Regulamin Forum
[BAHN] Program nada...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

[BAHN] Program nadal się rozwija!

Strona 1 / 2

Mam świetną wiadomość dla wszystkich miłośników BAHN'a. Otóż, jak już pewnie większość z was wie wyszła wersja... 3.85beta0. A w niej wiele nowości, moim zdaniem najważniejsza z nich to Zoom4!
Jak dla mnie rewelacja!

Tutaj więcej szczegółów


Cytat
Rozpoczynający temat Opublikowano : 15.09.2008 23:02
J-31
 J-31
Administrator

Wow. Super. Poczekam jeszcze trochę i chyba się zdecyduję 🙂


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 16.09.2008 09:52

Jedna sprawa - wersja 3.87 chyba bedzie z Zoom8 😉 Nie zapeszam, ale tak to idzie w przyszlosc 😎


OdpowiedzCytat
Rozpoczynający temat Opublikowano : 12.10.2008 13:09
J-31
 J-31
Administrator

Ja zdecydowałem się, zainstalować sobie próbnie wersję 3.85beta0 i muszę przyznać, że jakoś nie powaliła mnie na kolana. Tzn owszem jest kilka ciekawych możliwości, ale modele. Owszem modele tramwajów i pojazdów kolejowych są fajne - nawet super wygląda PESA - ale te modele są jakby ciut małe.

A na dodatek, autor programu zupełnie nie popracował nad modelami autobusów i trolejbusów. To chyba my mamy już większy wybór. I te modele są jakby lepiej dopracowane 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 13.10.2008 11:35
Jelcz M121M

Jestem ciekaw kiedy wyjdzie program np. taki jak NFZ do robienia pojazdów w Zoom4..

Chyba, że już takowy wyszedł ❓


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 23.12.2008 16:21
J-31
 J-31
Administrator

Jeśli powstał taki program, to pewnie będę musiał się w niego zaopatrzyć. Bo JSBB już się skończył 😎


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 29.12.2008 12:47
 pk
Administrator

A ja się spytam, kiedy wreszcie powstanie open-source`owy odpowiednik tego programu? (analogicznie jak OpenTTD a Transport Tycoon Deluxe)

Nie dość, że jak na 2009 rok to wygląda jak program pamiętający czasy windows 3.1, a na dodatek trzeba za niego (o zgrozo) tyle pieniędzy zapłacić, żeby z niego korzystać dłużej.


Posty tego autora zawierają wyłącznie jego prywatną opinię i obserwacje.

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 5.01.2009 04:20
Jelcz M101I Salus

Jestem ciekaw kiedy wyjdzie program np. taki jak NFZ do robienia pojazdów w Zoom4..

Chyba, że już takowy wyszedł ❓

Jest już taki program, ale:
- nie zawsze chce działać
- jak działa to zwykle topornie
- Obsługuje tylko własny format plików
- Nie obsługuje plików .Fzz/.Fz2 ani .Fz4. Szkoda 🙁 , bo można było by wczytać plik Zoom2 i na bazie niego przerobić na Zoom4 😉 a tak trzeba wszystko od początku robić.

Program ten nazywa się: Zoom4-Editor obecna wersja to 0.4.1 a pobrać można go z tego adresu: http://www.juergen-richter.de/Download.html wersja pochodzi z 27.02.2009 nowszej wersji nie widziałem

Ale i tak NFZ rulez i chętnie widział bym go obsługującego jednocześnie obie wersje (Zoom2 i Zoom 4)

Szkoda też że wbudowany edytor w programie, niema takiej funkcjonalności jak NFZ i trzeba wszystko robić ręcznie. 😥


MPK Włocławek: Tyle rodzin biletów ile lini podmiejskich rozbieżność cen biletów wynosi 70 gr (2.60-3.30zł)

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 16.08.2009 21:55
Jelcz M121M

Szkoda też że wbudowany edytor w programie, niema takiej funkcjonalności jak NFZ i trzeba wszystko robić ręcznie. 😥

Czyli coś podobnego do edycji w samym BAHNie. To już wolę poczekać na nową wersję NFZ 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 17.08.2009 00:53
J-31
 J-31
Administrator

Ja w sumie darowałem sobie tego NFZ-ta. I dalej robię sobie pojazdy w Caredi. Niestety te pojazdy mają jedną wadę - nie ma Zoom 2. No, ale mnie to chwilowo, nie przeszkadza 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 17.08.2009 17:39
Jelcz M101I Salus

