[BAHN] Symulacja

Forum poświęcone symulatorom, takim jak: Maszyna, Vbus itp...
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [BAHN] Pojazdy

Post autor: Przemek »

Panie górnik, wystarczyło wejść w temat "Bahn Symulacja", to byś się dowiedział.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: J-31 »

mati555 pisze:J-31, ja mam pytanie. Czy ty stworzyłeś jakąś symulacje i ją udostępniłeś?
Kędzior Ci właściwie odpowiedział - więc przeniosłem Wasze posty do właściwego tematu. A co do Twojego pytania ja mam generalnie dwie symulacje. Jedną zrobiłem sam, ale w 2006 roku porzuciłem ją na rzecz wspólnego projektu z Neo... i właściwie od tego naszego miasta, którego w 2006 roku obaj stworzyliśmy nadal rozbudowuję już samodzielnie symulację. No i jest problem z jej udostępnieniem. Ponieważ sama symulacja ma już na dzień dzisiejszy coś ponad 26MB - i o dziwo wciąż się nie zawiesza, choć coraz bardziej są z nią problemy.

Natomiast pliki towarzyszące tej symulacji ważą co prawda mniej niż ta symulka, ale jest ich taka ilość, że po prostu trudno to spakować.

Aktualnie do swojej mega symulacji dodałem spore miasto - Vraznej, którego użyczył mi 2 lata temu jeden z naszych użytkowników. Vraznej jest już od kilkunastu dni częścią symulacji, jest już połączone infrastrukturą drogową i kolejową z pozostałymi miastami w mega symulacji. Również liniami autobusowymi PKS (aktualne do miasta docierają 3 linie PKS) i kolejowymi (na razie dwie linie pasażerskie, docelowo później towarowe).

Natomiast w samym mieście już kursuje metro (4 linie), tramwaje (11 linii) i dwie linie kolejowe SKM (S40 i S41).

Aktualnie wprowadzam do miasta autobusy, modele już są przygotowane, będzie MPK (linie 1xx) + ajenci (linie 2xx). Kilka linii w Centrum już funkcjonuje.

Tabor:
- SKM - Newag 19WE
- linie kolejowe międzymiastowe - PESA ED74 i szynobusy dwu członowe
- tramwaje: Amway N10, N32 i N60
- metro - nie mam własnego taboru wykorzystałem dostępny w Bahnie
- Autobusy:
1. MPK: Goplan, Silent Killer, Solaris, Autosan M09LE i V8C "Vetlina". Wędlina to będzie wszędzie, ale pozostałe wymienione marki będą stacjonować w poszczególnych zajezdniach (planuję trzy, dwie już funkcjonują)

2. Ajent: Pol-Trans Łaziska, dwie zajezdnie:
DP1 => Gopel-MAN NM223, MAN NL222, NL223CNG, NG312, NG3x3 CNG (północna lewa strona miasta)
DP2 => MAZ 203 i Maz 205 (południowa prawa strona miasta)

3. Ajent fikcyjny 1 (bez nazwy): Neoplany N4009, N4016 i N4021

4. Ajent fikcyjny 2 "Nord": żółte autobusy Goplan Citiliner 12 i Citiliner 18. Jak sama nazwa wskazuje będzie funkcjonować na dalekiej północy miasta, zajezdnia już jest, tabor lada chwila wyjedzie na linie 2xx.

Screeny zapodam później, bo chwilowo jestem po za domem ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: J-31 »

Obiecałem screeny i oto one.

Jako pierwszy Vraznej, to jest najnowsze miasto dodane do symulacji

:strzałka: http://iv.pl/images/91261373692821012202.png
:strzałka: http://iv.pl/images/01928683024319922112.png

A to już cała symulacja. Te białe kropki to pojazdy. Im bardziej biało w mieście, tym większy ruch :mruga:
:strzałka: http://iv.pl/images/68035844174387306700.png

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Witam. Zainteresowałem się programem bahn i chcę stworzyć swoją symulację miasta w tej grze. Nie mogę znaleźć nigdzie poradnika [wujcio google nie pomógł] więc piszę to tutaj. Jest gdzieś jakiś poradnik albo osoba która może mi udzielić informacji?

