Fotografowanie a bezpieczeństwo

Dział dotyczący Fotogalerii Transportnews, fotografii i aspektów związanych z fotografowaniem pojazdów komunikacji miejskiej.
Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Fotografowanie a bezpieczeństwo

Post autor: irisbus »

Od pewnego czasu nurtuje mnie sprawa bezpieczeństwa podczas robienia zdjęć, postanowiłem na forum TWB opublikować pewien wywód ale żeby dotrzeć do szerszego grona, to przedstawię go i tutaj w formie oryginalnej:
Od pewnego czasu na fotogalerii, na "swoim podwórku" obserwuję sytuacje, które coraz bardziej mnie przerażają, pojawia się coraz więcej zdjęć wykonanych w sposób niebezpieczny, a także kilkakrotnie słyszałem głosy kierowców, którzy spotkali się z sytuacją, że jadąc autobusem "ktoś im nagle wyskoczył na drogę z aparatem, zrobił zdjęcie i uciekł". To właśnie to zmotywowało mnie do poruszenia sprawy bezpieczeństwa podczas robienia zdjęć.

Jak wiadomo TWB coraz bardziej się rozwija, użytkownikami stają się osoby zarówno starsze, doświadczone na innych galeriach jak i osoby młode, coraz młodsze, bo jak wiadomo przy obecnym rozwoju Internetu i technologii oraz cenach sprzętu fotograficznego każdy może być "fotografem". Ludzie są różni a im jest ich więcej tym trudniej każdego poznać, zobaczyć jaki jest i co w nim siedzi a tym bardziej trudno przemówić każdemu do rozsądku, a jak wiadomo nie każdy urodził się alfą i omegą, żeby wszystko wiedzieć - któż z nas nie zaczynał od zdjęć tuż przy krawężniku z lampą błyskową? Względy bezpieczeństwa dla młodych podjaranych miłośników nie istniały, nikt nad tym się nie zastanawiał, ale w związku z tym, że społeczeństwo zaczyna się rozwijać coraz szybciej powinno poruszyć się pewne kwestie i mówić o tym publicznie, bo z tego co zdążyłem zauważyć bezpieczeństwo podczas zdjęci to na TWB temat tabu...

Drodzy Państwo, zdjęcia zdjęciami, każdy chce je robić lepiej lub gorzej ale wszystko trzeba robić z głową. Po co wam super zdjęcie z wysokiego piętra stojącej ruiny, jak nie zdążycie go opublikować? Zdjęcie z wiaduktu kolejowego? Super pomysł, kadr ekstra, niecodzienne, ale dlaczego wcześniej się stamtąd zdjęcie nie pojawiło? Bo 8 miłośników z tego miasta nie potrafiło go wymyślić? Niee - bo oni myśleli, wiedzieli, że po tym wiadukcie pociąg jeździ bardzo szybko i stojąc plecami do niego i robiąc zdjęcia skupiając się na wizjerze aparatu mogą nie zauważyć, że nadjeżdża a co gorsza uciec... Wąska droga między dwoma miejscowościami, po jednej rów, po drugiej rów, krzaki. Kierowca prowadzi przeguba wyładowanego ludźmi ponad normę z przepisową poza terenem zabudowanym prędkością, nagle na jego drogę wybiega osobnik, czasu na reakcję mało a gość staje na środku, aparat, foto i znika za krzakami, pozostaje stres, na szczęście tylko stres, bo przy złej i nagłej reakcji czy innych warunkach atmosferycznych, mogło się skończyć położeniem przegubowca do rowu i wieloma osobami, co najmniej rannymi. Na zapamiętanie osoby było za mało czasu ale każdy kolejny z aparatem to już wróg tego kierowcy.