Ja w sumie darowałem sobie tego NFZ-ta. I dalej robię sobie pojazdy w Caredi. Niestety te pojazdy mają jedną wadę - nie ma Zoom 2. No, ale mnie to chwilowo, nie przeszkadza 😉

To co wymieniasz, to nie jedyna wada tego programu:
- Ograniczenie do 8 pojazdów/zestaw (NFZ do 16/zestaw)
- Ograniczenie całkowitej długości zestawu do 256 pkt. (NFZ każdy z pojazdów zestawu może mieć po 256 pkt. długości)
- Jeżeli w Caredi w zestawie stworzysz 8 pojazdów o szerokości 8 pkt., to i tak już nie wykorzystasz pozostałych 192 pkt.
- Aby użyć pliku w programie musisz go wyeksportować, a to jednocześnie uniemożliwia jego ewentualną późniejszą edycję, nawet jeżeli posiadasz źródło, gdyż po poprawce ponownie musisz go wyeksportować (NFZ stworzony plik, można odrazu użyć w programie, oraz w każdej chwili można go edytować)
- Caredi nie ma opcji importu pojazdów z bazy pojazdów programu (NFZ ma taką opcję w wersjach 3.83 (2.01) i 3.84 (3.00))
- Brak zjawiska nachodzenia się Przodu/Tyłu. Przy jeździe góra/dół skład wygląda jak kilka nie połączonych pojazdów.

Ale zaletą Caredi jest to że:
- Działa w Obecnych jak i w starych wersjach co najmniej od wersji 3.80 (NFZ wymaga przynajmniej 3.83)

Ja osobiście zamiast Caredi wolę GE. Gdyż oprócz pojazdów (zawsze można je zaimportować do NFZ-edit i dorobić brakujące elementy i Zoom2 a następnie zapisać jako plik NFZ), umożliwia tworzenie scenerii, narazie nie spotkałem się z równoznacznym odpowiednikiem NFZ dla scenerii.

Zastanawia mnie skąd (o ile jest) można pobrać program obsługujący pliki .gs/.uzg w wersji 45/90 elementów ? bo obecnie dostępna wersja obsługuje tylko wersję 36/72 elementów


MPK Włocławek: Tyle rodzin biletów ile lini podmiejskich rozbieżność cen biletów wynosi 70 gr (2.60-3.30zł)

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 31.08.2009 17:38
Gullit
Solaris Urbino 8.6

Ciekawe czy ukaże się jakas nowa wersja bahna ?


Marzena

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 14.12.2009 18:35
Jelcz M101I Salus

Ciekawe czy ukaże się jakas nowa wersja bahna ?

Coś na stronie Autora było na ten temat, ale wersja 3.86 ma się ukazać nie wcześniej jak za 2-3 miesiące.

Ja osobiście bardziej od nowej wersji Bahn bardziej wolał bym:
- Nową wersję GE z obsługą zestawów 90 elementowych zamiast 72
- NFZ-edit z obsługą plików zoom 2 i 4 (.Fzz/.Fz2/.Fz4)
- Zoom 2 Editor z obsługą trybu Zoom 4 względnie 2 osobnych ale podobnych programów każdy do tworzenia innego poziomu plików Zoom (Zoom 2 Editor, Zoom 4 Editor) ale jednego autora i takim samym wyglądzie
- Jakiś program do tworzenia plików scenerii w nowym standardzie oraz sygnalizatorów (.Gz1 i .Uz1)


MPK Włocławek: Tyle rodzin biletów ile lini podmiejskich rozbieżność cen biletów wynosi 70 gr (2.60-3.30zł)

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 14.12.2009 22:19
J-31
 J-31
Administrator

Ja osobiście bardziej od nowej wersji Bahn bardziej wolał bym:
- Nową wersję GE z obsługą zestawów 90 elementowych zamiast 72
- NFZ-edit z obsługą plików zoom 2 i 4 (.Fzz/.Fz2/.Fz4)
- Zoom 2 Editor z obsługą trybu Zoom 4 względnie 2 osobnych ale podobnych programów każdy do tworzenia innego poziomu plików Zoom (Zoom 2 Editor, Zoom 4 Editor) ale jednego autora i takim samym wyglądzie
- Jakiś program do tworzenia plików scenerii w nowym standardzie oraz sygnalizatorów (.Gz1 i .Uz1)

To fakt. Ja również preferowałbym na razie jakieś zmiany w programach służących do edycji zarówno pojazdów jak i scenerii. Póki co korzystam z Caredi. I to jest normalnie tragedia :]


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 15.12.2009 10:05
Gullit
Solaris Urbino 8.6

Znacie może jakąś stronę w necie z planami i schematami stacji kolejowych,bocznic, dworców?