Awatar użytkownika
NEO
Posty: 502
Rejestracja: 2004-12-09, 13:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: NEO »

Zależy o co dokładnie chodzi. Jak coś zapraszam na PW lub GG.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: J-31 »

kubex pisze:Witam. Zainteresowałem się programem bahn i chcę stworzyć swoją symulację miasta w tej grze. Nie mogę znaleźć nigdzie poradnika [wujcio google nie pomógł] więc piszę to tutaj. Jest gdzieś jakiś poradnik albo osoba która może mi udzielić informacji?
Nie wiem, czy się nie zdubluję z Neo, ale postaram Ci się coś napisać na początek. Na początku zrobić coś prostego, łatwego, a komplikować można później - jak się Rozkręcisz.

I od początku:

Jak Uruchomisz Bahna to otworzą Ci się dwa okienka
:strzałka: http://www.iv.pl/images/03820086530453724104.png

Jak sobie wyrysować drogę. Używasz klawiatury numerycznej, ale najpierw zaznacz sobie na zielonym polu kursorem miejsce, gdzie Chcesz zacząć rysować. Potem Możesz poruszać się strzałkami.

:strzałka: Klawisz F6 to jest przejście z jednego okienka na drugie.
:strzałka: kombinacja klawiszy Ctrl+R to jest kierunek rysowania (lewo, prawo, góra, dół)

Tam jest więcej skrótów powiązanych z kombinacją klawiszy - ale nie będziemy się teraz w to zagłębiać

A zatem Zaznacz miejsce na zielonym polu i np. naciśnij 1 ;)

Na górnym okienku znajdziesz kilka klawiszy ze strzałkami. Ja Zaznaczyłem Ci na zielono klawisze przejścia pomiędzy arkuszami z elementami. Droga składa się nie tylko z linii prostej, ale również z łuków, skrzyżowań, rozjazdów (zwrotnic), przystanków (Stops), przystanków końcowych (Timing Pots - tutaj wpisujesz rozkład jazdy), zajezdni (Depots), ograniczeń prędkości i innych funkcji związanych z konkretnymi właściwościami danej linii.

Te "właściwości" to takie ciekawostki i smaczki które np. mogą dotyczyć komunikacji kolejowej, np:
- pociąg przykładowej linii X, który ma zmienić czoło na torze i wrócić (tj. przejechać po zwrotnicy na drugi tor), ale jadący tym samym torem pociąg linii Y ma przez ten punkt przejechać prosto.
- inny przykład, pociągi prowadzone lokomotywami mają to do siebie, że na końcowej stacji lokomotywa odłącza się od składu i po drugim torze objeżdża skład, by połączyć się z nim po drugiej stronie - i ten element można łatwo zaprogramować.
- i jeszcze inny przykład, pojazd linii X, ma dwa razy przejechać przez ten sam punkt A, ale raz ma pojechać prosto, a drugi raz ma skręcić. I do tego służą właśnie wspomniane "właściwości"

Jednak na razie nie będziemy się w to zagłębiać ;)

:strzałka: http://www.iv.pl/images/74580058053856800971.png

Różne są rodzaje dróg. Mamy drogi kołowe, tory i linie wodne. a zatem w symulacji - jak w realu - obok siebie może jechać autobus, jechać pociąg (tramwaj) i płynąć statek. Drogi i tory mają różne kolory. Jednak ich kolorystyka nie ma znaczenia.

Natomiast o ile statki pływają osobno. O tyle tramwaj może poruszać wspólnie z autobusem po jednej drodze ;)

:strzałka: http://www.iv.pl/images/73771642723365445222.png

I trzeci screen. Zachęcam Cię do zrobienia na początek czegoś bardzo prostego. Schemat pokazałem Ci powyżej. :cool:

Tyle na początek ;)

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Chodzi mi o poradnik krok po kroku.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: J-31 »

A Zajrzałes na stronę Inlogu ? ;)

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

J-31, właśnie o coś takiego mi chodziło tylko że gdy pisałem swój post to ty wysyłałeś swój ;) .
Tylko jedno jeszcze małe pytanie, czy można czymś zastąpić numpada którego nie posiadam?