Możecie uznać, że powyższe sytuacje to to scenariusze bajeczek, W11, Trudnych spraw czy czegoś jeszcze innego, ale nic bardziej mylnego, takie wydarzenia mają miejsce codziennie, w różnych częściach świata. Co ciekawe na kwestię bezpieczeństwa bardziej kładą nacisk miłośnicy kolei, już dawno byłem zdziwiony, jak widziałem przy torach gości z aparatami w kamizelkach, gdy czytałem komentarze pod zdjęciami typu: "Za zdjęcie minus bo stałeś na torze tyłem do kierunku jazdy", "Czy ty uważasz, że stojąc na mokrym prześle wiaduktu i robiąc zdjęcie robisz dobrze? Zdjęcie dobre ale minus za zachowanie". Jakież wojny wybuchały gdy pojawił się temat tak zwanych "łowców RP1". Zaś jeśli chodzi o naszą galerię to po negatywnym komentarzu - tylko komentarzu - od razu pojawiają się głosy krytyki, że to życie fotografującego i może robić co chce - tylko, że nikt nie patrzy na to globalnie - maszynista, który potraci takiego osobnika może być już do tego przyzwyczajony czy nie, ale to zapada mu w pamięci, niszczy psychikę, policjant przyjeżdżający na miejsce zdarzenia, lekarz - powiecie, że to ich praca, sami sobie ją wybrali, ale jednak to też ludzie i różnie reagują na każdy przypadek z osobna - wreszcie koledzy, najbliższa rodzina - to ona najbardziej będzie przezywać "jego życie i może robić sobie z nim co chce". Myślę, że trzeba jednak rozważać problemy nieco bardziej globalnie niż patrzeć tylko na siebie bo to ja jestem super, decyduje o sobie i tylko mnie interesują moje losy.

Drogie koleżanki i koledzy pamiętajcie, że hobby ma nasz łączyć w tym co robimy, sprawiać nam przyjemność, działać pozytywnie a nie być gwoździem do trumny, trumny w której spoczniemy za wcześnie, zdecydowanie za wcześnie. O tym się głośno nie mówi, media rzadko podają tego typu informacje ale wcale nie tak mało naszych "kolegów po fachu" jest po tamtej stronie, nierzadko na własne życzenie. Pomyślcie więc robiąc każde zdjęcie czy na pewno jestem bezpieczny a jeśli ryzykuję to czy ten kadr jest tego wart.

Słowem zakończenia chciałbym podziękować wszystkim, którym chciało się przeczytać cały mój wywód, szczególnie dziękuję tym którzy przeczytali go ze zrozumieniem a najbardziej tym, którzy przemyślą i zaczną myśleć przy robienie zdjęć - pamiętajcie wasze bezpieczeństwo to mniej stresu i problemów dla innych. Wypociny te nie miały na celu nikogo obrazić ani komuś dokopać, bo hobby jest po to by nas łączyć a nie dzielić, jedynie chciałem poruszyć nieco wyobraźnię, szczególnie młodych ludzi. Dziękuje za uwagę i zapraszam do merytorycznej dyskusji.
Pisany był z myślą o konkretnej galerii ale w miejscu jej nazwy można wpisać cokolwiek, także zapraszam do myślenia i dyskusji.

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Myślę że jak najbardziej masz rację, aczkolwiek wypadałoby oddzielić tutaj osoby bez wyobraźni i kompletnie bezmyślne, od miłośników mocnych wrażeń, którzy zdają sobie sprawę z zagrożenia a mimo to wlezą gdzie nie trzeba. Chociaż jeśli chodzi o mnie to i ja święta nie jestem, wiele razy robiłam zdjęcia stojąc na torach, nawet tyłem do kierunku jazdy, ale zawsze że tak to ujmę zachowywałam pewien bufor bezpieczeństwa, i nie tylko dlatego żeby mi się nic nie stało, ale także żeby nie denerwować osób prowadzących. Takie nagłe wyskakiwanie z aparatem na jezdnię, jakie opisałeś, to już jest idiotyzm. I każdy kto jeździ chociażby autem powinien zdawać sobie sprawę jaki to jest stres dla kierowcy, kiedy pieszy ci włazi prawie przed maskę. A jeśli już ktoś się uprze na jakiś ekstremalny kadr to dobrze się zabezpieczyć, chociażby wziąć do asekuracji drugą osobę, która będzie naszymi oczami z tyłu głowy. Oczywiście pomijam fakt wiaduktu z którego nie ma gdzie uciec...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Tak to chyba ważny głos, bo zaczynają się pojawiać dziwni ludzie, którzy w ogóle nie zwracają uwagi na swoje bezpieczeństwo podczas robienia zdjęć. I takiego człowieka wyłapałem nawet u nas w Galerii. Wykonywał zdjęcia autobusów w Zagłębiu, dosłownie wchodząc pod nadjeżdżający pojazd. Na razie zaprzestał tego procederu... aczkolwiek, to jest głupota. I kolejny powód do tego by prowadzący pojazdy nienawidzili nas - fotografujących :nuts:

