Maksymalna długość tramwaju w Polsce

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o polskch konstrukcjach tramwajów...
wlocek369
Posty: 278
Rejestracja: 2009-05-10, 19:37
Lokalizacja: Włocławek

Maksymalna długość tramwaju w Polsce

Post autor: wlocek369 »

Pesa "Krakowiak" która tymczasowo (miejmy nadzieję) ma oznaczenie 2014N który jest obecnie najdłuższym pojedynczym tramwajem jaki będzie poruszał się po polskich torach. jest chyba też pierwszym do transportu którego użyto aż 2 specjalistycznych naczep aby przetransportować pojedynczy skład.
(tzn być może wcześniej był 405N-Kr ale nigdzie nie ma dowodu na to ile i jakich użyto naczep do jego transportu)

Trochę szkoda że 2014N jest asymetrycznej długości. tzn podział wagonu na pół nie wypada dokładnie na przegubie.

co do długości to 2014N ma 42,83 m tzn że zostało jeszcze 22,17 m (dawnej było by 9,17 m) limitu jakiej długości może być pojedynczy tramwaj/zespół wagonów (połączonych tramwajów)
Czy to oznacza że do obecnie produkowanych tramwajów potrzeba będzie już po kilka naczep aby przetransportować pojedynczy skład.
A swoją drogą to ciekawe jaki może być najdłuższy tramwaj jaki może przewieźć na pojedynczej naczepie (platformie). mi wychodzi że jest to 120NaS mający 31,82 metra. No chyba że się mylę i najdłuższym tramwajem jaki można przewieźć bez jego dzielenia jest pierwsza wersja 120N mająca 30,12 metra.


---------------------------------------------------------------------------------------
Adminie/Moderatorze jeżeli uważasz że ten temat łączy się tematycznie z tematem "Najdłuższy tramwaj Kursujący w Składzie" to proszę bardzo o ich połączenie i nadanie im tematu: "Maksymalna długość tramwaju w Polsce"

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Maksymalna długość tramwaju w Polsce

Post autor: J-31 »

Przewieźć jednorazowo taki długi wagon to jedna sprawa - zresztą nie łatwa dla przewoźnika. Takie transporty są dosyć dobrze przygotowane pod względem logistycznym, jednakże jest to akcja jednorazowa (razy tyle ile będzie wagonów do przewiezienia) - ale ten tramwaj potem musi samodzielnie poruszać się po torowisku.

Pół bidy jak to jest torowisko wydzielone z jezdni, ale w Krakowie jest sporo linii tramwajowych - tych obsługiwanych przez najdłuższe pociągi tramwajowe (SGP E1 + C3, "ufoki" oraz Protram 405N-Kr) - które poprowadzone są przez ciasne krakowskie Śródmieście. ;)

Oznacza to, że taki wagon lub skład musi lawirować pośród nie tylko innych uczestników ruchu kołowego, ale również pieszych i rowerzystów.

Ja sam, podczas jednej z moich krakowskich wizyt, specjalnie zapolowałem na Protrama 405N-Kr, by go obejrzeć, sfocić i sfilmować. W jedną stronę jechałem w pierwszym członie i - Uwierz mi - zrobiło mi się naprawdę baaardzo dziwnie, jak na jednym z takich zakrętów, odwróciłem głowę i zobaczyłem sporą część tramwaju a na dalekim końcu ostatni człon. Wielki szacun dla motorniczych :cool:

Motorniczy nawet nie wie co dzieje się w ostatnim członie. A trzeba dodać, że wykolejenia wagonów w Krakowie są na porządku dziennym. O szalonych rowerzystach, wciskających się wszędzie - już nawet nie wspomnę... mimo to MPK kupuje kolejne, jeszcze dłuższe wagony. Czyli, że system działa, a takie wagony są potrzebne i nie zagrażają innym ;)

Mam jednak dziwne wrażenie, że "krakowiaki" to będą chyba jednak najdłuższe wagony. W pozostałych polskich miastach, nawet na Górnym Śląsku nie ma potrzeby eksploatacji, aż tak długich wagonów ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Maksymalna długość tramwaju w Polsce

Post autor: pmaster »

Motorniczy nawet nie wie co dzieje się w ostatnim członie.
A nie ma kamerki?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Maksymalna długość tramwaju w Polsce

Post autor: J-31 »

A co mu da kamerka w czasie jazdy ? Driver musi przede wszystkim widzieć co ma przed sobą ;)

Awatar użytkownika
Coffee
Posty: 1499
Rejestracja: 2006-05-19, 16:21
Lokalizacja: Kraków - Borek Fał.
Kontakt:

Re: Maksymalna długość tramwaju w Polsce

Post autor: Coffee »

wlocek369 pisze:tzn być może wcześniej był 405N-Kr ale nigdzie nie ma dowodu na to ile i jakich użyto naczep do jego transportu)
Słabo szukasz. 405N-Kr też został przywieziony na dwóch lawetach.


---------------------------------------------------------------------------------------
Adminie/Moderatorze jeżeli uważasz że ten temat łączy się tematycznie z tematem "Najdłuższy tramwaj Kursujący w Składzie" to proszę bardzo o ich połączenie i nadanie im tematu: "Maksymalna długość tramwaju w Polsce"[/quote]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor produkcji krajowej”