Projekty nowych wagonów tramwajowych

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o polskch konstrukcjach tramwajów...
Podi

Post autor: Podi »

Obrazek
Tu już na kolorowo.
A więc:

-Grzebią w malowaniu MPK
-Tramwaj jak Combino ze zmienionymi przodami
-Kto był w Poznaniu i widział zajezdnie Gajową puknie sie w czoło na widok wizualizacji, bo nie wiem jak oni tam chcą takie coś wyprodukować.
-Ciekawe czy wiedzą, iż nie mogą użyć alugripów, które pogrzebały troszkę Combino swojego czasu.

filimer

Post autor: filimer »

Potrzeby wymiany taboru w Polsce są na poziomie 110 wagonów rocznie (typu 105N i podobnych), przy czym jeden nowy tramwaj może zastąpić 2 stopiątki, co daje ok. 55 tramwajów rocznie , przy czym niemalże połowa tego rynku to Warszawa. Część miast sprowadza używane wagony, których eksploatacja będzie trwać co najmniej 10 lat, a maksymalnie 20. Na dzień dzisiejszy dostawy nowych tramwajów to 30 sztuk tramwajów niskopodłogowych, 2 składy i 6 doczep czynnych, co daje 35 nowych wagonów - do tego dochodzą używane tramwaje - potwierdzonych 20 sztuk używanych długich (N8S, E1) tramwajów dla Krakowa, co daje niezły wynik potwierdzonej wymiany taboru na ten rok. Warunki rynku dużych dostaw będzie dyktować Warszawa, w której Moderus szanse będzie miał raczej nikłe - pozostałe duże ośrodki będą kupować góra 20-40 sztuk pojazdów rocznie ( i to przy bardzo dobrych wiatrach) ze względu na kwestie finansowe (tabor tramwajowy to droga inwestycja). Modertans może funkcjonować niszowo na tej samej zasadzie, co wrocławski Protram, albo zostanie wykupiony przez jedno z większych producentów. Moim zdaniem w ciągu najbliższych 10 lat dojdzie do konsolidacji rynku i zostaną na nim co najwyżej 3-ej krajowi producenci (nie licząc firmy Alstom-Konstal). A jak będzie z Moderusem, to czas pokaże ;) Co do warunków produkcji - Bombardiera w zajezdni Podgórze w Krakowie da się składać, to i może Moderusa w Poznaniu będzie się dało...

Lopez

Post autor: Lopez »

Nie jest wykluczone, że modernizując 105 Modertrans będzie sprzedawał w małych dostawach swój tramwaj tu i ówdzie. Faktycznie narzuca się skojarzenie z Pro-tramem, choć ten ostatni ma przynajmniej oparcie w rodzimym MPK. Sama wizualizacja jest b. fajna. Podoba mi się bardziej niż PESA, Gekon czy Puma ( :retard: ) a nawet NGT6... No może poza tym malowaniem.

bystrzak2000

Post autor: bystrzak2000 »

TLG pisze:Autor artykułu zapomniał o mitycznym PROTRAMIE 206WrAS ;)
206WrAs powstanie, jak Modertrans zrobi dla Protramu wózki ;) Na razie Modertrans dostarczył 16 wózków MT 01H do 4 najnowszych 205WrAs. Kto wie, może współpraca się rozwinie ;)

Lopez

Post autor: Lopez »

bystrzak2000 pisze: Kto wie, może współpraca się rozwinie
ProModerusTram? ;)

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Lopez pisze:
bystrzak2000 pisze: Kto wie, może współpraca się rozwinie
ProModerusTram? ;)
Ale chyba nie aż tak, żeby doszło do fuzji ;)

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

bystrzak2000 pisze:206WrAs powstanie, jak Modertrans zrobi dla Protramu wózki Na razie Modertrans dostarczył 16 wózków MT 01H do 4 najnowszych 205WrAs. Kto wie, może współpraca się rozwinie
Sądzę, że największą szansę przebicia miałoby po prostu konsorcjum Modertransu i Protramu.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

ZwierZ pisze:jeden nawet model pod Polski rynek robi (Bombardier ? naprowadźcie mnie prosze ::>).
Alstom.
TLG pisze:Sądzę, że największą szansę przebicia miałoby po prostu konsorcjum Modertransu i Protramu.
O. Tylko ciekawe, czy będą chcieli coś razem zrobić :P
filimer pisze:Co do warunków produkcji - Bombardiera w zajezdni Podgórze w Krakowie da się składać, to i może Moderusa w Poznaniu będzie się dało...
Nie wiem, jak to Podgórze wygląda, ale na pewno jest nowocześniejsze od szopy na Gajowej.

A co do wyglądu Moderusa... Ta wizualizacja to tylko przemalowane Combino z nowym przodem i tyłem, pokazuje to olewczy stosunek Modertransu do ludzi, podobnie jak start w przetargu w Bydgoszczy. Czasy się zmieniły, gdyby Modertrans startował z takim czymś 5 lat temu to miałby szanse, teraz poza Poznaniem zapewne zniknie w tłumie...

bystrzak2000

Post autor: bystrzak2000 »

KKS pisze:A co do wyglądu Moderusa... Ta wizualizacja to tylko przemalowane Combino z nowym przodem i tyłem, pokazuje to olewczy stosunek Modertransu do ludzi, podobnie jak start w przetargu w Bydgoszczy. Czasy się zmieniły, gdyby Modertrans startował z takim czymś 5 lat temu to miałby szanse, teraz poza Poznaniem zapewne zniknie w tłumie...
Możesz uzasadnić?
Mając do dyspozycji tylko tę wizualkę, mogę tylko stwierdzić, że wyglądem przewyższa Pumę, Pesę i inne cuda jeżdżące po Polsce...

