Regulamin Forum
Trolejbus dwukierun...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Trolejbus dwukierunkowy

Przeglądając internet znalazłem trójczłonowego dwukierunkowego mercedesa 0305G w wersji trolejbusowej:

Czy jeszcze jakiś producent stworzył coś podobnego? Gdzie to jeździło i jaki jest sens budowy takiego pojazdu? (tramwaj wydaje się być bardziej praktyczny) 🙂


Cytat
Rozpoczynający temat Opublikowano : 19.04.2010 19:19
Shadow238
Mercedes eCitaro

Ciekawy jestem jak ostatnia oś była blokowana, aby podczas jazdy na wprost nagle nie skręciła 😉

Ogólnie fajny misz-masz.


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 20.04.2010 00:47
irisbus
MAN Lion's City

Inne zdjęcie togo wynalazku:

Zdjęcie ze strony www.mercedes-benz-blog.blogspot.com

A co do osi mogło to być rozwiązane jak w dzisiejszych deskorolkach, czy chociażby (choć w ta opcja mniej prawdopodobna jest) jak w Ikarusie.

A o autobusie po niemiecku możemy poczytać na wikipedii:
http://de.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_O_305_GG
Oraz tutaj (wicej zdjęć):
http://www.omnibusarchiv.de/include.php?path=article&contentid=245


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 20.04.2010 09:37
J-31
 J-31
Administrator

Ciekawy jestem jak ostatnia oś była blokowana, aby podczas jazdy na wprost nagle nie skręciła 😉

Z tego co widzę, to rozwiązano to w śmiesznie prosty sposób. Ponieważ był to prototyp i nie poruszał się on w normalnym ruchu miejskim, toteż Zwróć uwagę, że ten pojazd na pierwszej i ostatniej osi wyposażony był w rolki. To są takie, mało widoczne elementy tuż za kołami.

Natomiast sam pojazd poruszał się po specjalnej drodze, która była zabezpieczone barierkami 😉

Co zresztą widać na tym zdjęciu
:strzałka: http://www.omnibusarchiv.de/include.php?path=article&contentid=245&page=2

Tak, że kierowca w zasadzie nie musiał dotykać kierownicy. Pojazd prowadził się sam. A ostatnia oś nie "skręcała" w czasie jazdy, ponieważ rolki ją zabezpieczały 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 20.04.2010 11:43
Amalio
Ikarus 280

Tak, że kierowca w zasadzie nie musiał dotykać kierownicy. Pojazd prowadził się sam. A ostatnia oś nie "skręcała" w czasie jazdy, ponieważ rolki ją zabezpieczały 😉

Skoro są rolki, to ostatnia oś właśnie skręcała :chytry:


Tory na tiry!

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 20.04.2010 19:07

Nawet na zdjęciu powyżej ostatnia oś jest lekko skręcona 😉


OdpowiedzCytat
Rozpoczynający temat Opublikowano : 20.04.2010 23:03
Shadow238
Mercedes eCitaro

Tak, że kierowca w zasadzie nie musiał dotykać kierownicy. Pojazd prowadził się sam. A ostatnia oś nie "skręcała" w czasie jazdy, ponieważ rolki ją zabezpieczały

Zasadniczo to osie przednia i tylna będą skręcały tylko wtedy gdy prowadnica "rolek" będzie to wymuszała 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 21.04.2010 01:58
J-31
 J-31
Administrator

Skoro są rolki, to ostatnia oś właśnie skręcała :chytry:

Tzn. źle mnie Zrozumialeś. Ponieważ nie miałem na myśli tego, że "ostatnia oś jest na stałe". Pozycja kół - tak jak napisał Shadow238 - wymuszona jest pozycją rolek. Szczególnie, że ostatnia oś, po "zmianie czoła", przecież będzie pierwszą 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 21.04.2010 11:26

Zgadzam się z J-31. Zdjęcie mogło być robione od "tyłu" trolejbusu. Wtedy pierwsza (dla nas ostatnia) oś mogła zostać skręcona bądź po prostu nie do końca wyprostowana przez kierowcę. 😉 A co do rolek moglibyście jeszcze raz wytłumaczyć co to jest? Czy to są te kółka widoczne po obydwu stronach każdej opony czy coś innego? 😀


