Jelcz Berliet PR100

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Jelcz...
Dawcio

Jelcz Berliet PR100

Post autor: Dawcio »

Właśnie mam pytanie, czy w jakimś miejście jeszcze jeżdżą. W Pile było takich chyba około 8, ale już wycofano je w 2001. Więc czekam na jakieś informacje, a w miarę możliwości jakieś zdjęcia w/w autobusu eksploatowanego jeszcze do dziś.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

W PKS albo KPPU Kraków może mają takie jeszcze. Obecnie KMKM W-wa odkupiła jednego stamtąd i jest w trakcie remontu ha historyczny.

Kuba

Post autor: Kuba »

W Polsce to juz ich chyba nie ma niewiele, ja kiedyś widziałem jednego we Francji, ale nie mam zdjęcia :]

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Mam nadzieję, że ta wiadomość zainteresuje kol. Dawcio.

Otóż w Warszawie - oprócz Jelcza Berlieta PR100 kupionego przez KMKM, o którym wspomniał Piotrek_2274 - ostatnio pojawiło się mnóstwo ... Renault PR 100. :)

Są to praktycznie te same autobusy co Berliet PR100. Bodajże jeszcze w latach 70-tych, Renault wykupił akcje Berlieta i przejął jego produkcję. W latach 80-tych naprodukował mnóstwo tych autobusów w wersji PR 100, PR 100 MI, PR 100.2, PR 180, PR 112 i PR 182 (o ile się nie mylę).

I właśnie wersje PR 100 MI oraz PR 100.2 (najwięcej), pojawiło się w Warszawie. Eksploatuje je tylko firma "Mobilis" w Izabelinie. Obsługują one linie "darmobusowe" do Janek, a także najnowszą do Galeria Mokotów.

Ostatnio na ul. Wilanowskiej - codziennie o godz. 17-stej - pojawia się jakiś nie zidentyfikowany PR 100.2 z ... oknami odsuwanymi. Wg. mojego wywiady on też należy do Mobilisa. Autobus jest biało -granatowy, ma reklamę PLUS GSM i obsługuje pracowniczą linię dowozową. Nie wiem dokąd. :o:

Zdjęcia warszawskich Renault PR 100 w albumie. ;)

album_cat.php?cat_id=19

album_cat.php?cat_id=19&sort_method=pic ... C&start=12

Przykład różnic:
:strzałka: Renault PR 100 MI (produkcja do ok. roku 1985)
album_page.php?pic_id=364

:strzałka: Renalut PR 100.2 (produkcja od ok. roku 1985)
album_page.php?pic_id=363

To są autobusy lat 80-tych.

Po za tym w Warszawie, na ul. Emilli Platter stoi pierwotna wersja Renault PR 100 . Jest to pojazd jeszcze wcześniejszy od PR 100 MI wywodzący się bezpośrednio z Berlieta PR 100. Mam jego zdjęcia. Postaram się je dodać później. Autobus nie jest na chodzie, po prostu stoi jako złom. ;)

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

J-31 pisze:Po za tym w Warszawie, na ul. Emilli Platter stoi pierwotna wersja Renault PR 100 . Jest to pojazd jeszcze wcześniejszy od PR 100 MI wywodzący się bezpośrednio z Berlieta PR 100. Mam jego zdjęcia. Postaram się je dodać później. Autobus nie jest na chodzie, po prostu stoi jako złom.
Podobno kiedyś był w nim barek i pochodzi z Olsztyna (ma resztki numeru 798, na filmie była linia A.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Była, bo teraz już nie ma. A przynajmniej wtedy, kiedy go fociłem ;)

Dawcio

Post autor: Dawcio »

Dziękuję Ci bardzo J-31 za te informacje. Na prawdę pomogło mi to. Więc wiem, że jeszcze jeżdżą w Warszawie na liniach bezpłatnych. U mnie w Pile były 2 Renualty PR100 i 7 Berlietów PR100. (z tego co wiem).

Jeszcze raz dziękuję za informacje. :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Dzięki, drobnostka. Oprócz wymienionych pojazdów w Koszalinie, myślę, że powinny być jeszcze eksploatowane, przegubowe Renault PR 180.

Pozwól wobec tego, że dodam kilka - może nie najlepszych - zdjęć unieruchomionego Renault PR 100. Pisaliśmy o nim obaj z kol. Piotrek_2274. :)

Dawcio, mam nadzieję, że Cię one zainteresują ;)
[img=http://img367.imageshack.us/img367/6822/pr17vu.th.jpg]

[img=http://img390.imageshack.us/img390/6757/pr29ey.th.jpg]

[img=http://img372.imageshack.us/img372/4814/pr35hn.th.jpg]

Zdjęcia nie są najlepsze, ponieważ autobus stoi w dość ciasnym miejscu pomiędzy drzewami. A z drugiej strony często go zasłaniają autobusy prywatnych firm. ;)

56247

Post autor: 56247 »

Ten Renault,stoi na Emilce od ładnych paru lat.Chyba od 1998.Jeszcze piłem w nim kawę,gdy funkcjonował tam bar.Może zrobimy "zrzutę" i zafundujemy sobie Renówkę?.Będzie to wóz klubowy KMF.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

56247 pisze:Ten Renault,stoi na Emilce od ładnych paru lat.Chyba od 1998.Jeszcze piłem w nim kawę,gdy funkcjonował tam bar.Może zrobimy "zrzutę" i zafundujemy sobie Renówkę?.Będzie to wóz klubowy KMF.
Taaak ? I co potem ? :mruga:

Dawcio

Post autor: Dawcio »

Dziękuję Ci J-31 za te zdjęcia. Pamiętam, że te 2 Renualty PR110 wyglądały podobnie do tego, którego zdjęcia pokazałeś. Miały wtedy numery 184 i 185.