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Kilka razy byłem współorganizatorem i koordynatorem różnych imprez. Pomysłowość co poniektórych miłośników fotografii komunikacyjnej podczas fotostopów niewątpliwie dostarczyła mi kilku siwych włosów. Myślę, że warto było to napisać

Awatar użytkownika
Rudy
Posty: 384
Rejestracja: 2009-12-06, 20:31
Lokalizacja: Wrocław/Slough UK

Post autor: Rudy »

Ja bym tu tylko po połowie zwalał na debilizm. TWB jak na razie ma jedne z najgłupszych i najbardziej restrykcyjnych zasad we wszystkich galeriach na których jestem. To ono nas nauczyło aby nie ucinać słupów czy budynków i aby broń boże nie było mleka na niebie, większość osób do tego się przyzwyczaiło na różnych galeriach i tylko takie zdjęcia przepuszczają.
Przez to większość tych młodych głupieje bo wiedzą że bez dobrego kadru itp ich zdjęcie zostanie usunięte, przez co decydują się na tak drastyczne rzeczy (czego też nie pochwalam jak osoby wyżej). Lecz z drugiej strony to nie powinno tak wpływać na ich decyzje.

Polecam zobaczyć zdjęcia z Flickra, tam większość Anglików dodaje zdjęcia i widać jakie nas style różnią i zasady.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Rudy pisze: TWB jak na razie ma jedne z najgłupszych i najbardziej restrykcyjnych zasad we wszystkich galeriach na których jestem.
To jest jedna z najgłupszych tez jakie słyszałem. To tak jakby powiedzieć, że przyczyną śmierci wielu ludzi jest to, że popisywali się przed kamerą mając świadomość, że trafią na jutuba i będą sławni, bo filmik będzie miał miliony wyświetleń i to wszystko jest wina istnienia tej strony.
NIE. Winna jest ludzka głupota i brak zdrowego rozsądku.
To samo tyczy się TWB. Jak jest się głupim, to jak się poszczęści zadziała prawo selekcji naturalnej. Mądrzy nauczą się robić lepsze zdjęcia, albo ruszą dupsko sprzed kompa i gdzieś pojadą. Niekoniecznie daleko. Wystarczy, że rowerem po za miasto i zrobią jakieś ciekawe zdjęcia. Tyle wystarczy. A tym lepiej jeśli mają kasę i pojadą gdzieś za granicę.
TWB ma takie zasady, a nie inne, bo galeria już dawno popadłaby w monotonię. Najlepszy przykład to jest Rybnik. Kilku autorów, a wystarczy, że jeden od lat dzielnie walczy o to żeby za niedługo to jedno miasto miało więcej zdjęć niż cała reszta Polski razem wzięta. Tylko wiesz w czym leży problem :?: Poziom galerii od tego nie rośnie, a zdjęcia są uznawane za zwyczajnie nudne.
Rudy pisze:To ono nas nauczyło aby nie ucinać słupów czy budynków i aby broń boże nie było mleka na niebie
Aha. To stojąc na chodniku zawsze wychodzą zdjęcia z "mlekiem", a jak wbiegniesz pod autobus to już nie :?: Twój poziom rozumowania jest chyba godny tych co narażają własne bezpieczeństwo.
Powodem niedoskonałości zdjęć jest brak doskonalenia własnych umiejętności. I to nie TWB jest czemukolwiek winne, a ludzka głupota.
Rudy pisze: Polecam zobaczyć zdjęcia z Flickra, tam większość Anglików dodaje zdjęcia i widać jakie nas style różnią i zasady.
Przykład z kosmosu, oderwany od uj wie czego. Flickr to nie jest fotogaleria transportowa. To jest po prostu portal do wrzucania zdjęć, więc trudno by były tu jakiekolwiek zasady związane z tematyka transportową.