Marzena

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 17.12.2009 23:00
J-31
 J-31
Administrator

Jest tego całem mnóstwo w "Świecie Kolei". Sam wielokrotnie z tego korzystałem do symulacji w Bahnie 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 18.12.2009 10:36
Jelcz M101I Salus

Mi w obecnej wersji BAHN brakuje opcji pamiętania z którego kierunku "zwrotnicy" wjechał autobus/tramwaj aby przy wyjeździe pojazd skręcał w odpowiednim kierunku (coś dla wjazdów pod Market itp) tak aby nie trzeba było na siłę tworzyć pod-linii typu 3A, 3B tylko dlatego aby autobus wjeżdżając pod market itp. z kierunku A wyjechał napewno w kierunku B.
przecież i tak zaraz po wyjeździe te linie 3A i 3B ponownie stają się linią 3 czemu służą takie utrudnienia 🙁
Uważam że dodanie opcji pamięci zwrotnicy w której znajdowały by się informacje o: numeru wozu, linii na której jedzie i kierunku z którego wjechał to jest jedna ze zmian którą powinno się wprowadzić w pierwszej kolejności. (zwrotnice powinny pracować parami tak aby pojazd wjeżdżający z danego kierunku mógł ponownie wrócić na swoją trasę)

Ta zmiana w znaczny sposób uprościła by projektowanie map dla linii mających podjazdy pod ten sam przystanek (chodzi mi fizycznie o to samo stanowisko) lub grupę przystanków na których ta sama linii kursuje z/w 2 i więcej różnych kierunkach tym samym odcinkiem trasy w tym samym kierunku, bez konieczności wprowadzania jak teraz "linii pomocniczych" tak aby po pokonaniu tego odcinka każdy pojazd mógł kontynuować swoją trasę zgodnie z zadeklarowanym kierunkiem. Aby nie doszło że autobus Jadący z kierunku A w kierunku B po wjechaniu pod Market przez przypadek nie zawrócił w kierunku powrotnym.


MPK Włocławek: Tyle rodzin biletów ile lini podmiejskich rozbieżność cen biletów wynosi 70 gr (2.60-3.30zł)

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 18.01.2010 20:42
J-31
 J-31
Administrator

Sorry, ale nie bardzo rozumiem jaki Masz problem. Zwrotnice w Bahnie możesz zaprogramować w dowolny sposób. I może spróbuję Ci pokazać tylko jedną funkcję związaną z programowaniem zwrotnicy - przy pomocy screenów. 😉

Sytuacja pierwsza - najprostsza. Jedna zwrotnica i dwie różne linie
:strzałka:

Sytuacja druga - jedna linia i jedna zwrotnica... ale pojazdy tej linii muszą za każdy razem jechać w innych kierunkach
:strzałka:

I jak to rozwiązać technicznie 😉
:strzałka:
:strzałka:
:strzałka:

I na koniec sytuacja trzecia - jedna linia, jedna zwrotnica i jedna zajezdnia
:strzałka:

W Bahnie zwrotnice nie mają ze sobą połączenia jako takiego, bo nie ma sensu, aby takie połączenie było. Jak ten pojazd ma pojechać, to Musisz oprogramować zwrotnicę "rozjazdową, czyli tą, która ma sterować ruchem rozjazdowym (warianty skrętu lub jazda prosto).

Zwrotnica "zjazdowa" nie ma żadnego udziału, ani związku 😉

Jeśli nadal Miałbyś problemy, rzuć screenem i opisz problem 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 19.01.2010 10:31
Jelcz M101I Salus

dzięki za pomoc ale na screenach wpisujesz dodatkową linię 1R, mi natomiast chodzi o to aby można było było zrobić to samo co zamieściłeś ale bez wprowadzania "linii pomocniczych" tak aby linia 1 była zawsze linią 1 i nigdy nie musiała być zmieniana na inny pod-numer, bo opisałeś jak rozwiązać problem ale stosując "linie pomocnicze".

A jak rozwiązać ten problem:

i jego trudniejszą wersję

tak aby docelowo wszystko na końcu miało ten sam numer lini.


