Zajezdnia tramwajowa nr VI – Dąbie

Zajezdnia tramwajowa zlokalizowana przy ul. Tramwajowej, to pierwszy tego typu obiekt na ziemiach wrocławskich. Powstała w 1880r. pierwotnie jako zajezdnia pierwszej wrocławskiej trakcji tramwajów konnych. Właścicielem tego obiektu była BSEG. W 1911r. przeszła w posiadanie spółki SSB (Strassenbahn Breslau), zaś rok później rozpoczęto jej rozbudowę, zakończoną 1 maja 1913r. Powstały dwie hale, warsztaty, kotłownia, kuźnia i umywalnia. Wzniesiono też budynek administracyjny i mieszkalny w południowej części placu. W latach 1934-1935 na terenie obiektu powstała stacja trafo. Cztery lata później obiekt został przejęty przez spółkę Breslauer Verkehrsbetriebe (BVB), które stało się wówczas monopolistą w komunikacji tramwajowej w tym mieście.

Zajezdnia nie ucierpiała podczas działań wojennych Festung Breslau, mało tego – w trakcie trwania operacji, nadal działała. Po II wojnie światowej, obiekt wznowił działalność w dniu 22 sierpnia 1945r.

Obecnie obiekt nadal służy jako zajezdnia tramwajowa. Stacjonuje tu głównie tabor rodzimego producenta tramwajów – Konstal, głównie typ 105Na, po remontach w różnym okresie czasowym. Wpisany do rejestru zabytków nr A/990/1-8 z dnia 15.01.2007r.

Przyszłość tej zajezdni w obecnym kształcie, jest jednak niepewna. MPK z powodów finansowych zamierza pozbyć się tego obiektu. Mówi się o planach stworzenia tu muzeum komunikacji miejskiej, inne źródła mówią o planach powstania marketu w tym budynku.

Zdjęcia tramwajów stacjonujących na zajezdni VI Dąbie w Fotogalerii Transportnews

  

wrocławskie forum komunikacyjne

twitter