Wystarczy z resztą wejść na główną TWB. Nie widzę tam ani jednego zdjęcia które by wskazywało, że zostało zrobione z narażeniem życia. Tylko umiejętności/dobra obróbka/dobry sprzęt/pomysł na zdjęcie/dobra miejscówka*

*opcje można łączyć

Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: irisbus »

Rudy pisze:TWB jak na razie ma jedne z najgłupszych i najbardziej restrykcyjnych zasad we wszystkich galeriach na których jestem.
Miało, bo teraz to wszystko zostaje coraz bardziej zatracone.
Rudy pisze:Przez to większość tych młodych głupieje bo wiedzą że bez dobrego kadru itp ich zdjęcie zostanie usunięte, przez co decydują się na tak drastyczne rzeczy
To raczej wynika z pchania się z motyka na księżyc, ja zaczynałem na galerii KMF, nauczyłem się tego czy tamtego i jak już znałem swoje umiejętności to pchałem się dalej wciąż się ucząc, ja bym raczej powiedział, że to chore myślenie, że konto na TWB to prestiż i cel życiowy.
Rudy pisze:Lecz z drugiej strony to nie powinno tak wpływać na ich decyzje.
O to chodzi, że można bezpiecznie zrobić ładną plenerówkę, a to właśnie młodzi "portreciarze" chcą się znaleźć jak najbliżej autobusu i myślę, że tu tkwi problem - konto na TWB jest dla nich całym życiem.
Rudy pisze:Polecam zobaczyć zdjęcia z Flickra, tam większość Anglików dodaje zdjęcia i widać jakie nas style różnią i zasady.
Każdy kraj ma swój "styl" fotografowania, wystarczy zajrzeć na niemiecka czy czeska część TWB, tam jest inny poziom i trafiają zupełnie inne zdjęcia.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

irisbus pisze: Każdy kraj ma swój "styl" fotografowania, wystarczy zajrzeć na niemiecka czy czeska część TWB, tam jest inny poziom i trafiają zupełnie inne zdjęcia.
Dodam, że w Niemczech na imprezach przez fotostop rozumie się ustawienie autobusu przy słupku przystankowym i cykanie mu zdjęć.
W Polsce zaś trzeba Ogórkiem wjeżdżać na jakąś średniowieczna fortecę przez bramę tak wąską, że autobus przechodzi na milimetry, albo taplanie Ikarusa w jakimś offroadzie. W Niemczech niepojęte.


Ale moim zdaniem podstawowym problemem jest wiek dzieciarni która teraz zdjęcia robi. Teraz aparat może mieć każdy i w tym leży problem.
Coraz młodsi oraz coraz głupsi ludzie po te aparaty sięgają. To jest problem od którego się nie ucieknie.
irisbus pisze: Miało, bo teraz to wszystko zostaje coraz bardziej zatracone.
Niestety to po części prawda. Coraz bardziej kretyńskie wymysły admina dbają o to żeby z galerią było coraz gorzej.

Mrozard
Moderator
Moderator
Posty: 1563
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Post autor: Mrozard »

Ze swojego doświadczenia wiem, że żeby nie kusiło do robienia zdjęć z niezbyt bezpiecznych miejscówek, trzeba być względnie jak najmniej mobilnym. Najczęściej na foty jeżdżę rowerem, którego nie mam gdzie zostawić (bez nóżki, bez zabezpieczenia na klucz), więc nie ciągnie mnie do miejsc typu wiadukt kolejowy, czy nawet pas zieleni rozdzielający jezdnię, bo nie rajcuje mnie myśl, że ktoś by mógł mi go ukraść jakbym go gdzieś zostawił.

Co do TWB, to poziom zdjęć spada, bo się akceptuje kandydatury od byle kogo. Stałym bywalcom nie muszę mówić, kogo mam na myśli. Później dodaje taki jeden z drugim knoty, w większości się nimi nie zajmuje, a jak ktoś bez litery próbuje coś powiedzieć krytycznego, to się go jedzie jak stąd na Kaukaz. A nowy się nie uczy i tak w koło Macieju.