OdpowiedzCytat
Rozpoczynający temat Opublikowano : 21.04.2010 20:24
Amalio
Ikarus 280

A co do rolek moglibyście jeszcze raz wytłumaczyć co to jest? Czy to są te kółka widoczne po obydwu stronach każdej opony czy coś innego? 😀

Tak. Są one mechanicznie połączone z układem kierowniczym. Rolki jeżdżą po betonowych murkach a ich ugięcie powoduje skręt kół.
Przykładowe foto:
http://www.phototrans.eu/14,336898,0,Mercedes_O405GN_3766.html
http://www.phototrans.eu/14,335303,0,Mercedes_O405GN_3768.html


Tory na tiry!

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 21.04.2010 20:58
ep40
 ep40
MAN Lion's City

http://www.phototrans.eu/14,336898,0,Mercedes_O405GN_3766.html
http://www.phototrans.eu/14,335303,0,Mercedes_O405GN_3768.html

Czy rolki w O305G2 różniły się od rolek tamtych Mercedesów?
Chodzi mi o to jak ujemny biegun prądu był odprowadzany skoro nie było drugiego druta, a pojazd nie poruszał się po szynach. Dlatego podejrzewam rolki, ale nie jestem pewien.


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 22.04.2010 01:13

[ Dodano: 2010-04-22, 14:06 ]

A co do rolek moglibyście jeszcze raz wytłumaczyć co to jest? Czy to są te kółka widoczne po obydwu stronach każdej opony czy coś innego? 😀

Tak. Są one mechanicznie połączone z układem kierowniczym. Rolki jeżdżą po betonowych murkach a ich ugięcie powoduje skręt kół.
Przykładowe foto:
http://www.phototrans.eu/14,336898,0,Mercedes_O405GN_3766.html
http://www.phototrans.eu/14,335303,0,Mercedes_O405GN_3768.html

Dzięki. Swoją drogą naprawdę fajne wynalazki. Miałem z nimi kontakt w przeszłości tylko szkoda ,że w internecie jest tyle ich zdjęć co pies napłakał. 🙁

[ Dodano: 2010-04-22, 14:27 ]

http://www.phototrans.eu/14,336898,0,Mercedes_O405GN_3766.html
http://www.phototrans.eu/14,335303,0,Mercedes_O405GN_3768.html

Czy rolki w O305G2 różniły się od rolek tamtych Mercedesów?
Chodzi mi o to jak ujemny biegun prądu był odprowadzany skoro nie było drugiego druta, a pojazd nie poruszał się po szynach. Dlatego podejrzewam rolki, ale nie jestem pewien.

Może działało to na takiej zasadzie ,że ujemny biegun odprowadzany był przez odpowiedni przyrząd np. taka rolkę bądź co innego nie widocznego na zdjęciu. Bądź co bądź trolejbus poruszał się po wydzielonym pasie ruchu ,którego ani drogą ani torowiskiem nazwać nie można. Tak więc właściwości tej trasy mogły być odpowiednio dostosowane do potrzeb pojazdu. Natomiast w wypadku zjazdu do zajezdni załączano diesel ( bo jakoś nie chce mi się wierzyć ,że ten Mercedes go nie miał) i w ten sposób to wszystko funkcjonowało. Tylko co do jasnej ciasnej jeśli nie odbierak (bo jest taki jak w tramwaju-odbiera biegun plusowy) oddawało minus? Raczej na 100% rolka.Tylko wygląda na gumową w rzeczywistości jest twardsza bo przecież musi cały trolejbus prowadzić:cool:


OdpowiedzCytat
Rozpoczynający temat Opublikowano : 22.04.2010 16:06
Udostępnij:

 Archiwalne ForumTransportnews

Witaj!
Losowe zdjęcia
Postaw mi kawę na buycoffee.to

twitter Bluesky Mastodon