemy 75% dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę musimy zdobyć we własnym zakresie. Na przykład poprzez sprzedaż działki na Kuźnikach, bądź przez komercyjne zagospodarowanie w obrębie dworca – tłumaczy Kalisz.
W założeniu architektów z Grupy 5 dworzec oprócz swojej dotychczasowej funkcji będzie spełniał także tę handlową. Poza kasami biletowymi i pomieszczeniami przeznaczonymi na obsługę dworca ciągnącymi się wzdłuż linii wejścia na perony, na parterze znajdziemy restauracje (w nawiązaniu do przedwojennego układu) oraz część handlowo-usługową. Z nowości w hallu warto wspomnieć jeszcze o ruchomych schodach dzięki którym dostaniemy się do galerii handlowej na pierwszym piętrze. Jeśli znudzi nam się spacerowanie po sklepach z poziomu pierwszego piętra wyjdziemy po kładkach na pas zieleni o szerokości 5-6 m, umiejscowiony pomiędzy ścianą budynku głównego, a halami peronowymi. – Nie wykluczone jest, że na wiatach peronów zostaną zainstalowane kolektory słoneczne, dzięki którym ogrzejemy hall dworca – mówi Kalisz.
Na ostatniej kondygnacji zwanej poddaszem znajdzie się miejsce na pomieszczenia biurowe, a w części podziemnej dworca na parking i magazyny.
Na zewnątrz budynku od strony północnej pomiędzy wysuniętymi głównymi wejściami zostaną przywrócone tarasy dla lokali gastronomicznych, tak jak to było przed wojną.
Co dookoła?
Z rewitalizacją pozostałych stref kolej czeka więcej zachodu. Teren od strony Suchej zostanie przeznaczony do zagospodarowania komercyjnego z myślą o funkcjach handlowo - usługowych. Pawilon, który ma tam powstać, będzie składał się z tzw. grzebienia (przeznaczenie biurowe) i galerii (usługi handel). W koncepcji zaznaczono możliwość przerzucenia nad ulicą Suchą kładki w kierunku Dworca PKS. Na wysokości wejścia głównego natomiast zlokalizowano pawilon południowy, który będzie służył pasażerom w czasie zamknięcia dworca nocą. Tuż przy wiadukcie kolejowym pozostawiono miejsce pod budowę hotelu w kształcie podkowy.
Północny plac przed dworcem (od strony Piłsudskiego) również zostanie zagospodarowany. Zniknie z niego stacja benzynowa, zbiornik przeciwpożarowy i parking taksówek. Stanie się on docelowo oazą zieleni, gdzie podróżni będą mogli odpocząć. Właśnie ta część rewitalizacji obszaru dookoła Dworca Głównego może stanowić największy problem. – Trudno nam będzie znaleźć inwestora, ale mamy nadzieję, że nam się to uda – stwierdza Kalisz.
- Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace w budynku dworca i na halach peronowych skończymy do jesieni 2011 roku – zaznacza dyrektorka projektu. – W ciągu 30 dni podpiszemy umowę na wykonanie projektów budowlanych i wykonanie z pracownią Grupa 5. Później poczekamy na dostarczenie dokumentacji, opracujemy studium wykonalności (przyp. red. do kwietnia 2009 roku), wystąpimy o dofinansowanie projektu z UE i rozpiszemy przetarg na prace wykonawcze. Mamy nadzieję, że ruszą one jesienią przyszłego roku – kontynuuje Kalisz.
Z myślą o Euro 2012
PKP w planach ma także generalny remont innych obiektów będących obecnie w opłakanym stanie. – Będą do dworce dojazdowe na Euro 2012. Pod uwagę bierzemy tu pięć stacji – ¯erniki, Mikołajów, Psie Pole, Pracze i Kuźniki – wyjaśnia Kalisz. Na pierwszy ogień pójdą ¯erniki i Psie Pole. Prace na pierwszym z nich zaczną się w tym roku, natomiast na drugim na początku przyszłego. W 2009 kolejarze wezmą się za remont stacji Kuźniki, Mikołajów i tej w Praczach Odrzańskich. Oczekiwania pasażerów nie są wygórowane. – Nie chcę „meneli” i żebraków. Marzy mi się, żeby dworce zostały pomalowane i odnowione. Poza tym na Mikołajowie przydałoby się zamontować oświetlenie w przejściu pomiędzy peronami, bo już nie raz dochodziło tu do napadów – mówi Radosław Wiaderkiewicz, uczeń pobliskiej szkoły. Podobnego zdania jest jego rówieśnik dojeżdżający pociągiem do szkoły we Wrocławiu z Szewc. – Przydałoby się odnowić wiaty, ławki oraz zamontować monitoring. Ogrzewana poczekalnia też byłaby świetnym udogodnieniem, bo zimą pasażerowie marzną na peronach. Boje się jednak, że cokolwiek zostanie zrobione, to i tak po jakimś czasie ktoś to zniszczy – martwi się Dawid Krupa.
I. Właśnie przed głównym wejściem byłoby idealne miejsce na pętle autobusowe a.la Dworzec Główny w Gdyni. W końcu 131, 141, N, 110, 135 (albo opcjonalnie 406, 409 i 122) miałoby dla siebie miejsce.
II. No i pytanie premia - gdzie będą taksówki stały? na przystanku 135/110?
III. Wrocław ¯erniki chyba już skończyli 😉
IV. Ciekaw jestem, czy wykombinują na Psim Polu przejazd z peronu na linię do Trzebnicy 🙂
Posty tego autora zawierają wyłącznie jego prywatną opinię i obserwacje.
Do 2012 są szanse, że wrocławskie dworce kolejowe zmienią diametralnie swój wizerunek
Oby. Oby tylko nie były to kolejne "wizje". Tak jak w Warszawie, gdzie obiecywano, że na Euro2012 stołeczne dworce wypięknieją.... a już teraz wiemy, że nie. Będą takie jakie są. Czyli, brzydkie, brudne, zaniedbane, co najwyżej może ktoś je pomaluje i lekko posprząta - ale tylko "może". :wall:
Zatem mam cichą nadzieję, że przynajmniej we Wrocławiu dworce kolejowe wypięknieją. Trzymam kciuki. 😉
Psie Pole
I bardzo dobrze, niech znikną te paskudne graffiti 😉
Zdjęcie Wrocławia Psie Pole ze wczoraj (28.09.2008):
Mają także wyremontować Wrocław Świebodzki 🙂
Złą wiadomością jest natomiast, że przy okazji odnowy tego obiektu będą grzebać przy ul. Strzegomskiej, co niestety bardzo prawdopodobnie źle się odbije na historycznych torowiskach tramwajowego kompleksu towarowego (ul. Tęczowa itd.) 🙁
Zdjęcie Wrocławia Psie Pole ze wczoraj (28.09.2008):
Jakoś nie widzę tu żadnego zdjęcia.
Mają także wyremontować Wrocław Świebodzki 🙂
Świebodzki nie będzie w najbliższym czasie ruszany.
co niestety bardzo prawdopodobnie źle się odbije na historycznych torowiskach tramwajowego kompleksu towarowego (ul. Tęczowa itd.) 🙁
I tak tam nic nie jeździ. A sama Strzegomska/Robotnicza musi być przebudowana, jeśli ma być tam poprowadzony Tramwaj Plus.
Ale to już wątek na inny temat. Wróćmy do tematu odnowy wrocławskich dworców.
Posty tego autora zawierają wyłącznie jego prywatną opinię i obserwacje.