Kozy

Post autor: Kozy »

Co do bezpieczeństwa: wybieganie na ulicę tuż przed jadący autobus jest zaiste wielką głupotą. Ja gdy robię zdjęcia zazwyczaj stoję na chodniku, ewentualnie podchodzę do krawężnika, aby latarnie mi nie zasłaniały autobusu. Praktycznie w ogóle nie wychodzę na pasy między jezdniami, a o wchodzeniu na wiadukty nie przeznaczone do ruchu pieszego w ogóle nie ma mowy. Fakt, parę razy widziałem dzieci z "małpkami" niemalże stojące na środku jezdni, po to tylko aby zrobić zdjęcie ulubionego wozu, co bynajmniej bezpieczne nie jest.

Co do TWB: rzeczywiście sporo się na TWB zmieniło. Kiedyś starałem się o konto na TWB. Moje zdjęcia może nie były najwyższych lotów, ale w porównaniu z 90% wysyłanych "dzieł" były całkiem przyzwoite. Starałem się, nie udało się, ale przynajmniej na forum TWB zawsze mogłem otrzymać parę przydatnych uwag dotyczących moich zdjęć. Po jakimś czasie zniechęciłem się do kandydowania o konto TWB, gdyż na TWB zaczęły się tworzyć pewne grupki użytkowników i prowadzić ze sobą "wojenki podjazdowe". Ponadto zauważyłem, że parę osób posiadających "literki" przy nickach lubi na phototransie wyżyć się za swoje nieudane życie osobiste czy zawodowe, wyzywając początkujących użytkownikach od debili czy idiotów, ponieważ małpką za 1000 zł z MediaMarktu nie potrafią zrobić zdjęcia jakości lustrzankowej, a potem jeszcze dać bloka takiemu początkującemu fotografowi, zamiast w kulturalny sposób przekazać mu co może poprawić. A takie zachowanie bynajmniej nie zachęca początkującego użytkownika do doskonalenia swoich zdjęć. Kolejna sprawa związana z wyżej wspomnianymi "grupkami". Na TWB, jak i wszędzie w Polsce, kolesiostwo jest na porządku dziennym. Są osoby, którzy są na TWB nietykalni i niezależnie od tego jakie knoty by wstawiły i tak otrzymają mnóstwo komentarzy chwalących wspaniałości tego zdjęcia. Pamiętam, że za czasów, gdy ja starałem się o konto na TWB było parę osób, które postulowały wprowadzenie systemu oceniania zdjęć rodem z kolejowego TWB, przy czym były one zazwyczaj wyśmiewane przez wyżej wspomnianych kolesi. Nie wiem jak jest teraz na TWB - czy cały czas istnieje ten pseudosystem oceniania zdjęć wyłącznie przez cenzorów, czy zwykli użytkownicy też zyskali prawo jakiejś oceny?

No rozpisałem się :) Tak to wygląda z punktu widzenia człowieka spoza TWB.

Mrozard
Moderator
Moderator
Posty: 1563
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Post autor: Mrozard »

Kozy pisze:Nie wiem jak jest teraz na TWB - czy cały czas istnieje ten pseudosystem oceniania zdjęć wyłącznie przez cenzorów, czy zwykli użytkownicy też zyskali prawo jakiejś oceny?
Każdy user może postawić plusa, ino te cenzorów są ważniejsze - dzięki nim zdjęcie trafia na główną.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jeśli mogę coś zasugerować to w tej dyskusji odstawiłbym na bok kwestię TWB. Bo to co się dzieje w plenerze - to nie jest wina TWB, ani adminów z tej fotogalerii - ale samych fotografujących.

Wydaje mi się, że ten ważny głos Irisbusa, powinien być impulsem do działań dla adminów fotogalerii - generalnie wszystkich nie tylko TWB - by pouczać, przestrzegać, w ostateczności kasować takie zdjęcia.

Przykład - nasza fotogaleria.
:strzałka: http://www.km-forum.com.pl/galeria/deta ... e_id=27390

To zdjęcie przelało już moją czarę goryczy, bo nie było pierwsze. Trzeba było zareagować ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotogaleria”