Regulamin Forum
Śląsk czy nie Śląsk...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Śląsk czy nie Śląsk...

Strona 1 / 2
Wojtek-MKM
Jelcz M121M

Śląsk dość rozległy jest

A Wałbrzych to niby nie Śląsk? :retard:


Cytat
Rozpoczynający temat Opublikowano : 13.10.2011 19:55
Ikarus 280

Nie.


Mój poprzedni nick to KKS. Ponieważ wszystkie nicki, które sugerowałem były według administracji za długie postanowiłem użyć krótkiego nicka na cześć naszego moderatora z Dolnego Śląska.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 13.10.2011 20:36
Esteban Martinez
Ikarus 280

Jak to nie? Dolny, ale Śląsk.


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 13.10.2011 21:06
Wojtek-MKM
Jelcz M121M

A KKS miał/ma w szkole geografię? 😛


OdpowiedzCytat
Rozpoczynający temat Opublikowano : 13.10.2011 21:28
Ikarus 280

Jak to nie? Dolny, ale Śląsk.

Następny. Dolny Śląsk to Dolny Śląsk a nie Śląsk. Gorzów Wielkopolski też nie jest w Wielkopolsce, takie rzeczy trzeba rozumieć 😛


Mój poprzedni nick to KKS. Ponieważ wszystkie nicki, które sugerowałem były według administracji za długie postanowiłem użyć krótkiego nicka na cześć naszego moderatora z Dolnego Śląska.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 13.10.2011 22:02
irisbus
MAN Lion's City

A Szczecin na Pomorzu leży? Taki Śląsk jak i Pomorze, koniec tematu 😀


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 13.10.2011 22:39
Ikarus 280

Szczecin to według niektórych jest nad morzem nawet 😀


Mój poprzedni nick to KKS. Ponieważ wszystkie nicki, które sugerowałem były według administracji za długie postanowiłem użyć krótkiego nicka na cześć naszego moderatora z Dolnego Śląska.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 13.10.2011 22:46
Moderator

A konkretyzując, to Szczecin leży na Pomorzu Zachodnim, tak jak Koszalin na Środkowym, a 3city na Gdańskim... 😛


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 13.10.2011 22:53
 pk
Administrator

Następny. Dolny Śląsk to Dolny Śląsk a nie Śląsk.

Mnie osobiście mdli, jak ktoś wypisuje takie rzeczy, a już tym bardziej, jeśli mówi to "ślonzok". Nie wiem, jak pozostałych, ale mnie uczono, że jest Dolny i Górny Śląsk. Poza tym:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Śląsk

Śląsk (śl. Ślunsk, Ślùnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.

(...)
Współcześnie w znaczeniu potocznym nazwy Śląsk błędnie używa się bardzo często w odniesieniu tylko do samego Górnego Śląska, województwa śląskiego lub aglomeracji katowickiej.

Jeszcze jakieś pytania?


Posty tego autora zawierają wyłącznie jego prywatną opinię i obserwacje.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 13.10.2011 23:36
Ikarus 280

OK, dziękuję. Zawsze zarówno od Ślązaków jak i od Wrocławian słyszałem dokładnie co innego, w takim razie teraz nie będę poprawiał 😉


Mój poprzedni nick to KKS. Ponieważ wszystkie nicki, które sugerowałem były według administracji za długie postanowiłem użyć krótkiego nicka na cześć naszego moderatora z Dolnego Śląska.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 14.10.2011 01:02
OPi
 OPi
MAN Lion's City

Szczecin to według niektórych jest nad morzem nawet

Uściślając, to w teorii leży.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Morskie_wody_wewn%C4%99trzne


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 14.10.2011 23:44
Ikarus 280

Czekamy jeszcze, aż ktoś udowodni że Gorzów Wielkopolski leży w Wielkopolsce 😀


Mój poprzedni nick to KKS. Ponieważ wszystkie nicki, które sugerowałem były według administracji za długie postanowiłem użyć krótkiego nicka na cześć naszego moderatora z Dolnego Śląska.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 02:24
 pk
Administrator

Czekamy jeszcze, aż ktoś udowodni że Gorzów Wielkopolski leży w Wielkopolsce 😀

Właściwie to miasto powinno cały czas się było nazywać Gorzów nad Wartą. Zmieniając ją na G.Wlkp. pewnie się zasugerowano tym, że kiedyś obszar ten należał do Wielkopolski. Pech chciał tylko, że w chwili nadania tej nazwy, region ten już miał niewiele wspólnego z zastosowanym przymiotnikiem 😉


Posty tego autora zawierają wyłącznie jego prywatną opinię i obserwacje.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 02:35
Ikarus 280

Nazwa Gorzów też jest z tyłka wzięta. W przeszłości była to bodajże Kobylagóra a po niemiecku Landsberg.


Mój poprzedni nick to KKS. Ponieważ wszystkie nicki, które sugerowałem były według administracji za długie postanowiłem użyć krótkiego nicka na cześć naszego moderatora z Dolnego Śląska.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 06:15
OPi
 OPi
MAN Lion's City

Czekamy jeszcze, aż ktoś udowodni że Gorzów Wielkopolski leży w Wielkopolsce

Proszę bardzo:


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 11:08

Nie wiem, jak pozostałych, ale mnie uczono, że jest Dolny i Górny Śląsk.

Jak temat i tak w śmietniku to pozwole sobie na lekki offtop. Mnie uczono że oprócz Dolnego i Górnego istnieje jeszcze Śląsk Opolski i Cieszyński 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 14:04
Ikarus 280

Proszę bardzo:

OK, wszystkie mity obalone 😀


Mój poprzedni nick to KKS. Ponieważ wszystkie nicki, które sugerowałem były według administracji za długie postanowiłem użyć krótkiego nicka na cześć naszego moderatora z Dolnego Śląska.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 17:49
 pk
Administrator

Proszę bardzo:

W sumie wypadałoby to przykleić do każdego działu jako pointę w temacie Śląska. (jako całości)

Mnie uczono że oprócz Dolnego i Górnego istnieje jeszcze Śląsk Opolski

Nie znam tego określenia, prędzej o Opolszczyznie.

i Cieszyński

Kiedyś się mi obiło o uszy, ale na lekcjach historii nie był to temat, równie godny opowiedzenia, co I i II wojna światowa.


Posty tego autora zawierają wyłącznie jego prywatną opinię i obserwacje.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 18:46
Ikarus 280

Śląsk Cieszyński był przedmiotem sporów między Polską a Czechami w okresie międzywojennym. I pewnie właśnie dlatego, że nie był na terenie Polski dorobił się osobnej nazwy 😉


Mój poprzedni nick to KKS. Ponieważ wszystkie nicki, które sugerowałem były według administracji za długie postanowiłem użyć krótkiego nicka na cześć naszego moderatora z Dolnego Śląska.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 20:11
OPi
 OPi
MAN Lion's City

Koszalin na Środkowym

Takie coś nie istnieje. To tylko potoczne określenie.


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 22:08
J-31
 J-31
Administrator

A może by Wam tak przenieść ten temat do "Strefy 51" ? Może ktoś się nowej geografii nauczy - w myśl teorii "Forum bawi, uczy, wychowuje" :mruga:


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 22:14
Rumpel
Jelcz M101I Salus

Forum bawi,

Co poniektórzy rodowici ślązacy tu sie smieją 🙂


ЯЦSSIДИ DДИCЭ GIVЭS PФШЭЯ ГФ ЧФU
Post nie zawiera niczego, to tylko spam.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 22:20
Moderator

Koszalin na Środkowym

Takie coś nie istnieje. To tylko potoczne określenie.

Ja to wiem. I specjalnie mówię, bo mieszkańcy Koszalina i okolic zawsze chcą się odciąć od złego i wkurzającego Szczecina. 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 22:36
OPi
 OPi
MAN Lion's City

A może by Wam tak przenieść ten temat do "Strefy 51" ? Może ktoś się nowej geografii nauczy - w myśl teorii "Forum bawi, uczy, wychowuje"

Popieram. 🙂

mieszkańcy Koszalina i okolic zawsze chcą się odciąć od złego i wkurzającego Szczecina

I grają/gracie aby jak najlepiej wyszło dla was 😀 Chociażby taki przykład. W każdym województwie (oprócz lubuskiego i kuj-pom) instytucje zarządzające województwem sa w jednym miejscu, a u nas np. nie wiadomo czego Zach-Pom Dyrekcja Dróg Wojewódzkich znalazła się jakimś cudem w Koszalinie. 😉 No i te ciągłe głosy o własne województwo.


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.10.2011 23:30
Ikarus 280

Województwo by było, gdyby Koszalin się dogadał ze Słupskiem, ale jak widać w Koszalinie było to nie do przyjęcia i wylądował jeszcze gorzej. Co do "nowej geografii", ta mapka z Gorzowem w Wielkopolsce jest moim zdaniem naciągana i jak najbardziej nadaje się do miana nowej geografii. Można prosić o źródło? 😉


Mój poprzedni nick to KKS. Ponieważ wszystkie nicki, które sugerowałem były według administracji za długie postanowiłem użyć krótkiego nicka na cześć naszego moderatora z Dolnego Śląska.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 16.10.2011 01:32
Strona 1 / 2
Udostępnij:

 Archiwalne ForumTransportnews

Witaj!
Losowe zdjęcia
Postaw mi kawę na buycoffee.to

twitter Bluesky Mastodon