Pozdrawiam.

Bartek

Post autor: Bartek »

Mam pytania, czy ktoś wie coś więciej na temat warszawskiego PR-100. Czy ktoś posiada jego zdjęcia?? Chodzi mi o tego z KMKM-u.

56247

Post autor: 56247 »

J-31 pisze:
56247 pisze:Ten Renault,stoi na Emilce od ładnych paru lat.Chyba od 1998.Jeszcze piłem w nim kawę,gdy funkcjonował tam bar.Może zrobimy "zrzutę" i zafundujemy sobie Renówkę?.Będzie to wóz klubowy KMF.
Taaak ? I co potem ? :mruga:


...a potem-"W Polskę idziemy,drodzy Panowie"... :rotfl: :lol:
A raczej-jedziemy.

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

pr110 pisze:Mam pytania, czy ktoś wie coś więciej na temat warszawskiego PR-100. Czy ktoś posiada jego zdjęcia?? Chodzi mi o tego z KMKM-u.
http://www.przegubowiec.com/bus/katalog/kmkm/pr100.htm Tutaj są fotki i można sobie o nim poczytać.

A jak mam takie pytanko: Czy w Polsce istnieją jeszcze PR100 zmontowane w Jelczu? Bo wszystkie jeżdżące obecnie są sprowadzane z Francji.

Bartek

Post autor: Bartek »

Dzięki za linka bardzo mi sie przydał.

emes133

Post autor: emes133 »

W Mielcu jeździł taki Jelcz PR100 , przybył tu już w styczniu 1973 roku! Był to wóz z serii informacyjnej Jelcza przeznaczony do testów. Trafił do WSK Mielec , jako wóz do przwozu pracowników. Mam gdzies nawet artykuł prasowy wraz ze zdjęciem opisujący to wydarzenie. Obecnie chyba nie ma w Polsce oryginalnych Jelczy PR100. A może się mylę????

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

emes133 pisze:W Mielcu jeździł taki Jelcz PR100 , przybył tu już w styczniu 1973 roku! Był to wóz z serii informacyjnej Jelcza przeznaczony do testów. Trafił do WSK Mielec , jako wóz do przwozu pracowników. Mam gdzies nawet artykuł prasowy wraz ze zdjęciem opisujący to wydarzenie. Obecnie chyba nie ma w Polsce oryginalnych Jelczy PR100. A może się mylę????
Emes133, a czy Mógłbyś zeskanować to zdjęcie. :)

A co do oryginalnych Jelczy PR 100, to jest zdaje się tylko jeden. Stoi w Warszawie w zakładach Norblina, przebudowany na autobus "akumulatorowy". Pisaliśmy o tym. ;)

[ Dodano: 2006-01-09, 10:01 ]
To co mnie niesamowicie śmieszy to fakt, że w latach 70-tych w Warszawie ten autobus był niesamowicie przeklinany zarówno przez obsługę techniczną MZK (częste awarie), jak i przez pasażerów, którzy musieli się w nich tłoczyć...

... a dzisiaj miłośnicy komunikacji miejskiej pytają się o te autobusy (zresztą słusznie), a wręcz dąży się do tego, przynajmniej w Warszawie, aby mieć jego replikę. :lol:

Bartek

Post autor: Bartek »

Tato mi opowiadał, że ten nasz mielecki Berliet miał skrzynie biegów automatyczną i był niebiesko-kremowy, czy cały niebieski, już nie pamietam dokładnie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

pr110 pisze:Tato mi opowiadał, że ten nasz mielecki Berliet miał skrzynie biegów automatyczną i był niebiesko-kremowy, czy cały niebieski, już nie pamietam dokładnie.
Wow. Extra, tego nie wiedziałem. Oczywiście w dalszym ciągu - jeśli tylko Masz możliwość - to prosiłbym o zeskanowanie tego zdjęcia. Wiele by pomogło.

A jeśli trochę cofamy się ze wspomnieniami nt. Jelczy Berlietów PR 100. To w jednym z odcinków serialu "40-o latek" widać kremowo ciemno zielonego Berlieta PR 100 obsługującego płytę lotniska. Na filmie autobus podjeżdżał pod samolot (Tupolew TU 134). Niestety nic więcej na temat tego pojazdu nie wiemy. :cry:

Bartek

Post autor: Bartek »

Emes i co z tym zdjęciem, zeskanujesz je??

[ Dodano: 2006-01-14, 10:05 ]
Widziałem w zeszłym roku Berlieta pr100 jak jechałem na "zieloną szkołę" nad morze, jechałem pociągiem z Dębicy i zaraz po ruszeniu ze stacji zobaczyłem żółtego Berlieta wyglądał na jeżdżącego chociaż stał na jakimś parkingu w liesie, to było w kierunku od Dębicy do Tarnowa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jelcz”