[ Dodano: 03 Lut 2008 21:18 ]
KKS pisze:O. Tylko ciekawe, czy będą chcieli coś razem zrobić :P
Protram może by chciał, w końcu wózki z Modertransu powędrowały do 205WrAs. Modertrans też może by chciał, w końcu im te wózki sprzedał ;)

ppln

Post autor: ppln »

bystrzak2000 pisze:Mając do dyspozycji tylko tę wizualkę, mogę tylko stwierdzić, że wyglądem przewyższa Pumę, Pesę i inne cuda jeżdżące po Polsce...
Mnie odrzuca malowanie (te żółte rozrzucone bez sensu plamy).
I zastanawia mnie dlaczego producent nie umieścił drzwi symetrycznie (jak chyba w każdym modelu 100%LF)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

ppln pisze: Mnie odrzuca malowanie (te żółte rozrzucone bez sensu plamy).
Lepsze to niż jakieś kolejne schematyczne malowanie.
A na dodatek nie wiem jak wam, ale przynajmniej mi kojarzy się to z tym znaczniek MPK z tym takim szlaczkiem żółtym.

bystrzak2000

Post autor: bystrzak2000 »

ppln pisze:Mnie odrzuca malowanie (te żółte rozrzucone bez sensu plamy).
Malowanie to nie problem, można zmienić.
ppln pisze:I zastanawia mnie dlaczego producent nie umieścił drzwi symetrycznie (jak chyba w każdym modelu 100%LF)
Podobnie jak w Combino tamten człon jest krótszy od członu nr 2. W artykule było napisane, że ma być także wersja z normalnym czwartym członem.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Podi pisze:Kto był w Poznaniu i widział zajezdnie Gajową puknie sie w czoło na widok wizualizacji, bo nie wiem jak oni tam chcą takie coś wyprodukować.
Rozumiem Cię, ponieważ widziałem zajezdnię Gajową. Natomiast, jeżeli jednak Modertrans - pomimo warunków w jakich działa - podejmuje się produkcji takiego wagonu (faktycznie niesamowicie zbliżonego do poznańskiego Siemensa Combino), to oznacza, że wiedzą co czynią. A po za tym, jeśli produkcja Moderusa Gamma miałaby się jakoś rozwinąć w przyszłości, to przecież zawsze można wykupić gdzieś działkę i postawić halę z prawdziwego zdarzenia. A w niej rozwinąć produkcję seryjną ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

bystrzak2000 pisze:Możesz uzasadnić?
Mając do dyspozycji tylko tę wizualkę, mogę tylko stwierdzić, że wyglądem przewyższa Pumę, Pesę i inne cuda jeżdżące po Polsce...
Uzasadnić? Praktycznie nic w tej wizualizacji nie zrobili, to jest zerżnięte z Combino, cała inwencja twórcza polega na tym, że zmienili przód i wymyślili sobie malowanie. Swoją drogą, kolejne Moderusy Alfa dla Poznania też mają być pomalowane w szlaczki ("bo nowocześnie") i to mnie martwi. Może kupimy sobie coś dobrego do picia, weźmiemy się w parę osób z tego forum i też zrobimy wizualizację Combino z własnym przodem? Jestem ciekaw, jak Modertrans chce takie coś zrobić, zwłaszcza na tej szopie. Skończy się na tym, że będzie kosztował tyle co kombinerka, wszystkie części kupią od Siemensa a i tak zepsują.
J-31 pisze:A po za tym, jeśli produkcja Moderusa Gamma miałaby się jakoś rozwinąć w przyszłości, to przecież zawsze można wykupić gdzieś działkę i postawić halę z prawdziwego zdarzenia. A w niej rozwinąć produkcję seryjną
I tak będą się musieli z Gajowej wynieść.

bystrzak2000

Post autor: bystrzak2000 »

KKS pisze:Praktycznie nic w tej wizualizacji nie zrobili, to jest zerżnięte z Combino, cała inwencja twórcza polega na tym, że zmienili przód i wymyślili sobie malowanie.
I wygląda lepiej od Combino, którego przód psuje cały dobry wygląd tramwaju. A poza tym Pesa też jest zerżnięta żywcem z Cityrunera, i co? Jakoś zrobili ten tramwaj :)
Skoro piszą, że zrobią, to dajmy im czas, choć na razie wierzę w ten tramwaj tak samo, jak w tramwaj z Solarisa ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

I wygląda lepiej od kombino, którego przód psuje cały dobry wygląd tramwaju.
Kwestia gustu jak wygląda, mnie się bardziej złombina podobają.
Pesa też jest zerżnięta żywcem z Cityrunera, i co?
Nie aż tak.

ppln

Post autor: ppln »

bystrzak2000 pisze:A poza tym Pesa też jest zerżnięta żywcem z Cityrunera, i co?
I bardzo dobrze bo można używać tych samych podnośników :)

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

bystrzak2000 pisze:A poza tym Pesa też jest zerżnięta żywcem z Cityrunera
Tu się nie zgodzę.

bystrzak2000

Post autor: bystrzak2000 »

TLG pisze:Tu się nie zgodzę.
A dlaczego? Siedząc we wnętrzu 120N ma się wrażenie jakby się siedziało w Citurunerze ;)

OZZY

Post autor: OZZY »

No dokładnie :D sufit jest bardzo podobny, obudowa wózków - identyczna (nagrzewnice są w tych samych miejscach co w CR, tyle że nie stanowią tak ładnej całości jak w w.w., poza tym siedzenia pod kątem) do tego dochodzi zabudowa przegubów od środka itp...
Właściwie to chyba się zbiorę i wykonam fotograficzne porównanie tak żeby "otworzyć oczy niedowiarkom" ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor produkcji krajowej”