Awatar użytkownika
mati555
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-10, 16:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: mati555 »

Myszką ;) Zamiast naciskania klawiatury posługujesz się myszką. Najlepiej nauczyć się metodą prób i błędów.

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Dobrze, zrobiłem trzy-przystankowy system:
http://hostmat.eu/images/27628589047499798807.png
Ale za Chiny nie potrafię wystartować tramwaju... Ma ktoś jakieś dobre rady dla mnie?

Awatar użytkownika
jakubg1
Posty: 42
Rejestracja: 2011-12-24, 22:33
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: jakubg1 »

Jak chcesz ustawić tramwaj, musisz go najpierw zainstalować. Potem wybierasz "Pociągi :strzałka: Nowy pociąg" i masz takie okienko:
Obrazek
1 - ustalasz linię (jeśli pierwsza, dajesz 1, jeśli 2 dajesz 2 etc. etc.)
2 - ustalasz zajezdnię (strzałki w górę/w dół) masz 1 zajezdnię więc naciśnij strzałkę w górę/w dół,
3 - prędkość maksymalna (zalecam 40-80 km/h, najlepiej jak wiesz jaki jest vmax danego pociągu,
4 - ustalasz czas postoju na przystanku (w tym przypadku od 20 do 40 sekund, losowo),
5 - wybierasz pociąg (klikasz to, wybierasz tramwaj jaki chcesz z listy po prawej stronie) i klikasz 2 razy na tramwaj, wagony doczepne przez kliknięcie dwukrotne wagonu doczepnego,
6 - wypuszcza pociąg.
Jeśli nie działa klikasz 2 razy na zajezdnię i ją rejestrujesz (wpisujesz nazwę np. DP1) i rejestrujesz.
Mam nadzieję że to zrozumiałe ;)

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Dzięki!
Resztę już sam ogarnę z moją podstawową zdolnością angielskiego :mruga: .

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: J-31 »

Jak będziesz miał problem z angielskim w Bahnie, to daj znać. Polish Translation Group zawsze do usług :mruga:

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Spoko, z angielskiego mam dyplom [ogólnopolski konkurs, 13 czy 14 miejsce... szkoda że to było trzy lata temu :( )

Awatar użytkownika
NEO
Posty: 502
Rejestracja: 2004-12-09, 13:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: NEO »

To nie lepiej ściągnąć sobie tłumaczenie do BAHN-a :?:

Awatar użytkownika
jakubg1
Posty: 42
Rejestracja: 2011-12-24, 22:33
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: jakubg1 »

Tu masz bezpośredni link do tłumaczenia BAHN 3.88r1.
http://www.jbss.de/exe/b388r1_pl.zip
Wkładasz to do głównego folderu BAHNa, rozpakowywujesz i w BAHNie wchodzisz w "Options :strzałka: Language :strzałka: to pierwsze z listy (nie pamiętam jak się ta opcja nazywa :D ) i wybierasz plik b388r1_pl. Czasem się zdarza, że aby zadziałało trzeba uruchomić ponownie BAHNa.

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Cóż, a wiecie jak rozwiązać coś takiego:
Obrazek
(czerwone strzałki pokazują jak ma to wyglądać)

Awatar użytkownika
mati555
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-10, 16:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: mati555 »

Niestety w bahnie na jednym prostokącie może być tylko jedna ścieżka, więc musisz obok postawić ulicę.

Awatar użytkownika
jakubg1
Posty: 42
Rejestracja: 2011-12-24, 22:33
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: jakubg1 »

Niekoniecznie, ja mam rozbudowaną symulację z ogromną ilością kolokwialnie mówiąc "kuriozalnych" skrzyżowań. Jak dasz drogę i ścieżka tramwajowa będzie ją przecinała, autobus pojedzie dalej zachowując swój kierunek. Problem ze zwrotnicami dla dróg i jednocześnie prostą ścieżka dla tramwajów można rozwiązać (aby ładnie wyglądało z tego "elementu" należy usunąć kontur, na załączniku jest pokazany ten element).
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Symulatory”