MPK Włocławek: Tyle rodzin biletów ile lini podmiejskich rozbieżność cen biletów wynosi 70 gr (2.60-3.30zł)

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 19.01.2010 16:48
Jelcz M121M

aby można było było zrobić to samo co zamieściłeś ale bez wprowadzania "linii pomocniczych" tak aby linia 1 była zawsze linią 1 i nigdy nie musiała być zmieniana na inny pod-numer...

Inaczej tego nie ominiesz, po prostu wówczas na zjeździe będzie się kręciła w kółko :]


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 19.01.2010 17:14
Jelcz M101I Salus

Przepraszam że odchdzę trochę od tematu ale czy was to trochę nie dziwi a mianowicie:

Pliki grafiki które stworzymy (.uzg) mogą mieć dodatkowo grafikę zoom1, 2 oraz 4 podczas gdy pojazdy które stworzymy (.ufg+.uzz) oraz nowsze (.nfz) mogą mieć zoom2 oraz 4.
Z czego może wynikać taka różnica:

że element grafiki może składać się z 4 plików:
- plik zbiorczy ze wszystkimi elementami (.uzg)
- plik Zoom1 (.uz1) - dla każdego elementu osobny
- plik Zoom2 (.uz2) - dla każdego elementu osobny
- plik Zoom4 (.uz4) - dla każdego elementu osobny

natomiast dla pojazdów zestaw składa się z 3 plików:
- plik zbiorczy ze wszystkimi elementami (odpowiednio .ufg+.uzz lub .nfz)
- plik Zoom2 (.fz2) - dla każdego elementu osobny
- plik Zoom4 (.fz4) - dla każdego elementu osobny

czy domyślacie się dlaczego dla pojazdów niema czegoś takiego jak zoom1 (.fz1) podczas gdy dla grafiki plik zoom1 (.uz1) istnieje.

I taka nowa uwaga:
Wyszła nawa wersja NFZ oznaczona jako 3.1 beta0
Nowymi opcjami jakie obsługuje w stosunku do 30b2:
- obsługa trybu Zoom4
- opcja otwartych drzwi (równierz w trybach zoom2 i zoom4)

W założeniu ta wersja ma mieć możliwość importu pojazdów z Bahn w wersji 385r3 ale niestety ale jakoś nie działa (nie wiem czy to tylko u mnie czy błąd w programie)

narazie nie ma polskiej wersji językowej.
W przeciwieństwie do poprzednich wersji tej edycji się nie instaluje. Wystarczy wypakować i odpalić.
Wersję NFZ 3.1b0 Można pobrać z adresu: http://bahn.mosfont.ru/exe/nfz31.php?en=1


MPK Włocławek: Tyle rodzin biletów ile lini podmiejskich rozbieżność cen biletów wynosi 70 gr (2.60-3.30zł)

OdpowiedzCytat
Opublikowano : 11.04.2011 18:34
J-31
 J-31
Administrator

Ja z ciekawości importowałem NFZ 3.1b0, odpaliłem i edytowałem w nim model 19WE

Po czym próbowałem importować do Bahna 3.85r1, ten edytowany plik. Importować go mogłem, ale zainstalować w symulacji - już nie dało rady. Wyskakuje błąd :]

W ogóle dziwny jest NFZ 3.1b0. Nie działa w nim "kubełek". Reszta jakoś funkcjonuje 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 11.04.2011 19:26
Jelcz M121M

Nono ciekawe, zaraz się tym chyba zajmę i zobaczymy co można wyciągnąć 🙂


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 11.04.2011 20:30
J-31
 J-31
Administrator

KB, jeśli udałoby Ci się to odpalić w Bahnie - to Sprawdź, czy te drzwi otwierają się tylko na przystankach i pętlach, czy również na innych postojach - np. przed sygnalizatorem, czy w zatorze 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 11.04.2011 23:04
Jelcz M121M

Póki co będę musiał pooglądać wnętrza i drzwi jak się otwierają itd., kupa roboty z tym będzie 😀

@EDIT: Zrobiłem testobusa jakby ktosik chciał:
http://www.speedyshare.com/files/27923553/TEST.rar

*Autobus oczywiście z otwieranymi drzwiami i kawałkiem wnętrza w drugich drzwiach 😉


OdpowiedzCytat
Opublikowano : 12.04.2011 17:08
Strona 1 / 2
Udostępnij:

 Archiwalne ForumTransportnews

Witaj!
Losowe zdjęcia
Postaw mi kawę na buycoffee.to

twitter Bluesky Mastodon