Komunikacja miejska w Kołobrzegu
Kołobrzeg to jedno z wakacyjnych kurortów, największe i najpiękniejsze polskie uzdrowisko. To także jedno z wielu polskich nadmorskich miast, które posiadają własny system komunikacji miejskiej.
Kołobrzeską komunikację miejską obsługuje przedsiębiorstwo o mało wyszukanej nazwie „Komunikacja Miejska Kołobrzeg”. Posiada ono 27 autobusów w pełni niskopodłogowych. We flocie znajduje się większość autobusów Solaris Urbino, różnych generacji, a także po 3 egzemplarze pojazdów Solbus SN11 i Scania L94UB z nadwoziem Hess City. Te ostatnie autobusy wkrótce znikną z kołobrzeskich ulic, gdyż przedsiębiorstwo czeka na dostarczenie nowych autobusów Scania Citywide 12LF, których zakup współfinansowany był ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
Większość linii autobusowych przejeżdża obok dworca kolejowego i autobusowego. Co ważne – przystanki w Kołobrzegu traktowane są jako przystanki na żądanie, więc wysiadając z autobusu, należy wpierw nacisnąć przycisk „DRZWI”. Ciekawostką są okólne linie autobusowe 8A i 8B, które podobnie jak wrocławskie linie tramwajowe 0L/0P, okrążają miasto w zależności od kierunku – lewostronnie (8A), lub prawostronnie (8B), z wybranymi kursami dowożącymi do Ośrodka Arka przy ul. Przesmyk. Linie te mają zatem mają konkretny cel – umożliwić dojazd kuracjuszom na trasie od dworca kolejowego do uzdrowisk.
Przez centrum miasta kursuje linia 4, która łączy zachodnią i wschodnią dzielnicę Kołobrzegu. Po drodze zatrzymuje się koło poczty, posterunku policji, marketu przy ul. Koszalińskiej i dojeżdża do Ośrodka Arka.
Linia 5 łączy Podczele – najbardziej oddaloną na wschód dzielnicę Kołobrzegu, z ul. Grzybowską. Po drodze linia dojeżdża pod dworzec i krąży po osiedlu Kostrzewno, gdzie znajduje się skupisko osiedli deweloperskich.
Kolejną linią okrężną jest 12, która podobnie jak linie 8, przejeżdża wokół Kołobrzegu, umożliwiając dojazd z dworca kolejowego do portu rybackiego. Linia ta kursuje w wąskim przedziale godzinowym od ok. godziny 9 do 18.
Na wielu przystankach zamontowano elektroniczne tablice przystankowe pokazujące za ile minut, bądź o której godzinie (jeśli czas oczekiwania będzie większy niż 30 minut) przyjedzie autobus na konkretnej linii. Nowoczesne urządzenia postawione przy starych słupkach z rozkładami jazdy i koło blaszanej wiaty przystankowej, wyglądają jednak dosyć kuriozalnie.
Ceny biletów w Kołobrzegu kształtują się następująco:
- Bilet normalny za przejazd na terenie miasta – 2,80 zł,
- Bilet jednorazowy za przejazd do Budzistowa, Korzystna, Grzybowa lub Zieleniewa – 3,40 zł,
Obowiązują również bilety ulgowe o trzech rodzaje zniżek – 30%, 50% i 75%.
Bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy, który drukuje je na drukarce R&G KF-3000-A.
Autobusy mają system informacji pasażerskiej marki R&G. W nowych Solarisach Urbino 12 IV generacji zastosowano tablice LCD, które podczas wizyty w Kołobrzegu pokazywały jedynie logo miejskiego przewoźnika. Zapowiedzi przystankowe działały natomiast w starszych Solarisach Urbino, jednak nie na wszystkich przystankach.
Trasy linii autobusowych:
Nr |
Trasa |
Uwagi |
1 |
(Fabryka Domów) – Zieleniewo – Jagiellońska – Dworzec
Bezpraw: Fabryka Domów – Zieleniewo: Szczecińska – Kołobrzeg: 6 Dywizji Piechoty – Trzebiatowska – Młyńska – Kamienna – Kupiecka – Unii Lubelskiej – Jagiellońska (Dworzec PKP) |
|
2 |
Arka – Grzybowska
Przesmyk (Arka) – Wschodnia – Chodkiewicza – Grochowska – Al. Św. Jana Pawła II – Jagiellońska – Solna (z powrotem: Wojska Polskiego – Armii Krajowej) – Bałtycka – Wiosenna – Jedności Narodowej – Trzebiatowska – 6 Dywizji Piechoty – Św. Wojciecha – Kossaka – Starynowska – Grzybowska |
|
3 |
Jagiellońska – Dworzec – Grzybowo
Jagiellońska (Dworzec PKP) – Armii Krajowej – Frankowskiego – Łopuskiego – Jedności Narodowej – Wylotowa – Grzybowo: Nadmorska – Grzybowo przy Szkolnej – Grzybowo – klin – Grzybowo – Borkowska – Grzybowo Pętla |
|
4 |
Korzystno–Starynowska – Arka
Korzystno- Starynowska – Mazowiecka – Młyńska – Szpitalna (z powrotem: Frankowskiego – Rzeczna) – Armii Krajowej – Al. Św. Jana Pawła II – Grochowska – Koszalińska – Wschodnia – Przesmyk (Arka) |
|
5 |
Grzybowska – Podczele
Grzybowska – Sienkiewicza – Jedności Narodowej (< Wylotowa) – Bałtycka – Jedności Narodowej – Łopuskiego – Armii Krajowej (z powrotem: Wojska Polskiego – Frankowskiego) – Jagiellońska – Al. Św. Jana Pawła II – Grochowska – Koszalińska – Kądzielno – Kołobrzeg (Podczele): Ośrodek – Kresowa (< Lwowska – Nowogródzka) – Tarnopolska |
|
6 |
Jagiellońska – Dworzec – Grzybowo
Jagiellońska (Dworzec PKP) – Armii Krajowej – Frankowskiego (tylko w jedną stronę) – Łopuskiego – Jedności Narodowej – Mazowiecka – Grzybowska – Zachodnia – Grzybowo: Nadmorska – Kołobrzeska – Jałowcowa – Borkowska |
|
7 |
Źródlana – Dworzec – Budzistowo – Janiska
Kołobrzeg: Źródlana (z powrotem: Jagiellońska – Dworzec PKP) – Al. Św. Jana Pawła II – Grochowska – Krzywoustego – Budzistowo: Bolesława Chrobrego – Budzistowo osiedle – Budzistowo pętla – Kołobrzeg: Krzywoustego – Janiska |
|
8A |
Źródlana – Dworzec – Jagiellońska – Dworzec
Źródlana (Dworzec PKP) – Unii Lubelskiej – Grochowska – Koszalińska – Wschodnia – Przesmyk – Wschodnia – Chodkiewicza – Fredry – Kasprowicza – Zdrojowa – Mickiewicza – Wojska Polskiego – Armii Krajowej – Jagiellońska (Dworzec PKP) |
|
8B |
Źródlana – Dworzec – Jagiellońska – Dworzec
Źródlana (Dworzec PKP) – Mickiewicza – Zdrojowa – Kasprowicza – Fredry – Chodkiewicza – Wschodnia – Przesmyk – Wschodnia – Koszalińśka – Grochowska – Unii Lubelskiej – Jagiellońska (Dworzec PKP) |
|
9 |
Źródlana – Dworzec – Bogucino
Kołobrzeg: Źródlana – Al. Św. Jana Pawła II – Grochowska – Krzywoustego – Niekanin: Niekanin 1 – Niekanin 2 – Obroty: Obroty Kolonia – Obroty 2 – Obroty 3 – Bogucino: Bogucino 1 – Bogucino – pętla |
|
12 |
Bałtycka – Bałtycka
Bałtycka (Zarząd Portu) – Bałtycka – Rybacka – Jedności Narodowej – Solna – Warzelnicza – Mickiewicza – Zdrojowa – Kasprowicza – Fredry – Myśliwska – Koszalińska – al. Jana Pawła II – Waryńskiego – Jagiellońska (Dworzec PKP) – Solna – Bałtycka – Bałtycka (Zarząd Portu) |